Всесвітній день боротьби з гепатитом.

28 липня у багатьох країнах світу проводиться Всесвітній день боротьби з гепатитом (World Hepatitis Day). Датою для його заснування став день народження американського лікаря Баруха Самюеля Блумберга, лауреата Нобелівської премії, який відкрив вірус гепатиту B.

Існує 5 основних вірусів гепатиту — A, B, C, D і E. Зокрема, типи B і C призводять до хронічних захворювань у мільйонів людей і є найчастішою причиною цирозу і раку печінки. 

За даними ВООЗ, у світі лише 9% людей із хронічним вірусом гепатиту B і 20% з інфікованих вірусним гепатитом C знають про свій діагноз. Тестування – єдиний можливий спосіб діагностики гепатиту.

Лікарі-епідеміологи ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактик хвороб МОЗ України» у Всесвітній дня боротьби з гепатитом інформують про це захворювання.

Гепатит – це захворювання печінки загального характеру, як правило вірусного походження. Існує п’ять основних вірусів гепатиту – типи А, В, С, Д і Е. Кожен із цих типів несе серйозну загрозу здоров’ю і навіть життю.

Цьогоріч МОЗ прийняв нові Стандарти надання медичної допомоги дорослим та дітям із вірусними гепатитами В та С. Вони дозволять значно розширити доступ пацієнтів до лікування цих інфекцій. Будь-який лікар, який пройшов відповідне навчання, може лікувати вірусні гепатити.

Вірус гепатиту A (жовтуха) — гостра інфекційна хвороба з ураженням печінки, що передається фекально-оральним механізмом через уживання забруднених харчів або води. Недуга не провокує розвиток хронічної хвороби печінки.

Гепатіт В передається через контакт із кров’ю або іншими рідинами організму інфікованої людини. Лікування вірусного гепатиту В довготривале. Регулярний прийом медикаментів стримує розвиток вірусу та запобігає розвитку цирозу печінки.

Гепатит С передається шляхом проникнення вірусу в кров. До груп ризику належать люди, які вживають ін’єкційні наркотики, медичні працівники, майстри манікюру, тату, донори крові тощо. Крім того, гепатит C передається статевим шляхом. Лікується зазвичай протягом 12-24 тижнів. Сучасні препарати майже не спричиняють побічних реакцій та мають ефективність близько 95%.

Вірус гепатиту D  може мати як гострий, так і хронічний перебіг. Вірус передається під час контакту з кров’ю або іншими фізіологічними рідинами інфікованої людини. Передавання від матері до дитини відбувається рідко.

Гепатит E — гостре інфекційне захворювання, яке за клінічними проявами подібне до гепатиту A. Вірус порівняно нестійкий у зовнішньому середовищі, гине при кип’ятінні, під впливом антисептиків, однак може тривало зберігатися в прісній воді.

Щоб мінімізувати ризик зараження гепатитом, слід дотримуватися простих правил:

  • вживати лише чисту питну воду (актуально для гепатитів з фекально-оральним механізмом зараження);
  • дотримуватися чистоти рук;
  • використовувати стерильні інструменти при медичних маніпуляціях, у кабінеті стоматолога, косметолога та інших сферах, де можливий контакт з кров’ю;
  • проводити санітарно-просвітницьку роботу серед медичних працівників та населення;
  • використовувати бар’єрні методи контрацепції.

Важливим є лабораторне обстеження (тестування) на гепатит, оскільки вчасне виявлення та призначене лікування допоможе одужати.

Регулярні обстеження гарантовано захистять від ускладнень хвороби.