Всесвітній день боротьби с цукровим діабетом

14 листопада – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом (далі – День), одним із найпоширеніших захворювань у світі. Цей День служить нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання упевненно зростає (за прогнозами до 2030р. кількість людей з цукровим діабетом зросте до 435 мільйонів). Вперше Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом (далі – ЦД) був проведений Міжнародною діабетичною федерацією (далі – IDF) і Всесвітньою організацією охорони здоров’я (далі – ВООЗ) 14 листопада 1991р., у день народження вченого Фредеріка Бантінга, одного з відкривачів гормону інсуліну (1922р.). З 2007р. цей День відмічається під егідою ООН (спеціальна резолюція Генеральної Асамблеї ООН №A/RES/61/225 від 20 грудня 2006р.). 
Головна мета Дня – загальна координація боротьби з ЦД. Завдяки діяльності IDF Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом охоплює мільйони людей по всьому світу та об’єднує діабетичні громади 145 країн з метою підвищення обізнаності про ЦД та його ускладнення.

Рис.1. Коливання рівня поширеності цукрового діабету на протязі 2008-2017рр. (на 100тис.нас.)
Більшість людей не приймають до уваги ЦД, коли думають про ризики, з якими вони стикаються у щоденному житті. Але кількість людей з ЦД зростає і приблизно половина з них не знає, що в них є ЦД. Це призводить до серйозних і небезпечних наслідків для життя. За даними IDF, у світі офіційно зареєстровано 285млн. осіб хворих на діабет, проте реальна кількість хворих приблизно у 2 рази більша (не враховуються особи з легкою формою, яка не потребує медикаментозного лікування). Так, масові скринінгові обстеження показали, що в розвинених країнах тяжкими формами ЦД страждає від 2 до 4% населення. Крім того, ще у 4-6% виявляються латентні або прикордонні форми ЦД, що позначаються як «порушення толерантності до глюкози». В той же час захворюваність щорічно збільшується у всіх країнах на 5-7%, а кожні 12-15 років – подвоюється. Катастрофічне зростання кількості хворих набирає характер неінфекційної епідемії. На сьогодні в Україні зареєстровано 1 млн. 270 тис. людей, хворих на ЦД, з них 77 тисяч пацієнтів приходиться на Одеську область, 37 тисяч – на місто Одесу. На Рис.1 відображено поступове зростання рівнів поширеності даного захворювання серед населення України, зокрема Одеської області.
Слід пам’ятати, що ЦД – це порушення обміну речовин, викликане зниженням секреції інсуліну підшлунковою залозою чи зниженням чутливості тканин до інсуліну, яке може виникнути у будь-якому віці та продовжуватиметься протягом всього життя. Основною ознакою захворювання є стійке підвищення рівня цукру в крові. ЦД входить до трійки захворювань, які найчастіше спричиняють інвалідизацію населення та смерть (атеросклероз, рак і цукровий діабет). За даними ВООЗ цукровий діабет скорочує тривалість життя та збільшує смертність в 2-3 рази. 
З можливих причин виникнення даного захворювання чітко просліджується спадкова схильність, однак реалізація цього ризику залежить від дії багатьох факторів, серед яких лідирують ожиріння та гіподинамія. Окрім того, за результатами досліджень до розвитку ЦД призводять стрес, фізична бездіяльність, незбалансоване харчування, паління, вік (чим старша людина, тим більше є підстав побоюватися ЦД), деякі хвороби, в результаті яких відбувається ураження бета-клітин (панкреатит, рак підшлункової залози, захворювання інших залоз внутрішньої секреції), різноманітні вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит і деякі інші захворювання, включаючи грип) тощо. При цьому комбінація цих факторів ризику підвищує небезпеку захворювання в декілька разів. 
Таким чином, всі люди, що входять до групи ризику, повинні перебувати на диспансерному спостереженні. Також їм рекомендовано періодично проводити пробу з навантаженням глюкозою. Для раннього виявлення ЦД і порушення вуглеводного обміну останнім часом проводиться визначення глікозильованого гемоглобіну, підвищений рівень якого достовірно вказує на порушення вуглеводного обміну. 
Необхідно також пам’ятати, що профілактика виникнення захворювання – є запорукою вашого щасливого та здорового майбутнього. Тому з метою попередження ЦД необхідно вже сьогодні відмовитися від шкідливих звичок, почати займатися спортом, не порушувати режим дня (висинатися, своєчасно вживати їжу), збалансувати харчування як за кількістю (не переїдати), так і за якістю (продукти повинні містити в собі всі необхідні для здорового функціонування організму речовини – незамінні жирні та амінокислоти, вітаміни, мінерали, клітковину; необхідно відмовитися від солодощів, жирної та смаженої їжі), проводити своєчасну вакцинацію і ревакцинацію проти інфекційних захворювань, а також своєчасне і правильне лікування всіх захворювань. 
Особливо уважно слід ставитися до свого стану в період з листопада по березень, тому що більшість випадків захворювання на ЦД припадає саме на цей період.