Сьогодення

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗ ТЮТЮНУ

Щорічно 31 травня Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) таїї партнериу всьому світі відмічають Всесвітній день без тютюну(далі – День). Цей День був встановлений ВООЗ на ХLІІ сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в 1988р. Цією акцією ВООЗ застерігає населення планети, а курцями є більше половини всього чоловічого і близько чверті жіночого населення планети, від згубної звички – однієї з найбільш поширених епідемій за всю історію існування людства – нікотіноманіі, що стоїть в одному ряду з алкоголізмом і наркоманією. Відповідно до визначення ВООЗ, курцем вважають людину, яка викурює, принаймні, 1 сигарету за день упродовж року. Мета Дня –інформування громадськості щодо медичної статистики шкідливих та смертельних наслідків вживання тютюну і пасивного тютюнопаління, а також сприяння скороченню вживання тютюну в будь-якій формі.

В 2019р. темаДня: «Тютюн і здоров’ялегенів». Кампанія покликана:

  1. підвищити обізнаність щодо:

– важливої ролі легенівв житті та благополуччі кожної людини;

– згубних наслідків вживання тютюну для легенів людини, від хронічних респіраторних захворювань до раку;

  1. закликати зацікавлені сторони з різних секторів до практичних дій, переконати їх в необхідності ефективних заходів зі скорочення вживання тютюну та залучити до боротьби за перемогу над ним.

За даними ВООЗ щорічно тютюн призводить до 7 млн. випадків смерті, з яких більш ніж 6 млн.випадків припадає на тих хто вживає або вживав у минулому тютюн,  і більш ніж 890 тис. – серед тих хто ніколи не вживав тютюнові вироби (далі – ТВ), але підпадав під дію вторинного тютюнового диму. На думку вчених, якщо нічого не змінювати, число щорічних випадків смерті до 2030р. може перерости 8млн. За науковими даними куріння підвищує рівень ризику раптової смерті (у 3-5 разів), інфаркту міокарда (у 3 рази), ускладнень вагітності, передчасних пологів, мертвонароджень, народження дитини з гіпотрофією (на 30-50%), раку легень(у 20-30 разів, а у членів сімей курців за рахунок пасивного паління – на 20-70%).

Серед причин передчасної смерті, яких можна уникнути, куріння – найчастіша. Термін життя курців в залежності від того, в якому віці вони розпочали вживати ТВ,скоротшується приблизно на 4-8 років. Доброю новиною є те, що людина одержує суттєві шанси поліпшити здоров’я кинувши палити, зрозуміло, за умови додержання нею здорового способу життя (раціональне збалансоване харчування, прогулянки на свіжому повітрі, заняття спортом, уникання вживання алкогольних напоїв, кави, здоровий повноцінний відпочинок та сон).

На думку вчених вдихати тютюновий дим(далі – ТД) у 4 рази шкідливіше, ніж вихлопні гази автомобіля безпосередньо з вихлопної труби. Тому що при початково абсолютно чистому повітрів приміщенні (на вулиці) організм людини, яка випалює сигарету, одночасно вдихає дим, який по ряду хімічних речовин в 384тис. разів перевищує гранично допустимі концентрації (далі – ГДК). ТД містить більш ніж 4тис.хімічних речовин, з яких, принаймні, 250 – відомі як шкідливі, а більш ніж 50 – канцерогени. Так, за науковими даними, людина, яка випалює пачку сигарет на день, протягом 40 років пропускає через свої легені 250кг тютюнової смоли. Окрім того, величезної шкоди завдає пасивне паління, коли людина, яка не курить, змушена вдихати повітря, отруєне ТД(вторинний дим). Безпечного рівня дії вторинного диму не існує.ТД згубно діє на серцево-судинну систему, дихальну систему та органи травлення.

Доведено, що більше 50% всіх захворювань, що стають причинами смерті курців, приходиться на долю серцево-судинних захворювань. В свою чергу масове розповсюдження куріння – одна з головних причин широкого розповсюдження серцево-судинних захворювань. Вченими доведено, що у курців на відміну від некурящих людей в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт та передінфарктний стан, стенокардія та інші захворювання серця, і одночасно рівень смертності від цих захворювань у курців значно вищий.

Особливої шкоди завдає куріння жіночому організму. Дослідження, проведене Гарвардським університетом США, показали, що серед жінок, які протягом 20 років випалювали 26 і більше сигарет за день, 80% померли від коронарних захворювань серця. В цій групі ризик смертельних приступів виявився в 5,4 рази більшим, ніж серед тих, хто не палив. Навіть 1-4сигарети на день збільшують ризик коронарних захворювань у 12,4 рази. Абсолютно неприпустиме паління для вагітни хжінок – в 100% випадків призводить до ненормального розвитку дитини, появи аномалій, зокрема й генетичних, передчасного переривання вагітності тощо.

Підраховано, що згодом більше половини всіх курців мають злоякісні онкологічні захворювання. Так, куріння є одним з основних чинників, що призводить до раку легень (захворюваність курців у 30 раз. більша), а також збільшує ризик захворювань на злоякісні новоутворення язика, гортані, легень, стравоходу, шлунку, сечового міхура. Вчені зауважують: якщо поточні тенденції продовжаться, у другій половині XXIст. від раку помруть сотні мільйонів чоловік.

В 2003р. під егідоюВООЗ був розроблений міжнародний договір, в якому описується стратегія боротьби зі світовою епідемією тютюнопаління – Рамкова конвенція ВООЗ з боротьби з тютюном (далі – Конвенція).Конвенцію підписало 172 країни зі 192 країн-членів ВООЗ, зокрема і Україна.У 167 країнах документ вже набув чинності. Щороку до цього списку приєднується 2-3 країни.

Україна належить до країн Європи з високим рівнем поширення тютюнової  залежності, особливо серед молодих людей.22 вересня 2005р. Верховна Рада України ухвалила Закон України “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і  їх шкідливого впливу на здоров’я населення”. За даними Державної служби статистики України поширеність куріння серед мешканців віком 12 років і старше у 2008-2012рр. знизилася з 10,1млн. до 8,7млн. курців.

Втой же час щороку у світі ряди курців поповнюються приблизно на 30 млн. чоловік. За статистичними даними найбільш значною групою ризику вживання ТВ(сигарет, маленьких сигар, жувального тютюну) на сьогоднішній день є підлітки. Це здебільшого зумовлене з одного боку цікавістю, з іншого – намаганням стати схожим на дорослих або кіногероїв, які курять. В той же час слід пам’ятати, що згідно наукових даних фізична та психологічна залежність від нікотину розвивається набагато швидше, ніж від алкоголю.Так, зі слів лікаря Кімберлі Горн: “Чим більше нікотину вони отримують, тим більш залежними вони стають, і тим важче для них кинути… Нікотин викликає звикання. Це сильний наркотик”. За словами самих курців,найкращий спосіб уникнути тютюнової залежності – взагалі не починати курити.