Епідемічна ситуація з COVID-19 в Україні вкрай напружена та небезпечна. Вже третій тиждень поспіль зростає кількість нових випадків COVID-19, збільшилася кількість захворілих на пневмонію та осіб, які потребують госпіталізації. За даними ДУ«Центр громадського здоров’я МОЗ України» на 30.06.2020р. в країні вже було зареєстровано 24 060 підтверджених активних хворих на COVID-19, з них 4 147 (17,2%) перебувають на стаціонарному лікуванні, інші – на самоізоляції.

Одеська область на 30.06.2020р. займала 10 місце за кількістю активних хворих серед інших областей України (939 активних хворих). Найбільша кількість хворих приходилась на Львівську (4 542), Чернігівську (2 718), Рівенську (1 873), Закарпатську (1 855) області та м.Київ (3 366). Однак не слід забувати, що розпочався оздоровчий сезон, і до нашої області на оздоровлення виїхало багато людей з інших областей країни, зокрема, де небезпечна епідеміологічна ситуація.

Ніхто не дасть Вам стовідсоткової гарантії, що коли Ви або Ваші рідні вийдете на вулицю, то не зустрінете хвору на COVID-19 людину, яка ще не здогадується про свою хворобу (не встигла пройти тестування), або змушена була на недовгий час покинути місце своєї самоізоляції, у зв’язку з особливими життєвими обставинами. Слід пам’ятати, що не кожна людина, що чихає та кашляє – хвора на COVID-19, однак ніхто не гарантує Вам і зворотного. Не слід забувати й про такі фактори передачі COVID-19, як забруднені продукти харчування, предмети побуту, гроші, руки. За статистикою, люди старшого віку перебувають у найбільшій зоні ризику ураження коронавірусом – знижений імунітет та хронічні хвороби роблять їх особливо вразливими. За даними ВООЗ понад 95% летальних випадків унаслідок коронавірусного захворювання у країнах Європи становлять люди віком від 60 років. За даними вітчизняних медичних працівників, 84% від усіх померлих унаслідок коронавірусної інфекції – люди віком понад 50 років. Крім того, за статистичними даними половина з усіх хворих (50%) в Одеській області приходиться на цей же вік.

На сьогодні в Україні проходить акція «Вбережіть батьків від COVID-19». За поради медичних працівників, з метою збереження здоров’я та життя Ваших рідних вікової групи 50+ на період карантину Вам рекомендується:

 1. Поінформувати рідних про основні методи запобігання хворобі: регулярне миття рук з милом, дезінфекція рук і поверхонь спиртовмісними засобами та носіння маски, самоізоляція, часте провітрювання приміщень. Щоб руки були чистими, їх достатньо мити з милом під теплою проточною водою протягом 20-40 секунд, або обробляти їх дезінфектором із вмістом спирту не менше 60%. Миття рук обов’язкове: до, під час і після приготування їжі; перед споживанням їжі; до і після догляду за хворим; до і після обробки порізів або ран; після видування носу, кашлю або чхання; після того, як винесли сміття, а також, якщо торкалися домашніх тварин чи корму, прибирали за твариною, тощо.
 2. Забезпечити рідних усім необхідним, щоб вони не мали потреби виходити з дому. Придбайте для них продукти, предмети першої необхідності, ліки та антисептики.
 3. Спілкуючись із рідними, дотримуватися дистанції та правил гігієни, щоб не заразити їх і не заразитися самим.
 4. Не залишати рідних без спілкування, підтримуйте їх емоційний стан, щоб вони не відчували себе пригніченими через самотність.
 5. Детально розказувати своїм рідним про небезпеку коронавірусу, симптоми захворювання та необхідність негайного звернення до лікаря уразі появи підвищеної температури, кашлю, нежитю чи проблем із диханням.
 6. Частіше запитувати рідних про стан їх здоров’я.

Окрім вищесказаного, хочу зазначити, що людям, молодшим за 50 років, також не слід розслаблятись. За даними Агенції охорони здоров’я ООН від 10% до 15% людей віком до 50 років після зараження коронавірусом мали захворювання середнього або тяжкого ступеню. Важкі випадки захворювання спостерігалися і у підлітків, і у тих, кому близько 20 років, багато з них потребували інтенсивної терапії, а деякі, на жаль, померли. Статистичні дані, що то були люди, які мали хронічні захворювання, не дають Вам гарантії не захворіти тяжкою формою COVID-19. Всім відома приказка: «Немає повністю здорових людей, є недообстежені». Тому, навіть за умови послаблення карантину необхідно ретельно дотримуватися правил фізичного дистанціювання, особистої та респіраторної гігієни:

 • Дотримуйтесь вказівок органів влади.
 • Якщо Вам потрібно зробити покупки, тримайтеся на відстані не менше 1 метру від інших людей. Також рекомендуємо розглянути варіант онлайн-замовлення та доставлення кур’єром.
 • Під час перебування у кафе чи ресторанах, не сідайте більше чотирьох людей за один столик.
 • Дотримуйтеся респіраторної гігієни і етикету кашлю: кашляйте і чхайте в одноразову серветку, яку потім одразу треба викинути або, якщо її немає – у згин ліктя.
 • Якомога частіше мийте руки протягом 20-40 секунд теплою водою із милом або обробляйте їх дезінфектором із вмістом спирту не менше 60%.
 • Самоізолюйтеся у разі появи респіраторних симптомів та сконтактуйтеся із лікарем. Також потрібно ізолюватися від тих, з ким проживаєте, настільки, наскільки це можливо. Особливо, якщо живете із людьми похилого віку.

Дбайте про себе і оточуючих, будьте здорові!

Категорії: Інформація