Інформація

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ШАХІВ

20 липня, в день заснування Міжнародної шахової федерації (ФІДЕ) на VІІІ-х літніх Олімпійських іграх у Парижі (Франція, 1924р.), відзначають Міжнародний день шахів (далі – День). Ідея відзначити цей День як міжнародний була запропонована ЮНЕСКО, і вперше офіційно реалізована у 1966р. На сьогоднішній день свято відзначають у 178 країнах світу. В суверенній Україні цей День розпочали відзначати з 2012р. (проголошено Постановою Верховної Ради від 01.11.2011р. №3985-VІ).

Ша́хи (перс. شاه مات  ‘шах мат’, буквальний переклад «шах помер») – настольная стратегічна гра на спеціальній дошці, що має назву шахівниця й поділена на 64 світлі та темні клітини (поля), і ведеться між 16 світлими та 16 темними фігурами за встановленими для них правилами пересування; поєднує в собі елементи мистецтва (зокрема шахматної композиції), науки і спорту. Мета гри полягає в тому, щоб поставити мат королю супротивника.

Батьківщиною шахів вважається Індія, де у Vст., під час імперії Гупти, з’явилася гра попередниця шахів чатуранга. Поступово гра поширилася на Персію. Під час завоювання Персії арабами шахи увійшли в мусульманський світ, згодом поширюючись на Південну Європу. Близько 820р. шахи з’явилися на Київській Русі. У ІХст. гра стала поступово поширюватись і на Заходну Європу.

Мандруючи з країни в країну за минулі роки гра зазнавала значних змін у порівнянні з її праобразом. Так, перша шахівниця з постійними світлими і темними квадратами (як це здається сьогодні) була зроблена в Європі у 1090р. Новий рух пішака, де пішаки дозволяли просунути два квадрати на першому місці замість одного, вперше був введений в Іспанії в 1280р. Пізніше, як 1561р., Кастлінг був два ходи. Складану шахівницю винайшов священик, якому заборонялося грати в шахи – коли шахівниця складалась і клалась на книжкову полицю, вона була схожа на дві книги. В 1852р. під час міжнародних турнірів ввели контроль часу у вигляді пісочного годинника, а з 1883р. з’явилися перші механічні шахові годинники, створені британцем Томасом Вілсоном.

Багато людей вважають, що шахи – гра для тих, хто від природи володіє високим інтелектом. За оцінками шахові експерти можуть зберігати в пам’яті понад 10тис. і, можливо, до 300тис. стандартних позицій; для того, щоб засвоїти таку кількість інформації, необхідне довге навчання. Однак, завдяки науковим спостереженням був виявлений позитивний вплив шахів на здоров’я. Так, гра в шахи активізує у граючих обидві півкулі мозку, поліпшує творчі здібності, концентрацію, критичне мислення, навички читання, функціональність пам’яті, істотно підвищує інтелект. Це призвело до того, що гра в шахи як один з методів розвитку була представлена в шкільних програмах різних країн. Введення цього методу однозначно показало, що шахи покращують оцінки дітей і їх використання в шкільних програмах виявляє ряд інших позитивних ефектів. Також психологи часто рекомендують гру в шахи, як один з засобів боротьби з хворобою Альцгеймера.