Інформація,  Сьогодення

Всесвітній день моніторингу води

Вода – елемент, без якого не з’явилася б життя на Землі. Людський організм, як і все живе, не може існувати без живильної вологи і складається на три чверті з води. Вимоги до якості води дозволяють убезпечити людей від хвороботворних бактерій і вірусів, тому увага до її якості – важливе завдання кожного жителя планети, яка думає про своє здоров’я і довголіття.

18 вересня, починаючи з 2003р., за ініціативи Американського фонду чистої води відзначається екологічне свято – Всесвітній день моніторингу води, або Всесвітній день моніторингу якості води (World Water Monitoring Day) (далі – День). Спочатку цей День планувалося відзначати 18 жовтня у річницю прийняття Закону США щодо чистої води від 18 жовтня 1972р., відповідно якому розпочалися відновлення та охорона водних ресурсів країни. Але у 2007р. дата була змінена на 18 вересня, щоб полегшити проведення моніторингу водних об’єктів в тих частинах світу, де температура у цей час досягає рівня замерзання води.

Цей День став глобальною інформаційно-освітньої програмою (далі – Програма), що проводиться за підтримки Федерації водного середовища (Water Environment Federation, WEF) і Міжнародної водної асоціації (International Water Association, IWA), та спрямована на підвищення обізнаності суспільства про проблеми водних ресурсів планети, про важливість захисту їх від забруднення, й надає можливість кожному прийняти участь у проведенні базового моніторингу стану місцевих водойм. В цей День усім бажаючим (дітям, студентам, дорослим) пропонується провести ряд нескладних тестів для визначення якості води у місцевих річках, озерах та інших водних джерелах (на температуру, кислотність, каламутність води, розчинений кисень). Слід зазначити, що тестовий період з метою освоєння навичок проведення базового моніторингу стартує ще у Всесвітній день води (22 березня) та продовжується по грудень. Отримані результати можна публікувати на сайті Всесвітнього дня моніторингу якості води (http://www.worldwatermonitoringday.org/) (далі – сайт WWMD).

З кожним роком у святкуванні Дня моніторингу води приймають участь все більше людей. Так, за даними сайту, в 2011р. в заходах Дня прийняли участь 340тис. осіб з 77 країн світу. На сьогодні моніторинг своїх водойм проводять більш ніж 1,5млн. осіб з 146 країн світу. На сайті WWMD представлена інтерактивна карта з накопиченими результатами моніторингу з 2007р.