Щорічно починаючи з 1999р. Міжнародний фонд остеопорозу (IOF; сайт – http://worldosteoporosisday.org) 20 жовтня, за ініціативи Національного суспільства остеопорозу Великобританії та ВООЗ, організує проведення Всесвітнього дня профілактики остеопорозу (World Osteoporosis Day, WOD; далі – День) у понад 90 країнах світу.
Мета Дня – підвищення глобальної поінформованості суспільства щодо профілактики, діагностики та лікування остеопорозу та метаболічних захворювань кісток. Заходи та кампанії присвячені цьому Дню зазвичай починаються за місяць до Дня і проводяться IOF ще місяць після його завершення.
Остеопороз (далі – ОП) – хронічно прогресуюче системне, обмінне захворювання скелету, або клінічний синдром, який виявляється при інших захворюваннях; характеризується зниженням щільності кісток, порушенням їх мікроархітектоніки і посиленням крихкості з причин негативних змін у метаболізмі кісткової тканини (переважання катаболізму над процесами кісткоутворення), зниженням міцності кістки та підвищенням ризику переломів (найчастіше – стегна, хребетного стовпа, зап’ястя). До фізичних ознак хвороби можна віднести: зниження росту (довжина тіла коротше розмаху рук на 12см та більше), підвищений тонус мязів спини, розвиток сутулості, грудного кіфозу, посилення лордозу у поперековому відділі, зменшення відстані між гребнем крила клубової кістки і нижніми ребрами внаслідок зменшення довжини хребетного стовпа та поява складок шкіри з боків живота. Найбільш поширеними симтомами початку захворювання вважають зниження працездатності, підвищення стомлюваності, сильні болі в спині, часті судоми, загальну м’язову слабкість. Однак в 50% випадків початкові стадії хвороби проходять безсимптомно.
За даними ВООЗ, діагноз ОП мають близько 75 млн. громадян Європи, США і Японії. Близько 35% травмованих жінок і 20% чоловіків мають переломи, пов’язані з ОП. Жінки старше 45 років проводять більше часу в лікарнях з приводу ОП, ніж з причин цукрового діабету, інфаркту міокарда та раку молочної залози. В Європі летальність, пов’язана з остеопоротичними переломами, перевищує онкологічну (за винятком смертності від раку легенів). У списку причин інвалідності та смертності людей в світі ОП стоїть на ІV-му місці після інфекційних захворювань. Переломи стегна вважають самим серйозним тягарем захворювання, оскільки вони практично завжди передбачають необхідність стаціонарного лікування, приблизно в 20% випадків призводять до летального ісходу, а також приблизно у половини постраждалих стають причиною постійної інвалідності. За розрахунками очікується, що до 2050р. число переломів стегна збільшиться в 3-4 рази у порівнянні з 1990р., коли було зафіксовано 1,7млн. випадків.
Вченими були виявлені фактори ризику розвитку даної патології, у т.ч. ті, на які можна впливати за рахунок повсякденного вибору:
І. Генетичні:
- належність до європеоїдної або монголоїдної рас;
- наявність ОП, патологічних переломів і/або переломів шийки стегневої кістки та хребців у близьких рідних;
- літній і похилий вік (старість);
- жіноча стать (ризик розвитку ОП у чоловіків в 3 рази менше, ніж у жінок);
- низька вага (до 56кг європеоїдні жінки та до 57кг азіатки, до 60кг чоловіки обох рас);
- критичний зріст (для жінок вище за 178см, для чоловіків вище за 181см);
- низький пік кістної маси (розраховується обєктивно);
- більша длина шійки стегнової кістки відносно діафіза;
- відсутість генералізованого остеоартрозу.
ІІ. Ендокринні:
- будь який гормональний дисбаланс;
- не часта статева активність;
- рання менопауза (постоваріектомічна в т.ч.);
- пізнє менархе;
- періоди аменореї в анамнезі до менопаузи;
- усі види безпліддя.
ІІІ.Обумовлені способом життя:
- тютюнопаління;
- зловживання алкоголем (алкоголізм);
- адінамія, недостатня фізична активність (зниження стимуляції нарощування кістної маси м’язовою системою);
- надмірне фізичне навантаження;
- тривале парентеральне харчування;
- аліментарний дефіцит кальцію (недостатність мінералу в їжі або порушення його всмоктування);
- гіповітаміноз D (нестача вітаміну в їжі або проживання в північних регіонах).
ІV. Фактори, обумовлені супутньою патологією:
- ендокринною (гіперпаратіреоз, тіреотоксикоз, гіперпролактінемія, цукровий діабет, синдром Кушинга, первинний гіпогонадізм, хвороба Аддісона);
- системи крові та органів кровотворення (лейкоз, множинна мієлома, лімфома, перніціозна анемія);
- системними аутоалергіями (ревматоїдний артрит, хвороба Бехтерева, поліміозит, системна червона вовчанка та ін.);
- системи харчування (порушення абсорбції);
- хронічною недостатністю кровообігу;
- хронічною нирковою недостатністю;
- станом після трансплантації органів;
- депресією.
V.Фактори, обумовлені длительным приемом медицинских препаратов:
- глюкокортикоїдів (в перерахунку на преднізолон ≥7,5мг на добу півроку та довше);
- тиреоїдних гормонів (L-тироксин та ін.);
- антикоагулянтів (прямих, непрямих);
- протисудомнмх засобів (фенітоїн та ін.);
- літію;
- для лікування пухлин (цитостатики, цитотоксини);
- метатрексату, циклоспорину А;
- антибиотиков тетрациклинового ряда;
- фосфат-зв’язуючих антацидів;
- агоністів і антагоністів гонадотропного гормону та його рилізинг фактору.
На думку вчених, основними заходами з профілактики розвитку ОП є:
- Регулярні фізичні вправи. Краще за все – гімнастичні, зміцнювальні тренування, вправи на м’язи, рівновагу.
- Дієта, багата корисними для кісток поживними речовинами (особливо кальцієм, кремнієм, бором, цинком, марганцем, міддю, вітамінами D, С, Е, К, білками). Для жінок в постменопаузі та чоловіків після 50 років добове надходження кальцію з їжею повинно складати приблизно 1200-1500мг. Пам’ятайте, що для кращого всмоктування кальцію в кишковнику співвідношення кальцію та жиру в їжі повинно бути 10мг на 1г. Також, раціон повинен бути збалансований по вмісту магнію, калію і фосфору, оскільки ці мікроелементи відіграють важливу роль в абсорбції кальцію. Для кращого засвоєння кальцію в організмі – необхідно щоденно виділяти час для прогулянок на свіжому повітрі, під лучами сонця (краще – зранку та ввечорі). До призначення вітаміну D в літньому віці підходять обережно через небезпеку прискорення розвитку атеросклерозу.
- Уникання поганих звичок. Підтримуйте здорову вагу – індекс маси тіла (далі – ІМТ) не менше 19кг/м2, але і не переїдайте (оптимальний діапазон ІМТ – 21-23кг/м2). Відмовтеся від соленої їжі, уникайте паління та надмірного споживання алкогольних напоїв (сприяють виведенню кальцію з організму). Виділяйте час для повноцінного сну.
- Своєчасне виявлення факторів ризику розвитку хвороби (чи були подібні проблеми у Вашіх батьків, рідних; чи вживали Ви препарати, побічною дією яких може стати розвиток ОП; чи є у Вас захворювання, які можуть призвести до ОП і т.ін.).
- Обстеження та лікування при необхідності (особливо при високому ризику розвитку ОП). Ранній ОП можна виявити при проходженні комп’ютерної або магнітно-резонансної томографії.