Сьогодення

24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом.

24 жовтня у світі проводиться Всесвітній день боротьби з поліомієлітом, заснований більше десяти років тому з ініціативи міжнародної неурядової організації «Ротарі Інтернешнл». Дата була обрана не випадково: вона приурочена до дня народження американського епідеміолога і вірусолога Джонаса Солка, який розробив першу вакцину проти поліомієліту.

Мета дня – привернути увагу світової спільноти до проблеми захворюваності на поліомієліт і його наслідків, а також вказати на необхідність проведення своєчасних профілактичних заходів.

Поліомієліт (дитячий спинномозковий параліч) – гостре інфекційне захворювання, що викликається вірусами поліомієліту. Характеризується ураженням нервової системи, що призводить до паралічів, а також запальними змінами слизової оболонки кишечника і носоглотки, що протікають під «маскою» кишкової інфекції або гострого респіраторного захворювання.

  Ще 20 років тому поліомієліт щодня викликав параліч у 1000 дітей. До 2010 року щорічно поліомієліт реєструвався у півтори тисячі дітей, а в 2015 році було зареєстровано всього 73 випадки. Таке різке зменшення стало результатом глобальних зусиль з ліквідації цієї хвороби за допомогою загальної вакцинації.

  Однак, поліомієліт досі не ліквідовано в глобальному масштабі. З листопаду 2020 року продовжується спалах поліомієліту в Таджикистані, продовжує реєструватися циркуляція дикого вірусу поліомієліту в Афганістані та Пакистані.

       В Україні підтвердили випадок паралічу, який був зафіксований у 1,5 річної дитини з Рівненської області. Хвороба викликана вакцинним штамом поліовірусу 2 типу (Sabin 2). Батьки свідомо відмовились від щеплень, передбачених медичними стандартами, через релігійні переконання.

В Одеській області випадки захворювання на поліомієліт, викликані «диким» поліовірусом, в останнє реєструвались в 1958 році. У подальшому  і по теперішній час було зареєстровано 3 випадки вакцино асоційованого поліомієліту. Діти одужали без залишкових явищ.

 З метою своєчасного виявлення та попередження циркуляції «диких» та вакциноспоріднених поліовірусів серед населення епідеміологи ДУ «Одеський ОЦКПХ МОЗ» здійснюється епіднагляд за гострими в’ялими паралічами (складний клінічний синдром, який характеризується порушенням активних рухів в кінцівках, зниженням м’язового тонусу, зміною рефлексів), які є сигнальною ознакою поліомієліту. З цією метою проводиться лабораторне обстеження дітей до 15 років з неврологічною симптоматикою, що не виключає гострий в’ялий параліч, які госпіталізуються до стаціонарів.

Крім того, проводиться вивчення циркуляції поліовірусів серед здорового населення (діти організованих колективів, біженці, мігранти) та на об’єктах довкілля (стічні води з інфекційних стаціонарів, води відкритих водомий та інші). Щорічно в середньому досліджується до 350 зразків від хворих з неврологічною симптоматикою, що не виключає гострий в’ялий параліч та до 250 проб з об’єктів зовнішнього середовища. Диких поліовірусів не виявлено.

Поліомієліт є високозаразною інфекційною хворобою, єдиним захистом від якої є вакцинація. Безпечні та ефективні вакцини існують, і вони дуже важливі для захисту дітей від поліомієліту. Щеплення проводиться кілька разів та захищає дитину на все життя.

На відміну від хвороби, вакцина не вбиває. У не вакцинованих проти поліомієліту дітей, хвороба може призвести до смерті та інвалідності .

         Щеплення проти поліомієліту входять до Національного календаря профілактичних щеплень:

         Де, коли та кому варто вакцинуватися?

         Вакцинувати від поліомієліту потрібно з народження малюка. Щеплення обов’язково потрібно проводити комплексно, не пропускаючи жодного для збільшення резистентності організму до хвороби:

    1 доза — 2-й місяць життя дитини.

    2 доза — 4-й місяць.

    3 доза — 6-й місяць.

    4 доза — 18-й місяць.

    5 доза — 6 років.

    6 доза — 14 років.

         Безкоштовна вакцинація проти поліомієліту проводиться у вашого сімейного лікаря чи педіатра в державних медичних закладах, а також приватних, що уклали договори із Національною службою здоров’я України.

         Крім того, з метою профілактики поліомієліту необхідно:
– додержуватись правил особистої гігієни (миття рук); 
–   перед вживанням  проводити ополіскування кип’яченою чи бутильованою водою свіжих овочів, фруктів, сухофруктів та зелені після їх миття під проточною водою. 

Увага, шановні батьки! Терміново звертайтесь за медичною допомогою, якщо у дитини, раніше не вакцинованої проти поліомієліту, спостерігається висока температура, головний біль, біль у горлі, м’язах та кістках, нежить блювота, раптове порушення ходи.

          БУДЬТЕ ЗДОРОВІ, БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ І СВОЇХ БЛИЗЬКИХ!

Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень перша вакцинація проти поліомієліту проводиться інактивованих вакцинами (ІПВ) дитині в 3 місяці. Друга доза, так само інактивованою вакциною, проводиться у віці 4,5 місяця. ІПВ вважається високо безпечної вакциною незалежно від того, вводиться вона окремо або в комбінації з іншими вакцинами. Третя вакцинація проти поліомієліту і наступні ревакцинації проводяться дітям живою вакциною для профілактики поліомієліту (ОПВ) в 6 місяців (вакцинація), 18 місяців, 20 місяців і 14 років (ревакцинація). В обов’язковому порядку за епідемічними показаннями щеплення проти поліомієліту проводять всім контактним особам в осередках поліомієліту, в тому числі викликаного диким поліовірусом (або при підозрі на захворювання).

Поліомієліт невиліковний, але його можна попередити.

Пам’ятайте – тільки щеплення може захистити Ваших дітей від захворювання на поліомієліт і його важких наслідків!