Псоріаз являє собою одне з найбільш поширених шкірних захворювань, на яке в середньому страждають від 2 до 7% населення планети, зокрема, поширеність псоріазу серед дітей становить 0,7% (ІІ-е місце за частотою виникнення у дитячому віці посідає після алергодерматозів). Приблизно у трьох чвертей пацієнтів псоріаз виникає у віці до 40 років; у третини хворих перші прояви відзначаються – до 20 років. В Україні, за даними офіційної статистики зареєстровано близько 90тис.пацієнтів з цією хворобою, реальна ж їх кількість перевищує 1млн. (за даними Української Асоціації Псоріазу – приблизно 1,5млн.хворих). Останнім часом спостерігається тенденція до збільшення кількості таких пацієнтів з уперше зареєстрованим діагнозом псоріазу.

29 жовтня щорічно, починаючи з 2004р. з ініціативи Міжнародної Федерації Асоціацій Хворих на Псоріаз (далі – IFPA; офіційний сайт – https://ifpa-pso.com/our-actions/world-psoriasis-day/) проводиться Всесвітній день псоріазу (далі – День). Заходи, присвячені цьому Дню, мають на меті привернути увагу громадськості до цього захворювання, поліпшити обізнаність хворих щодо сучасних підходів до його лікування та об’єднати всіх небайдужих до цієї проблеми людей. На сьогодні цей День відмічають більш ніж в 50-ти країнах світу. В Україні, з ініціативи IFPA та Всеукраїнської громадської організації «Українська асоціація псоріазу», як члена ІFPA, починаючи з 2009р. були введені Національні дні псоріазу, що проводяться щорічно з 22 по 31 жовтня.

Псоріа́з (застаріле – луска́тий лиша́й) – неінфекційне хронічне захворювання, яке проявляється, як правило, у вигляді хронічного запалення шкіри; протікає з чергуванням періодів ремісій та загострень. Проте, можливі періоди повної ремісії, і в невеликому числі випадків – спостерігаються ремісії тривалістю 5 і більше років.

Характерною ознакою псоріазу є виникнення чітко відмежованих від здорової шкіри червоних, розміром з монету, папул, що лущаться, з локалізацією вражених поверхонь переважно на шкірі ліктьових, колінних суглобів, долонь, ступнів, волосистої частини голови. Люди, як правило, скаржаться на свербіж, подразнення, печію і біль. У рідкісних випадках ураженим може бути весь шкірний покрив; при такій особливо важкій формі псоріаз може призвести до смерті хворого (гостре запалення і лущення шкіри можуть викликати порушення її терморегуляторної та бар’єрної функцій). Іноді спостерігаються ураження нігтів пальців ніг і рук, що супроводжується лущенням, утворенням наростів, а також спотворює відторгнення нігтьових пластінок. Пріблізно у 10% людей, які страждають на псоріаз, розвивається псоріатичний артрит, що вражає суглоби рук, ступнів, зап’ясть, гомілковостопні суглоби, а також шийний і попереково-крижовий відділи хребта. У деяких випадках відбувається деформація суглобів з стійкою втратою працездатності.

Перебіг помірною або важкою форм псоріазу може ускладнюватися й різними коморбідними станами. Зокрема, у людей, які страждають на псоріаз, відзначається підвищений відносний ризик ішемічної хвороби серця, інсульту, гіпертонічної хвороби, дисліпідемії, діабету та хвороби Крона. Підвищена частота випадків гіпертонічної хвороби та діабету може частково пояснювати зазначений в великих популяційних когортних дослідженнях більш високий ризик інфарктів, інсультів і смертності від серцево-судинних хвороб у пацієнтів з важкою формою псоріазу.

Перші клінічні описи хвороби, схожої на псоріаз, зустрічалися ще у Біблії, в працях Гіппократа Цельса, тощо. Грецькиий лікар Гален шляхом клінічного спостереження визначив псоріаз як шкірне захворювання, і був першим, хто дав йому назву псоріаз. У 1841р. Гебр, відокремив псоріаз як самостійне захворювання. Однак, по сьогодні причини виникнення псоріазу так до кінця і не з’ясовані. Вчені припускають, що свою роль в патогенезі хвороби відіграє ряд факторів – аномальне утворення кератину, епідеміальна проліферація, активація імунної системи, спадкові чинники. Як було з’ясовано вченими, підвищена частота випадків виникнення псоріазу може спостерігатися серед членів однієї родини. Так, якщо на псоріаз страждають обоє батьків, ризик виникнення захворювання у дитини складає 41%, якщо один з батьків – 14%, якщо брат чи сестра – 6%.

