Інформація

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ПРОТИ РАКУ

Всесвітній день боротьби проти раку (World Cancer Day) (далі – День) був визначений Міжнародним союзом з боротьби з онкологічними захворюваннями у 2005 році, і щорічно відзначається 4 лютого. Мета цієї дати – привернути увагу громадськості до проблем раку, нагадати про те, наскільки небезпечні і поширені зараз онкологічні захворювання, а також значно знизити рівень смертності.

На сьогодні в світі рак є другою за величиною причиною смерті населення. Найчастіше люди помирають від онкологічних захворювань легень, шлунку, печінки, товстої кишки і молочної залози. На думку вчених третина випадків смерті викликана п’ятьма основними факторами ризику, що пов’язані з поведінкою та харчуванням. Уникнення цих факторів, раннє виявлення ракових захворювань (далі – РЗ), скринінг та лікування допоможуть знизити рівень смертності населення. На підставі вищесказаного Всесвітнім фондом досліджень раку (World Cancer Research Fund International; https://www.wcrf.org/) та Американським інститутом з дослідження раку (American Institute for Cancer Research; https://www.aicr.org/) був розроблений та викладений в Інтернет ряд рекомендацій з профілактики розвитку РЗ:

  1. Перша та основна рекомендація, що проходить в тій чи іншій формі через усі наступні, як основна і найбільш результативна в досягненні мети, – протягом усього життя зберігайте вагу свого тіла в межах здорового діапазону настільки низькою наскільки зможете (рекомендуємий ІМТ=18,5-24,9), уникайте збільшення ваги у дорослому житті. За даними вчених надлишкова вага та ожиріння є доказаною причиною ряду ракових захворювань – раку ендометрію, ротової порожнини, глотки і гортані, стравоходу, шлунку, підшлункової залози, печінки, жовчного міхура, колоректального анастомозу, молочної залози (у постменопаузі), яєчника, передміхурової залози, нирок. За статистичними даними у 2016р. в світі 1,97млрд.дорослих і більше 338млн.дітей та підлітків мали надлишкову вагу тіла або ожиріння. Це пов’язують із розповсюдженням серед населення сидячого способу життя «перед екранами» (телевізорів, комп’ютерів, телефонів і таке інше) та неправильним харчуванням.
  2. Будьте фізично активними – «ходіть більше і сидіть менше». За даними вчених фізична активність допомагає запобігти надмірного збільшення ваги тіла і попереджує розвиток раку товстої кишки, молочної залози та ендометрію. ВООЗ рекомендує дорослим приділяти помірній фізичній активності (роботі по дому, садівництву, ходьбі, їзді на велосипеді, плаванню, танцям) принаймні 150хв на день, а активній фізичній активності (аеробіці, командним видам спорту, швидким плаванню або їзді на велосипеді) – 75хв на тиждень.
  3. Зробіть цільні злаки (наприклад, дикий та лущений рис, непросіяне борошно, цільні овес, жито, ячмінь, булгур), некрохмалисті овочі (всі хрусткі, соковиті та зелені листові овочі, такі як огірки, ріпа, спаржа, броколі, брюсельська і білокачанна капуста, кольрабі, ревінь, редис, солодкий перець, шпинат, зелене листя буряка, латук, пагони бамбука, цибуля, цикорій, селера, петрушка, кислий щавель, часник, цибуля-порей, кульбаба, зелене листя ріпи), фрукти і бобові, основною частиною Вашого звичайного щоденного раціону – додавайте їх до більшості страв. За науковими даними вживання продуктів, що містять харчові волокна, та цільних злаків допомагають підтримувати здорову вагу тіла, попереджує розвиток колоректального раку. Вживайте щодня щонайменше 30г харчових волокон, не менше 400г фруктів та овочів. Крохмалисті овочі (наприклад, картоплю, моркву, гарбуз, цвітну капусту, кабачки, буряк, зелений горошок, баклажани) не рекомендується поєднувати з білками. Якщо основа Вашого раціону крохмалисті коріння і бульби, включіть до раціону та обов’язково регулярно вживайте ще й некрохмалисті овочі, фрукти, бобові.
