У 2007 році на щорічному Всесвітньому стоматологічному конгресі (AWDC), що відбувся в Дубаї, Всесвітньою стоматологічною федерацією (далі – FDI; https://www.fdiworlddental.org/heres-what-you-need-know-about-celebrating-world-oral-health-day-year) було прийнято рішення про створення Всесвітнього дня здоров’я ротової порожнини (World Oral Health Day, WOHD; далі – День), який з того часу та по 2012 рік, включно, відзначався у день народження засновника FDI Чарльза Годона – 12 вересня. З 2013 року Всесвітній день здоров’я ротової порожнини був перенесений на 20 березня. На сьогоднішній день цей День будуть відзначати у 177 країнах світу.

Мета Дня – максимально акцентувати увагу громадськості на глобальних проблемах, пов’язаних зі стоматологічним здоров’ям, підвищення поінформованості політиків, лікарів, громадських діячів та населення у цілому щодо підходів до профілактики, раннього виявлення та лікування захворювань ротової порожнини, а також щодо факторів ризику, що призводять до їх розвитку. Адже переважна більшість населення Землі, майже кожен з нас, на протязі свого життєвого шляху, так чи інше стикається зі стоматологічними проблемами, багато з яких можна було б уникнути, займаючись профілактикою, починаючи ще з раннього віку.

На протязі 2021-2023 років даний День проходитиме під гаслом: «Пишайтеся своєю посмішкою».

Захворювання ротової порожнини (далі – ЗРП), такі як карієс, пародонтит (пародонтоз), є найбільш поширеними неінфекційними захворюваннями в світі. Не зважаючи на те, що зазначені захворювання призводять до болю та дискомфорту, можуть впливати на всі аспекти життя, від взаємовідносин і впевненості у собі до навчання, роботи і здатності спілкуватися з іншими людьми, зазвичай ЗРП залишаються поза увагою громадськості. За даними ВООЗ, більш ніж 90% людей у світі страждають тими чи іншими стоматологічними захворюваннями. Так, на зубний карієс на сьогодні у всьому світі страждають 60-90% дітей шкільного віку та 98% дорослих.

Слід зазначити, щонайчастіше ЗРП не стільки є наслідком генетичної схильності людини, скільки – їх поганих звичок та нездорового способу життя. Так, за даними FDI причиною найпоширенішого захворювання у світі – карієсу (руйнування зубів) – найчастіше є дієта з високим вмістом цукру (в напоях, закусках і оброблених харчових продуктах).

В ротовій порожнині в нормі, як і в багатьох інших порожнинах тіла, живуть бактерії, більшість з яких нешкідливі для здоров’я людини – зазвичай природні захисні сили організму і хороший догляд за ротовою порожниною (щоденне чищення зубів щіткою, зубною ниткою) допомогають тримати дані бактерії під контролем. Однак, без належної гігієни ротової порожнини, бактерії досягають рівнів, які, в свою чергу, призводять до ЗРП, таких як карієс і захворювання ясен. Неправильне харчування, вживання деяких медикаментів знижують кількість слини, яка в нормі змиває їжу й нейтралізує кислоти, виробляємі бактеріями в ротовій порожнині та допомагає захистити Вас від мікробної інвазії, що може призвести до ЗРП. Окрім того, деякі захворювання, такі як діабет і ВІЛ / СНІД, можуть призвести до зниження стійкості організму до інфекції, роблячи захворювання порожнини рота більш серйозними.

Дослідження також показали, що бактерії ротової порожнини і запалення, пов’язане з періодонтитом (важка форма захворювання ясен), відіграють свою роль у розвитку ряду захворювань:

  • захворювання серцево-судинної системи (далі – ССЗ) – бактерії зубного нальоту через тканини пародонту можуть потрапляти в кров’яне русло та викликати атеросклероз (затвердіння артерій), і, як наслідок, провокувати виникнення захворювань ССЗ;
  • інсульт – згідно з дослідженнями American Academy for Oral Systemic Health (AAOSH) погана гігієна ротової порожнини підвищує ризик виникнення інсульту;
  • проблеми дихальної системи – бактерії, які ростуть в ротовій порожнині можуть переміщатися в легені, викликаючи захворювання дихальних шляхів, такі як пневмонія (особливо у людей з хворобами ясен);
  • діабет у людей, які страждають на діабет, захворювання ясен перебігають важче (особливо при неконтрольованому рівні цукру в крові); окрім того, захворювання ясен також можуть бути чинником розвитку діабету, навіть у здорових людей;
  • рак паління та погана гігієна підвищують ризик виникнення ракових захворювань ротової порожнини та горла.

За даними японських вчених, люди, які чистять зуби 3 рази на день, рідше страждають від надмірної ваги.

Слід пам’ятати, що ЗРП без належного їх лікування,можуть призвестидоповної втрати зубів (далі – ПВЗ). На сьогоднішній день, близько 30% населення світу у віці 65-74 років втрачає всі свої природні зуби. Поширеність ПВЗ швидко зростає у країнах із низьким та середнім рівнем доходу.

ЗРП можна запобігти, якщо відмовитися від шкідливих звичок, дотримуватися правил здорового способу життя, здорового харчування та гігієни ротової порожнини, не забувати регулярно відвідувати лікаря стоматолога та вчасно лікувати зуби.

Категорії: Новини

0 коментарів

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *