Нещодавно в Україні у 17-місячної дівчинки з гострим млявим паралічем (Рівненська область) був підтверджений випадок поліомієліту, викликаного циркулюючим поліовірусом вакцинного походження 2-го типу (цПВВП2). На Закарпатті у 12-річної школярки діагностували поліомієліт. Обох дітей паралізувало. В обох випадках батьки відмовились від щеплень через релігійні переконання.

Одним з основних завдань вірусологічної лабораторії ДУ «Одеській ОЦКПХ МОЗ» є дослідження проб фекалій від хворих на гострі мляві паралічі (ГВП), контактних, виділення поліовірусів та неполіомієлітних ентеровірусів (НПЕВ) на культурі клітин, ідентифікація штамів з використанням стандартних методів та реагентів.

Усі виділені у вірусологічній лабораторії штами від хворих з діагнозом «ГВП» та від контактних осіб у 5-денний термін від моменту ідентифікації направляються до Національної лабораторії у м. Київ. Потім – до Регіональної референс-лабораторії (РРЛ) з діагностики поліомієліту ВООЗ до м. Хельсінкі. Для проведення внутрішньотипової серодиференціації (дикий/вакцинний). Дослідження проводиться на клітинних лініях (RD, L20B, HEP-2), які здатні підтримувати зростання ентеровірусів, що виділяються з клінічних проб.

Ці клітини зберігаються в рідкому азоті, один раз на квартал здійснюється контроль чутливості клітин, після 15 пасажів клітинні лінії оновлюють із запасів клітинного банку. Усі три лінії високочутливі до поліовірусу. Як правило, поліовірус і віруси Коксакі добре репродукуються на клітинах HEP-2; поліовірус та багато типів вірусів ECHO та деякі віруси Коксакі А викликають цитопатичний ефект (ЦПЕ) у клітинах RD. Клітини L20B чутливі лише до поліовірусу.

ДУ « Одеській ОЦКПХ МОЗ» продовжує здійснювати постійний нагляд за поліомієлітом та ентеровірусною інфекцією.Так, наприкінці жовтня до лабораторії надійшли проби дитини 2018 року народження з м. Херсон з діагнозом «Полірадікулоневропатія ГВП», а також від 5 контактних дітей. В обох пробах було виявлено цитопатичний ефект (ЦПЕ) на клітинах RD, також серед контактних дітей у двох спостерігалась така ж ЦПД на клітинах RD. Цього тижня було отримано підтвердження з Регіональної референс-лабораторії (РРЛ) з діагностики поліомієліту ВООЗ (м. Хельсінкі) на відправлені віруси, які були виділені на культурі клітин RD від хворої дитини та контактних. У всіх 4 пробах було підтверджене наявність НПЕВ (неполіомієлітний ентеровірус).

Категорії: Новини