Сьогодення

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВАКЦИНАЦІЇ ПРОТИ СНІДу

18 травня щороку відзначається Всесвітній день вакцинації проти синдрому набутого імунодефіциту (World AIDS Vaccine Day; інша назва – День інформування про вакцину проти вірусу імунодефіциту людини, HIV Vaccine Awareness Day; https://www.hiv.gov/events/awareness-days/hiv-vaccine-awareness-day; далі – День). День надає можливість виразити подяку вченим, працівникам охорони здоров’я, членам громади та соціальним працівникам, які невтомно намагаються підвищити обізнаність про вірус імунодефіциту людини (далі – ВІЛ) та синдром набутого імунодефіциту (далі – СНІД). Вперше цей День відзначався 18 травня 1998р.

Концепція створення цього Дня була закладенаще у 1997р. в промові президента США, Білла Клінтона, що відбулася 18 травня у Державному університеті ім.Моргана, в якій він закликав вчених світу поставити метою розробити вакцину проти СНІДу протягом наступного десятиліття, заявивши: «Тільки справді ефективна профілактична вакцина проти ВІЛ зможе обмежити та врешті-решт усунути загрозу СНІДу».

Тема Дня-2021 – «Глобальна солідарність, спільна відповідальність».

СНІД вперше було зафіксовано в США в 1983р. На кінець 2019р. згідно статистичних даних у світі було вже зареєстровано38,0 млн. ВІЛ-інфікованих.

СНІД (англ. AIDS) – сукупна назва уражень, що відбуваються на III-IV клінічних стадіях інфекції, яку спричинює ВІЛ. Загальноприйнятою назвою хвороби на сьогодні є ВІЛ-інфекція (англ. HIV-infection, HIV/AIDS).

Збудник має назву ВІЛ і має 3 типи: ВІЛ 1 та ВІЛ 2, що є дуже поширеними в Західній Європі, та ВІЛ 3, від якого страждають переважно американці та африканці. Вірус уражає Т-лімфоцити, що слугують для його розмноження, та макрофаги, що розносять його по організму. Як результат: ВІЛ руйнує Т-лімфоцити, і це призводить до втрати організмом захисних реакцій, унаслідок чого активізується так звана умовно-патогенна флора організму й різко підвищується ймовірність смертельних запалень, уражень нервової системи, розвитку онкологічних захворювань.

Джерело інфекції – безпосередній носій ВІЛ. Зараження можливе при:

  • статевому контакті з інфікованим незалежно від статевої орієнтації;
  • кровообміні з інфікованим (у т.ч. при ін’єкційному вживанні наркотиків, пересадці органів інфікованої людини здоровій);
  • вигодовуванні грудним молоком інфікованою матір’ю малюка.

Якщо ВІЛ-інфікована жінка народжує дитину, то, за останніми дослідженнями, ця дитина не обов’язково має бути носієм вірусу. При проведенні антиретровірусної терапії (далі – АРТ) ризик передачі вірусу від матері до дитини знижується до 6%.

ВІЛ не передається у таких випадках:

  • через обійми або поцілунок (проте ВІЛ може передатися, якщо в слині є домішки крові, а у партнерів є відкрита рана в ротовій порожнині);
  • через рукостискання;
  • через кашель та чхання;
  • при проживанні в одній квартирі; використанні спільної ванни або туалету, спільного посуду для їжі; користуванні спільним бассейном;
  • через укуси комах;
  • при використанні спільного телефону;
  • через піт або сльози, якщо в них немає домішок крові.

Основна умова профілактичних заходів – Ваша поведінка:

1.Спеціальне виховання дітей і лекції для дорослих з питань захисту й запобігання.

2.Статеві контакти – найбільш розповсюджений шлях передачі вірусу. Тому надійний спосіб запобігти зараженню – уникнення випадкових статевих контактів, використання презервативів.

3.Вживання ін’єкційних наркотиків не тільки шкідливо для здоров’я, але і значно підвищує можливість зараження вірусом. Як правило, ті, хто вводять внутрішньовенні наркотики, використовують загальні голки і шприци без їхньої стерилізації.

4.Використання будь-якого інструментарію (шприци, системи для переливання крові) як у медичних установах, так і в побуті при різних маніпуляціях (манікюр, педикюр, татуювання, гоління тощо), де може міститися кров людини, зараженої ВІЛ, потребує його стерилізації. Вірус СНІДу нестійкий, гине при кип’ятінні миттєво, при +56ºС протягом 10 хвилин. Також можуть бути використані спеціальні розчини для дезінфекції. Спирт не знищує ВІЛ.

5.Перевірка донорської крові обов’язкова.

Вакцини є найефективнішим засобом профілактики та навіть викорінення інфекційних захворювань. Однак на даний час все ще не існує вакцини, яка б запобігала ВІЛ-інфекції або лікувала тих, хто її має. Вчені продовжують працювати над її розробкою.

В умовах пандемії COVID-19ЮНЕЙДС звернулася до людей, які живуть з ВІЛ, бути гранично обережними, так як вони відносяться до уразливих груп населення, тому вони повинні, по можливості, рідше відвідувати медичні установи, уникати контактів з оточуючими людьми, і якщо є така можливість, то обов’язково отримати і запастися препаратами високоактивної АРТ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.