Інформація,  Сьогодення

ВСЕСВІТНІЙ  ДЕНЬ  БОРОТЬБИ  З  ГЕПАТИТОМ

28 липня відзначається Всесвітній день боротьби з гепатитом (далі – День). Гепатит захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Існує п’ять основних вірусів гепатиту – типи A, B, C, D і E. Кожен із перерахованих типів може призводити до серйозних наслідків для здоров’я людини. За даними ВООЗ, 325 млн. людей у всьому світі живуть з гепатитом B та / або C, та для більшості проведення тестувань та лікування залишаються недосяжними. У сотень мільйонів людей по всьому світу зазначені гепатити поступово переходять у хронічну форму захворювання, та стають найпоширенішою причиною цирозу та раку печінки. У зв’язку з цим, на 69-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я 194 країни прийняли Глобальну стратегію ВООЗ з вірусного гепатиту, що шляхом вакцинації, діагностичних тестів, ліків і освітніх кампаній спрямована на зменшення в період з 2016 по 2030 рік кількості нових випадків інфікування вірусами гепатитів – на 90%, а також на зниження рівня смертності через ускладнення – на 65%.

Цьогоріч цей День проходитиме під гаслом «Вільне від гепатиту майбутнє» та присвячений профілактиці гепатиту В (далі – ВГВ) у матерів та новонароджених (проведення кампанії ВООЗ в рамках Дня-2020 висвітлюється на соціальних мережах: #HepFreeFuture і #WorldHepatitisDay).

Гепатит В це хвороба печінки, викликана ВГВ, який передається від хворої людини шляхом:

  • під час народження від матері до дитини;
  • незахищені статеві контакти;
  • небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю, або із ризиком поранення при використанні неодноразових погано продезінфікованих інструментів (татуювання, пірсинг, манікюр, педікюр тощо);
  • переливання крові, пересадження органів від неперевіреного донора;
  • використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків, сумісних гігієнічних предметів (бритва, зубна щітка тощо).

Гепатит В є небезпечним і для медичних працівників, які можуть отримувати травми від уколів голками при догляді за пацієнтами, інфікованими ВГВ.

ВГВ не передається через столові прибори, через обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання, використання громадських басейнів або аналогічних об’єктів.

Прихований (інкубаційний) період для гепатиту В становить від 2 до 6 місяців. Перші ознаки гепатиту В з’являються, в середньому, на 12 тижні після зараження. Симптоми з’являються у 70% хворих, їх виявляють частіше у дорослих, ніж у дітей. Симптомами гепатиту В можуть бути: втома, стомлюваність, втрата апетиту, жовтяниця, нудота, відчуття дискомфорту в правому підребер’ї, зміна кольору сечі (темніє) і калу (світлішає), болі в суглобах.

Частина людей після інфікування може одужати самостійно. Однак, слід пам’ятати, що приблизно 686 тис. чоловік щорічно вмирають від наслідків хронізації цієї інфекції (цироз, рак печінки тощо). Відомо, що будь-яку хворобу легше попередити, чим лікувати. На сьогоднішній день найкращий та найбільш ефективний спосіб попередження інфікування ВГВ – вакцинація. Тому, щоб знизити сумну статистику з гепатиту В у Україні та захистити майбутні покоління від цієї хвороби, треба проводити її вчасно. Згідно з національним Календарем щеплень першу дозу вакцини проти гепатиту В дитина має отримати упродовж першої доби життя, другу – у 2 місяці, третю – у 6 місяців.

Пам’ятайте здоров’я Ваше та Ваших близьких у Ваших руках.