Сьогодення

ДЕНЬ МЕЛАНОМИ

В 2019р. згідно традиції День діагностики меланоми в Україні відбудеться 10 травня. 22 листопада 2008р. Україна приєдналася до Всесвітньої програми «Євромеланома», в якій приймають участь ще 29 європейських країн. Основні напрямки діяльності по програмі – інформування громадськості щодо небезпеки переродження родимих плям і натхнення медичних робітників проводити щорічні безкоштовні медичні огляди населення на предмет виявлення ранніх ознак захворювання.

Програма спрямована на підвищення рівня усвідомленості населення щодо меланоми – одного із найбільш небезпечних злоякісних пухлин людини, що часто рецидивує і метастазує майже у всі органи. Переважно меланома локалізується в шкірі (на місці вродженої пігментної плями, невуса, незміненій шкірі), у третини пацієнтів розвивається з існуючих родимок, тому важливо звертати увагу на будь-які зміни у зовнішньому вигляді, кольорі та розмірі пігментних утворень. Рідше локалізується в сітківці ока, слизових оболонках (порожнина рота, піхва, пряма кишка). Результати численних наукових досліджень вказують на те, що ризик злоякісної меланоми знаходиться в певній залежності від генетичної схильності і індивідуальних властивостей організму, а також від поведінки людини щодо можливого впливу на нього УФ-випромінювання.

Так, підвищують ризик розвитку в людини меланоми наявність поодиноких або сумісних факторів в анамнезі:

– надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання (зокрема штучного в солярії), особливо наявність у анамнезі сонячних опіків;

– хронічне травмування родимки;

– вплив на шкіру агресивних хімічних речовин ( у т.ч. засобів побутової хімії);

– електромагнітне випромінювання;

– підвищений радіаційний фон;

– вживання в їжу канцерогенів;

– генетичні особливості пігментації, у т.ч. біла шкіра, світлі (блакитні) очі, світле волосся, можуть бути рожеві веснянки, родимки (зокрема фактор множинності родимок – понад 50), пігментна ксеродерма в анамнезі, сімейний анамнез меланоми;

– вік старше 50 років;

– чоловіча стать.

Вперше в Україні було проведено День меланоми 21 травня2009р. У перші роки проекту безкоштовні огляди проводилися лише в м.Києві Інститутом дерматології та косметології доктора Богомолець, в них було задіяно лише 5 лікарів. На протязі 2011-2013рр. – за підтримки партнера «Євромеланома» Лабораторії «La Roche-Posay» здійснено навчання 100 лікарів-дерматологів, для медичних установ придбано 80 дерматоскопів. Таким чином, з 2011р. соціальна акція набула всеукраїнського масштабу, у ній вже беруть участь як державні, так і приватні медичні заклади з усіх регіонів України.

За роки проведення проекту (2009-2018рр.) в Україні було оглянуто 379 360 громадян, серед яких було виявлено 1 168 випадків меланоми і 3 541 випадків ракуш кіри. Майже у половини людей, у яких був поставлений діагноз меланома, утворення виникали в місцях, де раніше родимок не було – з’являлися утворення у вигляді чорних, абнормальних або патологічних наростів, що інколи важко було відрізнити від звичайних родимок. Завдяки масштабній всеукраїнській інформаційній кампанії, яка проводилась за допомогою поєднання зусиль медичних працівників та засобів масової інформації, на сьогодні все більше українців почали звертатися до лікарів вчасно (ще на ранній стадії розвитку пухлин), і як результат, знизився рівень смертності населення від меланоми.

Таким чином, пам’ятайте, що вчасно діагностована меланома у 95% випадків буде вилікована, пізнє виявлення захворювання, навпаки, призведе до негативних прогнозів.Також дуже важливо дотримуватися певних профілактичних заходів:

  1. Знаходьтесь на сонці не більше 2 годин. Засмагайте або до 11 ранку, або після 17, і не ближче чим 4м від води – так ви не станете жертвою подвійної дози ультрафіолету за рахунок променів, що відбиваються. Якщо перебування на сонці неминуче, захистіть відкриті ділянки шкіри від впливу прямих сонячних променів: надіньте футболку з довгими рукавами, крислатий капелюх, штани. На відкриті часті тіла обв’язково треба наносити сонцезахисний крем (фактор захисту крему повинен бути не менше 30).
  2. Забудьте про солярій. Дія ультрафіолету там сильніша сонячного в 20 разів.
  3. Вивчить всі головні і другорядні ознаки меланоми і по можливості обговорюйте їх з лікарем. Переконайтесь в тому, що точно знаєте, як може виглядати меланома і як її відрізнити від звичайної родимки.
  4. Регулярно оглядайте всю поверхню шкіри (спину і голову повинен оглянути ваш друг або родич), рахуйте родимки. Через 1-2 місяця після літньої відпустки перерахуйте родимки. Якщо з’явилось більше 15 або загальна кількість родимок перевищила 50, не затягуйте з консультацією у дерматолога.
  5. Мийтесь м’якою губкою. Це допоможе зменшити травмування родимок та запобігти їх переродженню.
  6. Не вискубуйте волосся з родимки. Краще таку родимку видалити раз і назавжди, а не регулярно травмувати.
  7. Видаляйте “незручні” родимки. Ті, що ростуть в зоні, яку ви часто голите, або ті, що труться одягом. Та не видаляйте самостійно!