Інформація,  Сьогодення

ТИЖДЕНЬ ВСЕСВІТНЬОЇ АКЦІЇ «МИ ЧИСТИМО СВІТ»

З 21 по 27 вересня в 130 країнах світу стартує тиждень Всесвітньої акції «Ми чистимо світ», інша назва – «Очистимо планету від сміття» (далі – Акція). Вперше ця Акція була проведена ще у 1993р., коли в Австралії люди масово вийшли на очистку океанськіх пляжів від сміття. Поступово до Акції приєднувалися інші країни. На сьогодні в ній приймають участь вже більше 35-ти мільйонів добровольців, які спеціально виділяють тиждень у вересні, щоб влаштувати збір та сортування сміття в своєму населеному пункті або відправляються з цією ж метою в іншу точку планети. Під час проведення Акції вони очищають від сміття місця відпочинку, пляжі, лісопарки та водойми, приміські території і річки, саджають дерева, та фотографують місця прибирання до і після проведеної ними роботи, виставляють світлини у соціальних мережах, демонструючи, скільки мотлоху вони зібрали і як змінився вигляд місця, на якому вони працювали. Окрім того, під патронатом Програми Організації Об’єднаних Націй з навколишнього середовища (UNEP) до Акції долучаються підприємства, громадські та екологічні організації та уряди для поліпшення екології. На протязі цього тижня прийнято проводити санітарно-просвітницькі заходи на тему екологічної та економічної користі переробки відходів, влаштовувати виставки, концерти, прес-конференції, акції на теми: «Відходам немає ходу», «Парк замість смітників», «Атака на «пластик»». Мета заходів – привернути увагу людей до проблем забруднення навколишнього середовища і засмічення планети, а також розвинути в них навички господарського ставлення до навколишнього світу та підвищити рівень екологічної культури і грамотності.

В останні час проведення цієї Акції стає особливо актуальним, оскільки з кожним роком людство все більше перетворюється в «суспільство споживачів» – вчені стверджують, що на кожного жителя планети щорічно витрачається близько 20 тонн різної сировини, велика частина з якої (до 97%) стає відходами. Не утилізоване своєчасно сміття часто породжує гори звалищ, що вже прозвали «чудовиськами XXIст.». Такі звалища лякають не тільки своїми масштабами, а й потенційною небезпекою, яку вони становлять для здоров’я і життя живих організмів, у т.ч. людей, – в процесі розкладення сміття виділяються шкідливі речовини, що створюють небезпечне екологічне становище (продукти розпаду проникають глибоко в землю, виділяються в повітря, потрапляють у воду). За прогнозами науковців населення Землі протягом наступних 50 років може подвоїтись, в той час як здатність природи до саморегуляції не витримує людської діяльності вже сьогодні. Таким чином, докорінно змінити ставлення суспільства до природи – це вже не чиєсь бажання, а питання життєвої необхідності.

В Україні проблема стихійних звалищ також залишається актуальною – під цілими горами сміття вмирає земля, на якій можна було б вирощувати хліб та сади, а підземні води забруднюються настільки, що жителі сіл черпають зі своїх колодязів не воду, а рідину, часту не придатну для пиття. Окрім офіційних звалищ в нашій країні, існують ще й так звані стихійні, які можна часто побачити за містом, у дворах чи лісопаркових зонах. За ці звалища, як правило, взагалі ніхто не відповідає, і мішанина з різноманітних видів сміття розкладається просто під відкритим небом, отруюючи повітря, воду й землю.

Пам’ятайте, що наша планета – це єдиний великий дім, який ми можемо зберегти лише разом, сумісними зусиллями. Якщо в домі пожар, і кожен буде надіятися на сусіда, що той піде за водою і його потушить, то скоріш за все дім згорить, а всі його жителі залишаться без місця проживання та майна. Тому, рятуючи планету, почніть перш за все з себе. Відпочиваючи на природі прибирайте за собою, не викидайте сміття в непристосованому для цього місці і т.і. Привчайте до цього своїх дітей, пояснюючи першопричини Ваших вчинків. В тиждень Всесвітньої акції не будьте байдужими: організуйте прибирання у себе на дворі, на дитячому майданчику або у найближчому сквері, де гуляють Ваші ж діти.