Сьогодення

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ

Всесвітній день щитоподібної залози (WorldThyroidDay)(далі – День) був впроваджений в 2008р. за ініціативою Європейскої тіреоідологічної асоціації (EuropeanThyroidAssociation, ETA), що займається вивченням питань, пов’язаних з щитоподібною залозою та її захворюваннями, та відмічається щорічно 25 травня. Мета Дня – підняти рівень інформованості населення про захворювання щитоподібної залози(далі – ЩЗ), методах її лікування і профілактики.

Слід зазначити, захворювання ЩЗ дуже поширені у світі – на них страждають не менше третини населення Земної кулі, зокрема в Україні на долю захворювань ЩЗ припадає понад 40% від усіх ендокринних захворювань. За статистичними даними більше 50% хворих з тиреоїдною патологієюце хворі з вузловими утвореннями ЩЗ. Ймовірність розвитку вузлів у кожної людини протягом життя становить 10%. Вузлові утворення ЩЗ виявляються сучасними методами практично у 4-6% населення Земної кулі, зокрема у 30% дорослого населення. Приблизно 50% всіх жінок мають вузлики в ЩЗ після 50 років, в більш пізньому віці ця цифра зростає до 70%. Чоловіки також схильні до цієї патології, проте у них вузли зустрічаються приблизно в 2,5-3 рази рідше. Слід зазначити, що 95% вузлів ЩЗ доброякісні і не несуть небезпеки для життя. Зниження функції ЩЗ розвивається у 2% людей, зокрема у 8% осіб старше 60 років. Зоб(збільшення розміру ЩЗ в обсязі, в т.ч. і за рахунок вузлів) в регіонах йодного дефіциту, до яких, на жаль, відноситься і наша держава, зустрічається у 10-30% населення. Аналогічна ситуація складається в більшості країн світу і число пацієнтів із захворюваннями ЩЗ вимірюється десятками мільйонів.

Щитоподібна залоза– один з самих великих органів ендокринної системи, виробляє гормони, що регулюють обмін речовин у організмі та впливають на зростання та розвиток організму. Гормони ЩЗ сприяють урегулюванню вживання кисня тканями організму, вони відповідають за нормальну роботу імунної системи (стимулюють її клітини, за допомогою яких організму приходиться боротися з інфекціями). Таким чином, ЩЗ впливає на всі сторони життя людини, в т.ч. на її настрій і зовнішній вигляд. Різні захворюваннях ЩЗ призводять або до зниження продукції гормонів ЩЗ (гіпотеріозу), або до підвищення (гіпертеріозу).

Захворювання ЩЗ небезпечні тим, що порушення в її роботі часто маскуються під симптоми захворювань інших органів, тому, нічого не підозрююча людина звертається за допомогою не до ендокринолога, а до інших спеціалістів. Наприклад, при гіпотиреозі, що виникає, коли ЩП недостатньо активна та виробляє замало гормонів, які відповідають за підтримання метаболізму на оптимальному рівні, у людини виникають такі симптоми як низький пульс, слабкість, сонливість, підвищена стомлюваність, порушення сну, депресивні стани, погіршення пам’яті та уваги, набряки тіла і кінцівок, збільшення ваги, підвищення вмісту холестерину, запори, порушення менструального циклу, зниження потенції (чоловіки), сухість шкіри, ламкість нігтів і волосся, непереносимість холоду.

При гіпертиреозі навпаки ЩЗ виробляє забагато гормонів, тому метаболізм пришвидшується, що при несвоєчасному лікуванні може завдати серйозної шкоди організму. При цій патології виникають скарги на безсоння, нездужання, загальну слабкість, нервовість, дратівливість. Відзначаються підвищення артеріального тиску, тремтіння в кінцівках або всьому тілі, зниження ваги навіть за умови повноцінного харчування, порушення менструального циклу (жінки) і зниження потенції (чоловіки). Крім того, спостерігаються підвищена пітливість, непереносимість спеки, рідкий стул, порушення в роботі серця, тахікардія. Можливі порушення зору, які проявляються в неприємних відчуттях в очах, двоїння, випинанні очних яблук.

Якщо помітили за собою ті чи інші з вище перелічених симптомів та запідозрили наявність у себе захворювання ЩЗ вчасно звертайтесь до лікаря.

Профілактика утворень захворювань ЩЗ:

  1. Основний метод профілактики захворювань щитовидної залози достатнє вживання йоду та селену з їжею. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, рекомендована добова норма йоду для дітей становить від 50мкг, для дорослих чоловіків і жінок – 150мкг. Для вагітних і годуючих мам цей показник збільшується до 200мкг. Найбільше йоду містять морепродукти (кальмари, креветки, мідії, риба,ікра, водорості, риб’ячий жир),яєчний жовток, гречані крупи, часник, цибуля, соя, спаржа, шпинат, гарбуз, курага, хурма, інжир, волоські горіхи, йодована сіль (особливо збагаченої йодатом калію – більш стійкий). Морепродукти рекомендовано вживати не рідше 2-3 разів тиждень. Слід пам’ятати, що нестача йоду на ембріональному етапі може викликати пошкодження мозку, розвиток косоокості, глухонімоти у плода, а також спровокувати викидень або передчасні пологи.
  2. Треба бути обережними з продуктами, що містять зобогенні речовини: капустою, брюссельською капустою, брокколі, ріпою й хріном(хрестоцвіти містять зобогеннуречовину – тіоціонат), Меліссою, Зюзником та іншими(рослини, що використовують у народній медицинічасто містять флавоноїди).
  3. Відмовтесь від тютюнопаління. Науково доведено, що у курців частіше зустрічається збільшена ЩЗ татиреотоксичний зоб.
  4. Стежте за режимом дня.
  5. Позбавтесь від зайвої ваги. Доведено, що дифузний зоб – поширена проблема пацієнтів з надмірною вагою. Усуньте дефіцит рухової активності – ходіть пішки, займайтесь спортом, віддавайте перевагу активним видам відпочинку.
  6. Проводьте достатньо часу на свіжому повітрі.Однак пам’ятайте про захист шкіри від ультрафіолетового випромінювання та не переохолоджуйтесь.
  7. При виникненні інфекційних захворювань лікуйтесь вчасно. Оскіьки ЩЗ відповідає за нормальну роботу імунної системи, то її перевантаження може призвести до патологічних змін в її структурі.
  8. Навчиться протистояти психоемоційним навантаженням – стреси є найсильнішими провокаторами захворювань ЩЗ.
  9. Виділяйте достатньо часу для сну. Для дорослих чоловіків і жінок він повинен тривати не менше 8 годин, для дітей – 9-10 годин. Пам’ятайте також про якість сну.