Інформація,  Сьогодення

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗПЕКИ ПАЦІЄНТІВ

17 вересня 2019р. вперше у світі відзначається Всесвітній день безпеки пацієнтів (далі – День), що був запроваджений на виконання резолюції 72-ї Всесвітній асамблеї здоров’я (28 травня 2019р.). Мета Дня – підвищення глобальної поінформованості про безпеку пацієнтів і заохочення загальної солідарності дій, як професійного товариства, так і самих пацієнтів, їх родичів, різних організацій, які представляють інтереси пацієнтів. На сьогодні визначення безпеки пацієнтів пов’язано насамперед із попередженням помилок у процесі надання медичної допомоги та зниженням ризику несприятливих подій, пов’язаних з наданням медичної допомоги до прийнятного мінімуму.

За даними провідних світових експертів, в світі щонайменше кожний 10 пацієнт має ризик заподіяння шкоди його здоров’ю тільки на етапі стаціонарної медичної допомоги. Шкода може бути заподіяна внаслідок ряду небажаних подій, майже половину з яких можна успішно запобігти. Так, насамперед, у сфері безпеки пацієнтів потребує уваги проблема існування внутрішньолікарняних інфекцій. Наприклад, у США понад 2 млн.хворих на рік інфікуються внутрішньолікарняними мікроорганізмами, та близько 88тис. з них – помирають. В Україні у лікарнях щороку інфікується понад 1 млн. осіб, помирає – понад 5 тис.осіб. За науковими даними поширеність внутрішньолікарняних інфекцій можна було б знизити на 55% за рахунок лише дотриманням і виконанням правил гігієни рук.

Окрім того, у лікарняних закладах існують латентні загрози безпеці пацієнтам – небезпеки, приховані в інфраструктурі лікарень: архітектурний дизайн, інженерно-технічне забезпечення, матеріально-технічна база. В нашій країні вони істотно відстають від міжнародних стандартів та потребують перегляду. Особливо це стосується інженерно-технічного забезпечення оперативних блоків та реанімаційних відділень, де будь-які помилки чи збої можуть призводити до летальності та зростання кількості смертей. За статистичними даними кожного дня понад 30 пацієнтів помирає в наших стаціонарах через проблеми, яких можна було б уникнути (через дорожньо-транспортні пригоди гине 10 людей на день, на виробництві – 1-на особа).

Україна приєдналася до проведення Всесвітнього дня безпеки пацієнтів (Указ Президента № 648/2019 від 4 вересня 2019р.). 16 вересня о 9:30, за ініціативи Міністерства охорони здоров’я України, Національної академії медичних наук України, ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М.Марзєєва НАМН України», ВБО «Всеукраїнська Рада захисту прав та безпеки пацієнтів», ГО «Українська асоціація громадського здоров’я», був проведений круглий стіл на тему: «День безпеки пацієнтів – нова дата у вітчизняній медицині», де обговорювалися проблемні питання підвищення рівня безпеки пацієнтів на всіх етапах надання медичної допомоги.