За даними Державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України» з початку року в Україні було зареєстровано 5 випадків ботулізму, з них один випадок минулого тижня  в Одеській області.  Постраждалий, житель м.Одеси, вживав консервовану скумбрію, виготовлену в домашніх умовах. Захворів через день та  був госпіталізований в Одеську міську клінічну інфекційну лікарню, де йому було проведено відповідне лікуваня  в тому числі введена протиботулінічна сироватка.

Ботулізм — це тяжке харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксини. Збудник хвороби, клострідія ботулізму, в несприятливих умовах утворює спори, які є дуже стійкими, наприклад, витримують кип’ятіння при 100 град. протягом 5 годин. В анаеробному середовищі (без доступу кисню) спори проростають з виділенням токсину, який є одним з найбільш смертельних отрут.

Потенційно небезпечними є усі  продукти, які були погано вимиті, неправильно або недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином (риби в’ялена, копчена, консервована м’ясна та овочева продукція, виготовлені у домашніх умовах).

Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12–24 год після споживання зараженої їжі. Проте, що важче захворювання, то коротший інкубаційний період. Відповідно, симптоми можуть проявитися вже через 2 години, або ж значно пізніше — через 4 доби й більше.

Порушення зору — одна з найперших ознак ботулізму. Хворого турбує «сітка або туман» перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів.

Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття «грудки» в горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі — усі ці симптоми зумовлені ураженням ковтальних м’язів.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів — хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла.

У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар у грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

За найменшої підозри на ботулізм треба негайно звернутися до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.