ВООЗ, координуючи і підтримуючи міжнародні зусилля по боротьбі з астмою і надання допомоги хворим, ще в 1989р. впровадила програму «Глобальна ініціатива по бронхіальній астмі» (TheGlobalInitiativeforAsthma– GINA), яка згодом стала міжнародною організацією. Під егідою GINA за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ)в перший вівторок травняпроводиться щорічний захід–Всесвітній день боротьби з астмою(далі – День). Вперше цей захід пройшов в 1998р. в 35 країнах і був приурочений до Всесвітньоїнаради по бронхіальній астмі, що відбувся в Барселоні, Іспанія. З кожним роком кількість країн-учасниць збільшується.

Головна мета Дня– привернути увагу громадськості до проблеми зростання захворюваності на астму, підвищити якість допомоги астматикам і обізнаність людей про це захворювання.Тому завдання Всесвітнього дня боротьби з астмою – поширення інформації про це захворювання і забезпечення хворим на астму доступу до адекватного лікування; підвищення знань людей про бронхіальній астмі, інформування про профілактику і ранню діагностику хвороби; підвищення якості медичної допомоги та інформування лікарів про останні досягнення науки.

Астма в перекладі з грецького – «важке дихання». Автором цього терміна вважають Гіппократа, а в його працях в розділі «Про внутрішні страждання» зустрічаються вказівки, що астма носить спастичний характер, причини, що викликають задуху, –вогкість і холод. Багато століть вчені намагалися вивчити цю хворобу і її причини. У ХХ столітті було встановлено, що причиною астми є алергічна реакція, локальне запалення бронхів у відповідь на зовнішній подразник (хімічний, біологічний, фізичний).Сьогодні терміном «астма» позначають напади задухи різного походження. Але частіше під астмою мають на увазі бронхіальну астму – хронічне запальне захворювання дихальних шляхів, яке виникає в результаті дії алергенів і призводить до симптомів хвороби – скрутного диханню або навіть задухи, кашлю, появи хрипів в грудях. Хворий реагує на те, на що здорові люди не реагують, – на пилок дерев, домашній пил, шерсть тварин, деяку їжу, ліки і таке інше. Іноді причину астми встановити дуже важко або навіть неможливо.

Увага до проблеми не випадкова. Бронхіальна астма – найпоширеніший хронічний недуга, від неї страждає приблизно 10% дитячогоі 5% дорослого населення Землі. За даними ВООЗ, у світі страждають від цього захворювання 235млн. чоловік.В 2015р. було зареєстровано 383 тис. випадків смерті, більшість з них – серед дорослих людей похилого віку. Більш 80% випадків смерті від астми були в країнах з низьким та середнім рівнями доходу. Астма може виникнути в будь-якому віці. Але частіше до неї схильні маленькі діти – у половини пацієнтів хвороба розвивається до 10 років, причому у дітей до 2 років діагностувати астму складно – вона часто ховається під маскою інших захворювань. Згідно останніх наукових досліджень, серед факторів ризику появи і розвитку астми: умови життя, клімат, робота, характер харчування, спадковість. Захворювання провокують сильні емоції, фізичні навантаження, холодне повітря. Небезпеку становлять алергени: кліщі, пил на побутових предметах, домашні тварини, дим, цвіль, хімічні сполуки.

Слід пам’ятати, що несприятлива екологічна обстановка, використання харчових добавок, синтетичних матеріалів, активне і пасивне куріння, обтяжена спадковість і загальне погіршення здоров’я жителів планети призводять до постійного зростання кількості людей, схильних до бронхіальній астмі – кожне десятиріччя їх кількість зростає приблизно в півтора рази.На думку GINA, успіх боротьби з бронхіальною астмою визначається трьома складовими:

1. Профілактика захворювання. Для попередження астми на державному рівні необхідно вжити заходів щодо зниження промислового забруднення повітря, зменшення поширеності куріння, пропаганді здорового способу життя.

2. Впровадження та доступність ефективних методів діагностики і лікування. На відміну від онкологічних і ряду інших захворювань, астма – хвороба з контрольованою смертністю. Вчасно отримана якісна медична допомога зменшує ризик летального результату.

3. Наукові дослідження. Причини астми до кінця не встановлені, а методи лікування поки далекі від досконалості.

Категорії: Новини