З 2006р. за ініціативою Всесвітньої організації з боротьби з інсультом (World Stroke Organization, WSO – https://www.world-stroke.org/world-stroke-day-campaign/world-stroke-day/world-stroke-day-2020-tools) у світі 29 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з інсультом (далі – День), щоб підкреслити серйозність і високу частоту інсульту, підвищити обізнаність про профілактику і лікування цього стану і забезпечити кращий догляд і підтримку тим, хто пережив інсульт.

Тема Дня-2020 – «Кожна четверта доросла людина в світі за статистикою матиме інсульт, але активний спосіб життя зможе допомогти знизити ризик його виникнення».

В цей День організації по всьому світу організували заходи, присвячені навчанню, тестування та ініціативам, спрямованим на зменшення руйнівних наслідків інсульту в усьому світі. У поточному році Європейська організація з боротьби з інсультом (European Stroke Organization, ESO – https://eso-stroke.org/) сумісно з WSO організують Віртуальну конференцію ESOWSO 2020 (https://eso-wso-conference.org/), присвячену проблемам інсульту, що відбудеться 7-9 листопада 2020р.

Інсу́льт (від лат. іnsulto «скачу, стрибаю»; також удар) – провідна причина довготривалої непрацездатності та інвалідності, а також друга за частотою причина смерті людей в усьому світі і основна причина. В глобальному масштабі 70% інсультів і 87% смертельних випадків, пов’язаних з інсультом, а також скорочення тривалості життя, викликане інвалідністю, зустрічаються в країнах з низьким і середнім рівнем доходів населення. Протягом останніх десятиліть кількість випадків інсульту скоротилася на 42% в країнах з високим рівнем доходів. У середньому, інсульт став траплятися на 15 років раніше і викликає більше смертельних випадків. Він все більше зачіпає людей на піку їх продуктивного життя і цьому необхідно активно протидіяти. Це вже не тільки медична, але й соціальна проблема!

Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу (ГПМК), що спричинює ушкодження тканин мозку і розлади його функцій. До інсультів відносять інфаркт мозку (ішемічний інсульт), крововилив у мозок (геморагічний інсульт) і субарахноїдальний крововилив (САК), що мають етіопатогенетичні та клінічні відмінності. Знаючи ознаки і симптоми інсульту, можна вжити швидких заходів і, можливо, врятувати життя дорогої Вам людини та зменшити наслідки, пов’язані зі ступенем пошкодження її головного мозку. Симптоми інсульту:

  • раптова поява слабкості в м’язах або оніміння однієї половини тіла (обличчя, рука, нога);
  • раптове порушення мови;
  • раптове порушення зору, роздвоєння предметів;
  • раптова втрата рівноваги, через що хворий не може йти (найчастіше в поєднанні з нудотою та / або втратою свідомості);
  • раптовий сильний головний біль без явної причини (такого болю раніше ніколи не було).

Пам’ятайте, під час інсульту кожна хвилина має значення! Перша допомога при інсульті – виклик карети швидкої допомоги та обов’язкова госпіталізація! Ніякого очікування, що «саме пройде» та самолікування!

Фактори ризику розвитку інсульту аналогічні факторам ризику розвитку ішемічної хвороби серця та інших судинних захворювань. За рекомендацією ВООЗ, ефективні стратегії профілактики включають зосередження уваги на ключових факторах, які можна і потрібно взяти під контроль: гіпертонію, підвищені рівні ліпідів і діабет. Не можна виключати ризики, пов’язані з факторами способу життя такими, як куріння, низький рівень фізичної активності, нездорове харчування і схильність до ожиріння.

Одне з головних завдань при профілактиці інсульту – стежити за своїм здоров’ям, а саме дотримуватися принципів достатньої рухової активності (прогулянки на свіжому повітрі, біг, фізичні вправи, гімнастика, йога тощо), правил здорового харчування, не забувати систематично перевіряти артеріальний тиск (особливо, якщо є схильність до підвищення), відвідувати лікаря.