Інформація,  Сьогодення

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ КНИГИ І АВТОРСЬКОГО ПРАВА

23 квітня, світ відзначає Всесвітній день книги та авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх-всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання.

Рішення про необхідність введення цього свята було прийняте у квітні 1995р. у Парижі Генеральною конференцією ЮНЕСКО та офіційно закріплене Резолюцією №3.18 від 15 листопада 1995р. на XXVIII сесії.

ЮНЕСКО обрала цю дату з огляду на її символічність для світової літератури. Багато відомих письменників народились або померли 23 квітня – Міґель де Сервантес Сааведра, Вільям Шекспір, Володимир Набоков, Галдор Лакснесс, Моріс Дрюон… Окрім того, в цей день ще починаючи з XV століття у Барселоні та Каталонії було прийнято дарити книжки вітаючи з Днем Святого Георгія. Вперше День книги був введений в Іспанії в 1926р. королівським указом іспанського короля Альфонсо XIII за пропозицією письменника й редактора Вісента Клавеля Андреса, і відзначався 7 жовтня (вважалося, що в цей день народився відомий іспанський письменник Міґель де Сервантес). З 1930р. День книги в Іспанії був перенесений на 23 квітня (день поховання письменника). З 1976р. у цей день відбувається нагородження переможців, письменників з іспаномовних країн, Премією Міґеля де Сервантеса.

Сьогодні Всесвітній день книги святкують у 190 країнах світу. Цього дня купують, дарують, читають книжки, влаштовують різноманітні літературно-книжкові заходи, книжкові ярмарки. ЮНЕСКО в межах Всесвітнього дня книги та авторського права виступає за надання рівного доступу до знань та підвищення грамотності населення.