Сьогодення

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗАПАЛЬНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ КИШЕЧНИКА

19 травня під координацією Європейської федерації асоціацій з хвороби Крона і виразкового коліту (EFCCA) організаціями пацієнтів з більш ніж 50 країн на 5-ти континентах проводиться Всесвітній день боротьби з запальними захворюваннями кишечника (далі – День). Рішення щодо його щорічного проведення було прийнято в 2010р. під час Тижня травних захворювань, США. Символом підтримки людей, які живуть з запальними захворюваннями кишечника (далі – ЗЗК), є фіолетова стрічка, і в багатьох країнах світу асоціації ЗЗК, використовують її як символ свідомості та підтримки людей, які живуть з ЗЗК. Мета Дня – привернути увагу до проблеми ЗЗК, а також до потреб людей, що живуть з цими захворюваннями.

Запальні захворювання кишечника – це група ідіоматичних хронічних запальних станів кишечника. За статистичними даними близько 2,2млн. людей у Європі (приблизно 10млн. в усьому світі) страждають на цю групу захворювань.

Хвороба Крона та виразковий коліт – дві найбільш поширені форми ЗЗК – важкі аутоімунні захворювання (тобто імунітет організму мобілізується проти клітин та тканин власного організму), які часто вражають людей молодого віку – середній вік пацієнтів з ЗЗК 20-30 років (є випадки і у 16 років, і у дитячому віці). Приблизно третина пацієнтів з хворобою Крона діагностуються у віці до 21 року. На думку експертів орієнтовна кількість пацієнтів з хворобою Крона в Україні складає 13 800 (30,33 на 100тис. населення), з них пацієнтів з середнім та важким ступенем активності – 6,6тис. (48%).

Схильність до ЗЗК є успадкованою. Захворювання хронічне – то стихає, то загострюється. ЗЗК буває важко діагностувати через схожість симптоматики з іншими хворобами кишечника – іноді хворий довгі роки може лікуватися з приводу інших захворювань, наприклад, синдрому подразненого кишечника, втрачаючи час, що в підсумку може ускладнити подальший перебіг хвороби. Найбільш частими симптомами виразкового коліту та хвороби Крона є «помилкові позиви» на дефекацію, «імперативні» або обов’язкові позиви на дефекацію, болі в животі (частіше лівосторонні), діарея, а також наявність крові в стулі. Також можуть спостерігатися зниження ваги (при довгому та важкому перебігу), втрата апетиту, підвищення температури тіла (в залежності від важкості захворювання – 37-39 ᵒ С), тошнота, блювота, болі в суглобах і значна загальна слабкість. Перебіг ЗЗК може бути тривалим і виснажливим, значно погіршуючи якість життя. Згодом порушується всмоктування жирів, білків, вуглеводів і вітамінів (B12 і A, D). Крім того. іноді виникають ускладнення, небезпечні для життя: гострий живот, свіщі, стеноз кишечника, кровотечі, колоректальний рак. Хвороба приносить чималий дискомфорт у життя людини, лікування у більшості випадків пожиттєве та дороговартісне. У запущених випадках – смерть, якщо «пощастить» – інвалідність.

Факторами ризику появи ЗЗК є спадкова схильність, а також досить традиційні проблеми сучасного суспільства – стрес, несприятливі фактори навколишнього середовища, нездоровий спосіб життя, зниження кількості фруктів і овочів у харчуванні. Також можуть позначитися надмірне вживання деяких лікарських засобів (нестероїдних протизапальних препаратів), тютюнопаління, зловживання алкоголем, наркоманія, низький рівень вітаміну D, екологія.