У осіб з генетичною схильністю до псоріазу початок розвитку захворювання може бути викликаний як екзогенними, так і системними чинниками (тригерами). Слід зазначити, що тригери псоріазу не є універсальними – те, що може спровокувати приступ загострення у однієї людини, може ніяк не вплинути на іншу. Так, за даними наукових спостережень, приблизно у чверті людей, які страждають на псоріаз, ураження шкіри було спровоковані ушкодженнями шкірного покриву. Псоріатичні ураження шкіри також можуть бути спровоковані сонячними опіками або шкірними захворюваннями. Приблізно в 45% випадків початок хвороби або її загострення провокуються бактеріальними інфекціями (найпоширеніший провокуючий фактор – фарингіт; зубні абсцеси, шкірні інфекції також можуть спричинити початок захворювання). До загострення псоріазу може призвести інфікування ВІЛ-інфекцією (у ВІЛ-інфікованих псоріаз більш стійкий до лікування, частіше супроводжується артритом). Також, псоріаз може бути спровокований прийомом ряду лікарських препаратів, таких як солі літію, антималярійні препарати (плакеніл, хинакрін, хлорахін, гидроксихлорахін), хінідін, індометацин, індерал, інтерферон, бета-адреноблокатори. Аналогічні наслідки може викликати різке припинення прийому кортикостероїдів. Хоч з наукової точки зору це не доказано, деякі люди з псоріазом підозрюють, що алергія, дієта та погода провокують загострення хвороби. Є припущення про те, що куріння провокує прояви псоріазу.

Стрес вважається найбільш поширеним пусковим механізмом спалаху псоріазу (перші прояви або загострення захворювання можуть мати місце через кілька тижнів або місяців після події, що спричинила стрес), а також чинником, що може посилити свербіж. Це робить управління стресом особливо важливою навичкою для попередження та подолання проблеми. Вчені пропонують наступні способи ефективного подолання стресу для людей з псоріазом:

  1. Зверніться за допомогою назовні. Подумайте над тим, щоб пройти курс з управління стресом або знайти терапевта у Вашій місцевості, який спеціалізується на лікуванні стресу. Спілкуйтеся з кимось з інших пацієнтів, особливо з тими, хто вже пройшов через те, що зараз переживаєте Ви. Можете, використовуючи TalkPsoriasis.org, зв’язуватися з людьми, які живуть з псоріазом та псоріатичним артритом, у різних країнах світу.
  2. Медитація – хороший спосіб очистки розуму, уповільнення течії думок і зняття тривоги. Щоб спробувати самостійно: зручно сядьте на теплій підлозі та просидіть в одній позі 15хв. із заплющеними або ледь відкритими очима, зосередившись на свому диханні.
  3. Фізичні вправи – збільшують вироблення ендорфінів, хімічних речовин, які покращують настрій та енергію, покращують сон і зменшують тривожність. Проведено американськими вченими дослідження показало, що жінки, які регулярно беруть участь у енергійних фізичних вправах, мають меншу ймовірність захворіти псоріазом, ніж менш активні жінки. Якщо Ви деякий час не були активними, порадьтеся зі своїм лікарем, перш ніж розпочати будь-яку програму фізичних вправ. Вчені рекомендують:
  • йогу – використовує керовані рухи, розтягування та розслаблення глибокого дихання, допомагає розширити діапазон рухів суглобів, полегшити, а іноді й зняти в них біль, розслабити напружені м’язи;
  • ходьбу (відмінний вибір вправ, що розвиває силу і підтримує гнучкість суглобів) – для початку рекомендують прогулянки по 10хв. кожен день, поступово подовжуючі час прогулянок до півгодини, та до повної години (якщо спочатку буде важко можна розбивати тренування на декілька прогулянок по 10хв. протягом дня – поступовий підхід дозволить запобігти травматизму та спростить звикання до нового режиму дня);
  • їзду на велосипеді (в приміщенні та на вулиці) – хороший варіант із малим впливом (необхідно приділити увагу правильному пристосуванню велосипеда та техніці педалювання);
  • плавання або вправи в теплій воді – полегшують рух суглобів (вода допомагає підтримувати Ваше тіло під час руху), розслабляють м’язи під час навантажень;
  • тай-чи – це китайське внутрішнє бойове мистецтво, популярне в останній час як оздоровча гімнастика (виконуючи плавні кругові рухи, Ви зможете розслабитися, зберегти рухливість суставів та працювати над розвитком їх гнучкості).

Медичний працівник, фізиотерапевт, кваліфікований фітнес-тренер можуть допомогти Вам створити комплекс вправ, який матиме сенс індивідуально для Вас. Також, виконуючі фізичні навантаження прислухайтеся до свого організму, свого самопочуття, не перевантажуйте його, – краще робити вправи по трохи, але систематично, ніж один раз перевантажити тіло і прервати курс.