Сьогодення

ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ

З 1 по 7 серпня щорічно розпочинаючи з 1990р. за ініціативи ВООЗ відзначається Всесвітній тиждень грудного вигодовування (далі – Тиждень), мета якого – акцентування уваги громадськості на цінності грудного вигодування та популяризація здорового способу життя. Акція проходить під егідою Всесвітнього альянсу дій у підтримку грудного вигодовування (World Alliance for Breastfeeding Action; WABA) та приурочена прийняттю Інночентійскої декларації ВООЗ-ЮНІСЕФ про охорону, сприяння та підтримку грудного вигодовування, що була в серпні 1990р. підписана 32 країнами та 10 агентствами ЮНІСЕФ. На сьогодні вже близько 170 країн світу приймають участь в проведенні цього Тиждня.

У 2019р. Тиждень проходить під гаслом «Розширюйте можливості батьків, уможливлюйте грудне вигодовування». Мета Тиждня-2019 – захист і підтримка грудного вигодовування, а саме:

  • зміна правил внутрішнього трудового розпорядку і законодавства з метою покращення соціального захисту батьків;
  • захист інтересів батьків на робочому місці як в формальному, так і в неформальному секторі;
  • просування гендерної рівноправності та підтримки батьків в суспільстві.

Грудне або природне вигодовування – засіб вирощування та піклування про людське немовля, складна динамічна та адаптивна система відносин між жінкою та дитиною, яка складається, коли мати прикладає дитину до грудей, а дитина смокче груди. Тривале годування материнським молоком – одна з найголовніших умов здорового розвитку і здоров’я дитини не тільки протягом періоду вигодовування, але й в наступні періоди життя, тому що грудне молоко є легкодоступною, безпечною, ідеальною їжею для новонароджених та немовлят, допомагає дітям отримувати адекватне харчування, забезпечуючи зростаючий організм всіма необхідними пожівними речовинами, містіть антитіла, що допомагають захісту дитини від таких поширених серед дітей захворювань, як діарея і пневмонія (2-х основних причин дитячої смертності), сприяючи зниженню смертності особливо серед дітей, які відчувають недостатність харчування.

За рекомендацією ВООЗ:

– ранній початок грудного вигодовування (протягом години після народження дитини) захистить новонароджених від інфекцій і знизить їх смертність;

–  до віку 6міс. дитині не потрібно нічого, окрім грудного молока (ніякої іншої їжи, води, чаїв, соків тощо); окрім того, грудне вигодовування протягом 6міс. знижується ризик розвитку у матерів в майбутньому раку яєчників і молочної залози та дозволяє їм природньо збільшувати перерви між вагітностями за рахунок гормональних змін в організмі, що призводять до відсутності менструацій (метод лактаційної аменореї для попередження вагітності – природний, але ненадійний);

–  у віці 6-23міс. грудне молоко є важливим джерелом енергії та поживних речовин для дітей: може забезпечувати половину або більш всіх енергетичних потреб дитини у віці 6-12міс. і одну третину енергетичних потреб дитини у віці 12-24міс.;

– грудне вигодовування перші 2 роки життя – сприяє зменшенню захворюваності та смертності (в першу чергу від шлунково-кишкових інфекцій), зниженню ризику хронічних захворювань і в загалі кращому розвитку дитини.

За даними ВООЗ годування дітей грудного та раннього віку є одним з важливих напрямків в галузі поліпшення виживаності дітей і сприяння їх здоровому росту та розвитку. Завдяки оптимальному грудному вигодовуванню можна було б врятовувати щорічно більше 800тис. дітей у віці до 5 років. У країнах з високими показниками поширеності відставання дітей у рості завдяки стимулюванню грудного вигодовування і належного прикорму можна було б запобігати близько 220тис. випадків смерті серед дітей у віці до 5 років.