  4. Обмежте вживання продуктів “швидкого приготування” та інших промислово оброблених продуктів з високим вмістом жирів, крохмалів або цукрів (наприклад, картопляні продукти, зокрема чіпси; вироби з білої муки, зокрема хліб, макарони, піца; торти, тістечка, печиво, кондитерські вироби) – це допоможе контролювати споживання калорій і підтримувати здорову вагу. За науковими даними глікемічні навантаження (збільшення рівня глюкози в крові та інсуліну після вживання їжі) є причиною раку ендометрію.
  5. Їжте червоне (всі види м’яса ссавців: яловичина, свинина, баранина, конятина, козлятина і таке інше) та оброблене (задля підвищення смаку та терміну збереження: солене, сушене, копчене та інше) м’ясо лише в помірній кількості – не більше 3-х порцій на тиждень загальним об’ємом 350-500г вареної ваги (500г вареного червоного м’яса – це 700-750г сирого м’яса). Як відомо, м’ясо – цінне джерело поживних речовин (зокрема білка, заліза, цинку і вітаміну В12), однак надмірне вживання зазначених видів м’яса, за науковими даними, призводить до колоректального раку.
  6. Обмежте споживання цукру підсолоджених напоїв і пийте переважно воду або несолодкі напої (наприклад, чай або кава без додавання цукру). Фруктові соки не слід вживати у великих кількостях, тому що навіть без додавання цукру вони можуть сприяти збільшенню ваги. За науковими даними, вживання кави є профілактикою раку печінки та ендометрію.
  7. Відмовтесь від вживання алкоголю (пива, вина, лікерів або будь-яких інших спиртних напоїв і джерел алкоголю) – за останніми науковими даними виявлено, що для декотрих видів ракових захворювань не існує мінімальної безпечної дози. Споживання алкогольних напоїв є причиною раку молочної залози (до і після менопаузи), ротової порожнини, глотки, гортані, стравоходу, шлунку, печінки, колоректального анастомозу. За даними ряду наукових досліджень вживання алкогольних напоїв допомагає захистити від раку нирки, однак зростання ризиків інших видів раку нівелює цю користь.
  8. Не використовуйте високодозових харчових добавок (далі – ХД), прагніть задовільнити потреби в харчуванні лише за допомогою дієти. ХД – це продукт, який містить «дієтичні інгредієнти», призначені для досягнення необхідних організму рівнів споживання мікроелементів або інших харчових компонентів, що виходять за межі того, що можна отримати лише за допомогою прийому їжі. Однак питання користі та шкоди їх довгострокової дії на організм ще не достатньо вивчені, наукові дані доволі суперечливі. Так, за даними одних наукових робіт вживання кальцію може попередити виникнення колоректального раку, з інших – високодозові добавки бета-каротину можуть підвищити ризик розвитку раку легень у окремих людей. Не зважаючи на це, вчені вважають за доцільне можливість вживання окремих ХД жінками, які хочуть завагітніти або вагітні (залізо та фолієву кислоту), немовлятами і дітьми молодшого віку, а також вагітними і жінками, які годують груддю (вітамін D), людьми старше 50 років, які мають труднощі з поглинанням природного вітаміну В12 (вітамін В12)
  9. Грудне вигодовування (далі – ГВ) корисне як для дитини, так і для матері. За науковими даними, ГВ дає коротко- та довгострокові переваги для дитини. По-перше, сприяє розвитку імунної системи та захищає від інфекцій у дитинстві. По-друге, в дорослому віці – знижує ризик розвитку астми і діабету ІІ типу, зменшує ризик виникнення надмірної ваги або ожиріння, і, як наслідок, раку. Лактація захищає матір від раку молочної залози, зменшує ризик діабету ІІ типу. ВООЗ рекомендує тримати дітей виключно на ГВ до 6 місяців, а потім до 2 років – годування груддю поєднувати з прикормом відповідними додатковими продуктами харчування. Однак, існують особливі ситуації, коли ГВ рекомендується з обережністю або не рекомендується, наприклад, для матерів з ВІЛ / СНІД.

        Вчені рекомендують додержуватись зазначених заходів і людям у яких вже був діагностований рак, однак, зрозуміло, з урахуванням рекомендацій лікаря.