В Україні з початку року зареєстровано 161 особу, постраждалу внаслідок отруєння дикорослими грибами, з них п’ятеро людей померло.
Постраждалих зареєстровано у Вінницькій області – 33 особи, Хмельницькій області – 22 особи, Дніпропетровській області – 15 осіб, (2 летальних), Закарпатській області – 11 осіб, (2 летальних), Чернівецькій області – 10 осіб, Рівненській та Донецькій областях – по 8 осіб, Чернігівській області – 7 осіб, Київській області – 6 осіб, Кіровоградській та Черкаській областях – по 5 осіб, Львівській, Миколаївській, Тернопільській, Херсонській областях — по 4 особи, Волинській області – 3 особи, (1 летальний), Житомирській та Полтавській областях — по 3 особи, Харківській області — 2 особи, Запорізькій, Івано-Франківській, Сумській областях — по 1 особі.
За минулий період з січня по жовтень в Одеській області було зареєстровано 1 випадок отруєння грибами (маринованими)у квітні місяці у м.Одесі. Але починаючи з 30 жовтня протягом 5 днів зареєстровано 7 нових випадків з кількістю постраждалих 16 осіб, з них 5 дітей. Зокрема, 6 постраждалих з Кодимського району, 4- з Лиманського, 2- з Савранського, 4- з м.Одеса.
За даними епідрозслідування, проведеного фахівцями ДУ»Одеський ОЛЦ МОЗ України», всі постраждалі вживали свіжі дикорослі гриби після відварювання з наступним підсмаженням або тушкуванням. В одному випадку гриби (зеленушки) були вжиті зразу після відварювання. Потерпілі, мешканці м.Одеси, вживали гриби, які були придбані ними на ринку «Привоз» та в місцях стихійної торгівлі (лисички та гриби, схожі на дикорослі печериці). Потерпілі з районів області в основному збирали гриби власноручно.
Основні симптоми з’явилисьу постраждалих через 2-3 години після вживання грибів (нудота, ріжучі болі в животі, слабкість тощо) у зв’язку з чим ними викликана «Швидка допомога», якою вони були госпіталізовані в лікувальні заклади за місцем проживання і де їм була надана необхідна медична допомога. За винятком потерпілої з м.Саврань, дівчинки 9 років, до якої «Швидка допомога» була викликана майже через добу після появи перших скарг. Дитина у вкрай тяжкому стані була перевезена з Савранської ЦРЛ в Одеську обласну дитячу клінічну лікарню, звідки доправлена в Київ в реанімаційне відділення лікарні «ОХМАТДИТ». Дитина перебуває в комі, прогноз несприятливий.
Як не отруїтися грибами
Найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, вирощеними штучно, котрі підлягають контролю та продаються за наявності дозвільної документації.
Не купуйте гриби на стихійних ринках та несанкціонованих точках торгівлі.
Уважно оглядайте гриби: звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки.
Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишайте його поряд з іншими.
Не беріть занадто молоді чи старі гриби — їх легко переплутати з отруйними.
Не збирайте гриби поблизу трас, промислових підприємств, забруднених територій: гриби вбирають в себе широкий спектр отруйних речовин, зокрема важкі метали.
Не збирайте гриби в посушливу погоду: в цей час гриб пересихає, віддавши воду і збільшивши концентрацію токсинів.
Не куштуйте сирі гриби.
Вдома ще раз ретельно перевірте гриби: всі сумнівні треба викинути.
Готуйте гриби протягом першої доби після збирання.
Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу в свіжій підсоленій воді не менше 30 хв.
Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.
Пам’ятайте! Вживати гриби не рекомендовано вагітним, жінкам, які годують грудьми, та літнім людям. Не варто годувати грибами чи стравами з них дітей до 12 років. Не наражайте на небезпеку своїх дітей!
Якщо після споживання грибів ви відчули загальне нездужання, слабкість чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі):
— Негайно викликайте «швидку допомогу». До її приїзду промийте шлунок 1-2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини.
— Навіть при полегшенні стану обов’язково зверніться до найближчої лікувальної установи.
У жодному разі не займайтеся самолікуванням — це небезпечно для життя!