Чи безпечно купляти баштанні? Про користь та ризики вживання кавунів та динь.

У літню спеку баштанні прекрасно втамовують спрагу. До того ж вони дуже корисні для здоров’я. Кавуни – це джерело фолієвої кислоти, яка бере участь в процесах кровообігу. Також у кавунах міститься лікопін, який є  потужним оксидантом, що допомагає запобігти розвитку ракових клітин. Крім того, в кавуні містяться калій, магній, залізо і фруктоза.

У дині містяться вітаміни групи В, Р, А, каротин, фолієва та аскорбінова кислоти, солі заліза, калію і натрію.

Традиційно баштанні вирощують на відкритому грунті та дозрівають вони в променях літнього сонця. З метою прискорення процесів росту і дозрівання кавунів та динь недобросовісні виробники щедро додають до грунту азотовмісні добрива та різні стимулятори росту.

 Необхідно пам’ятати, що в баштанних є нітрати, але їх кількість нормується. Тому перед потраплянням до торговельної мережі кавуни і дині повинні досліджуватися на вміст нітратів.

 Нітрати, потрапляючи до організму під впливом кишкової мікрофлори і ферментів, перетворюються в нітрити. Нітрити в свою чергу всмоктуються через стінки кишечника у кров, утворюючи стійкі сполуки з гемоглобіном – метгемоглобін. Людина, яка вжила такі продукти, може зіткнутися із серйозним роздратуванням кишечника.

Баштанні – це прекрасне середовище для розвитку мікроорганізмів, вони містять багато цукру і вологи. Тому не можна купувати розрізані кавуни та дині, навіть обтягнуті плівкою. Не можна купувати баштанні вздовж трас і доріг, шкірка плоду добре вбирає свинець та інші шкідливі речовини з вихлопних газів.

Основні симптоми отруєння бахчевимі – нудота, біль і спазми в животі, діарея, підвищена температура, слабкість, головний біль. При сильному отруєнні стан може обтяжуватися посинінням губ: адже нітрити порушують перенесення кисня кров’ю і процеси тканинного дихання.

Якщо після вживання кавуна або дині (зазвичай через 2-6 годин) ви відчули ознаки отруєння необхідно якомога швидше:

  • промити шлунок, прийняти ентеросорбент і викликати швидку допомогу, особливо, якщо це стосується дітей та вагітних жінок;
  • необхідно якомога більше пити. Це не тільки захистить організм від зневоднення, а й допоможе виведенню токсинів;
  • не варто приймати знеболюючі і протидіарейні засоби: вони будуть маскувати справжній стан організму і перешкоджати виведенню токсинів з кишечника.

Будьте здорові і бережіть себе!