ОБЕРЕЖНО: кліщі!

Кількість людей, які після укусів кліщів звернулися для досліджень до вірусологічної лабораторії залишається високою.
Важливо! Кліщі є переносниками більше 50 різних захворювань, найважчі з них – це вірусний кліщовий енцефаліт (при якому уражається центральна нервова система, а при невчасній діагностиці захворювання може наступити інвалідизація та летальний результат). Також це бореліози (при цих захворюваннях уражається ЦНС, шкірні покриви, суглоби, серцево-судинна система).
Видаленого кліща можна доставити до вірусологічної лабораторії. При наявності тест-систем, лабораторія проведе дослідження кліща на наявність трансмісивних інфекцій (харчового вірусного енцефаліту, бореліозу, та інших інфекцій).
За березень-червень 2021 року було доставлено майже 500 екземплярів кліщів, які досліджені методом ПЛР на кліщовий енцефаліт та кліщовий бореліоз. Виявлено 9 екземплярів кліщів переносників кліщового бореліозу.
Існує помилкова думка, що здавши кліща на аналіз, можна не здавати аналізи на кров самому!
Дані дослідження не можуть підтвердити або виключити діагноз у конкретного хворого. Вони необхідні для визначення відсотка інфікованих кліщів з метою прогнозування та моніторингу епідеміологічної ситуації в регіоні.
Які аналізи можна здати при укусі кліща і в які терміни?
1. Дослідження крові на вірусний кліщовий енцефаліт.
2. Дослідження крові на бореліоз (хвороба Лайма).
ОБСТЕЖЕННЯ НА ВІРУСНИЙ кліщовий енцефаліт.
– антитіла IgM вірусу кліщового енцефаліту рекомендовано здавати аналізи через 7-14 днів після укусу кліща (тому що антитіла IgM починають вироблятися через 7-14 днів після укусу кліща)
– антитіла IgG вірусу кліщового енцефаліту дослідження проводитися через 14 днів після появи перших симптомів захворювання (антитіла IgG зберігаються протягом 2-6 місяців)
ОБСТЕЖЕННЯ НА бореліоз (ХВОРОБА ЛАЙМА)
– ПЛР-діагностика хвороби Лайма (бореліоз) – дослідження рекомендовано проводити через 7-10 днів з моменту укусу.
– антитіла IgM до Borrelia burgdorferi (бореліоз) – дослідження проводиться через 2-3 тижні після укусу кліща (тому що антитіла Ig M виробляються через 10-20 днів після укусу кліща).
– антитіла IgG до Borrelia burgdorferi (бореліоз) – дослідження проводиться через 3-4 тижні після укусу кліща (тому що антитіла IgG виробляються через 20-30 днів після укусу і зберігаються тривалий час)
Для того, щоб результати досліджень були достовірними, важливо провести дослідження у встановлені терміни (рішення по проведенню досліджень в інші терміни приймає лікар). Якщо здати аналізи раніше, то антитіла не встигнуть виробитися і відповідь не буде відображати реальну картину.
У квітні-червні 2021 р. до вірусологічної лабораторії було доставлено майже 90 сироваток. З них виявлено у 2 хворих IgM, у одного хворого IgG до вірусу кліщового енцефаліту. У 4-х хворих виявлено антитіла IgG до вірусу бореліозу.
Рання діагностика кліщового енцефаліту та кліщового бореліозу – це запорука успішного результату.