Сьогодення

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ОКЕАНІВ

8 червня вся планета відмічає важливе екологічне свято– Всесвітній день океанів (WorldOceansDay) (далі – День). У 2019р. на офіційному рівні цей День будуть відмічати в 11-й раз.Тема Дня ООН –«Гендер і океан».

Всесвітній день океанів офіційно відмічається з 2009р. на підставі резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй (далі – ООН) №A/RES/63/111 від 5грудня 2008р. Вперше ідея про його заснування була висловлена ще в 1992р.на Зустрічі на вищому рівні «Планета Земля»в Ріо-де-Жанейро(Бразилія), яка була присвячена проблемам екології. Тоді ж була прийнята Декларація щодо оточуючого середовища та розвитку, яка й по сьогодні є основним джерелом екологічного права та встановлює принципи коректного відношення населення Землі до екології.

Мета Дня – нагадати людству про ключову роль Світового океану в повсякденному житті, інформувати громадськість про вплив людини на Світовий океан, мобілізувати всесвітній громадянський рух на його захист, мобілізувати і згуртувати населення планети в рамках проекту раціонального використанняйого ресурсів.

Світовий океан(англ.WorldOcean,нім.Weltmeer) – водна оболонкаЗемлі(океани, моря, затоки, протоки, річки),що займає приблизно три чверті поверхні планети й містить до 97% водних запасів.

Інтенсивне вивчення Світового океану розпочалося з другої половини ХХ століття.94% живих організмів на Землі зосереджено в воді.За науковими даними близько двох третин всіх морських жителів все ще залишаються недослідженими.

Світовий океан – важлива частина біосфери,а також основне джерело їжі та ліків, найбільше у світі джерело білка.Окрім підводних мешканців, його ресурси живлять ще й людей.Морські рибні запаси, безпосередньо або побічно, забезпечують зайнятість понад 200млн.осіб. Приблизно для 3 млрд. чоловік на Землі Світовий океан – основний постачальник білкових речовин в раціон. Однак, на сьогоднішній день до 40% водних об’єктів вважаються «сильно потерпілими» внаслідок діяльності людини, зокрема від забруднення вод, виснаження рибних запасів і втрати прибережних місць проживання.Субсидування рибної ловлі призводить до швидкого виснаження популяцій багатьох видів риб і перешкоджає зусиллям щодо збереження та відновлення світових рибних ресурсів.

Важко переоцінити роль Світового океану і в регулюванні клімату, вона є системоутворюючою, адже його води – один з головних поглиначів вуглекислого газу.Саме Світовий океан робить Землю придатною для життя планетою.Світовий океан вважається«легенями планети», у зв’язку з тим, що саме океанський планктон виробляє більшу частину атмосферного кисню, необхідного для нашого дихання.

На сьогодні води Світового океану (океани, моря, затоки, протоки, річки)в небезпеці– забруднення, нестримне винищення фауни і флори ставлять його існування під загрозу. Всесвітній день океанів виступає символом охорони навколишнього середовища і турботи про природу,покликаний нагадати людству про необхідність збереження цієї скарбниці.