Оскільки ЗЗК мають спадкову природу, Ви не зможете зовсім запобігти розвитку виразкового коліту або хвороби Крона. Однак Ви можете знизити кількість та тяжкість загострень, збільшити тривалість періоду ремісії, якщо будете дотримуватися рекомендацій щодо ведення здорового способу життя:

  1. Додержуйтесь збалансованого раціону харчування. Не існує універсального раціону харчування для всіх пацієнтів з ЗЗК, в зв’язку з чим кожна людина повинна дотримуватися власного раціону харчування відповідно до власних потреб. Однак правильне харчування є важливим елементом в підтримці здоров’я та мінімізації наслідків захворювання. Кожному пацієнту з ЗЗК необхідно дотримуватися раціону харчування, який повністю забезпечуватиме рекомендовану кількість калорій, вітамінів, мінеральних елементів та інших поживних речовин. У зв’язку з тим, що раціон харчування строго індивідуальний, Ви можете звернутися за розробкою власної дієти і рекомендацій до Вашого лікуючого лікаря. У той же час, Вам слід уникати їжі, яка може викликати загострення – жирних, жарених, копчених, гострих, страв, молочних продуктів, сирих яєць, газованих напоїв. Ягоди та фрукти можна вживати в невеликій кількості, тільки стиглі, без шкірки та кісточок. За науковими даними споживання олеїнової кислоти з харчовими продуктами на 90% знижує ризик розвитку хвороби. Таким чином, 2-3-х столових ложок оливкової олії в день достатньо для прояву її захисного ефекту.
  2. У зв’язку з тим, що виразковий коліт і хвороба Крона можуть порушувати здатність організму абсорбувати вітаміни, мінерали та інші поживні речовини, Вам необхідно за рекомендацією лікаря приймати мульти-вітамінні або мінеральні харчові добавки.
  3. Відмовтесь від вживання алкогольних напоїв (пива, шампанського, вина, горілки, змішаних напоїв типу «джин-тонік» та інших). Пам’ятайте, що за даними ВООЗ, повністю безпечної дози алкоголю не існує, тому будь-яке вживання алкоголю становить небезпеку.
  4. Відмовтесь від тютюнопаління. Ризик виникнення ЗЗК в курців вдвічі вищий ніж у людей, що не курять. Куріння шкідливе з багатьох причин, при цьому воно може обтяжувати симптоми ЗЗК. Припинення куріння, як правило, позитивно впливає на перебіг захворювання, знижує ризик розвитку рецидиву після оперативного втручання.
  5. Стрес – типова причина загострення хвороби. Звичайно, запобігти всім стресовим ситуаціям просто неможливо. Однак освоєння технік контролю стресу може допомогти Вам зберігати спокій, бачити перспективи розвитку в ситуації, що склалася та розірвати коло тривожності. В даний час розроблено безліч технік управління стресом, при цьому немає універсального методу – кожному необхідно знайти власний баланс здоров’я. Спробуйте підхід, який подобається саме Вам; якщо він не працює, не варто впадати у відчай. Спробуйте інші.
  6. Регулярне фізичне навантаження може поліпшити стан здоров’я в загалі, і може мати позитивну дію, якщо у Вас ЗЗК. За науковими даними заняття фізичною активністю допомагають зняти стрес, депресію, підсилюють імунну реакцію організму, посилюють міцність кісток. Запитайте у Вашого лікуючого лікаря, щоб визначити програму вправ, які сприятливо впливатимуть на Ваш організм. Пам’ятайте, що навіть активність низької інтенсивності, наприклад, 30-хвилинна прогулянка 3 рази в день, може давати позитивний результат.
  7. Нормалізуйте сон. Спати необхідно 7-9 годин на добу, і, бажано, щоб процес засинання починався до півночі, а ще краще − до 23 години. Біоритми − це дуже важливо для імунної системи і комфортного самопочуття. А якщо людина вночі працює, а вдень спить, з часом це дуже негативно відображається на самопочутті та імунній системі.
  8. Уникати інфекційних захворювань, а при їх виникненні проводити своєчасне лікування, перешкоджаючи хронізації процесу.

Відповідно до вказівок Вашого лікуючого лікаря регулярно приймайте всі лікарські препарати для лікування ЗЗК.