З 28 жовтня по 3 листопада проводиться Всесвітній тиждень інсульту. Ці жовтневі заходи у третьої декаді місяця мають традиційний щорічний характер.

ℹ️ Інсульти виникають, коли припиняється кровопостачання частини мозку і без крові, яка переносить кисень, клітини мозку можуть бути пошкоджені або загинути. Залежно від того, яка частина мозку уражена і як швидко проводиться лікування, наслідки інсульту можуть бути руйнівними для тіла, рухливості, мови, а також для мислення та самопочуття людини.

✅ Мета цього дня — привернути увагу населення до проблем, пов’язаних із судинно-мозковими захворюваннями. День було засновано Всесвітньою організацією боротьби з інсультом.

За офіційною статистикою, в Україні цереброваскулярні захворювання є причиною смертності № 2 (100 000–110 000 смертей, близько 14% усіх померлих). Щороку стається 100 000–110 000 інсультів (понад третина з них — у людей працездатного віку), 30–40% хворих на інсульт помирають упродовж перших 30 днів і до 50% — протягом року від початку захворювання; 20–40% хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5% первинної інвалідності) і лише близько 10% повертаються до повноцінного життя.

❗️ ЧИ ВІДОМО ВАМ, ЩО ІНСУЛЬТ:

• можна попередити у 80% випадків;

• у 30% випадків призводить до смерті;

• у понад 50% випадків призводить до інвалідизації;

• вбиває близько половини тих, хто його переніс, протягом наступних п’яти років.

❗️ ГОЛОВНІ ПРОЯВИ ІНСУЛЬТУ.

Прояви інсульту залежать від ураженої частини мозку.

Як правило, під час інсульту виникають такі симптоми:

• людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куточок губ;

• постраждалий не може нормально говорити — вимова нерозбірлива та плутана;

• людина не може підняти руки вгору або ж одна рука занадто слабка і не ворушиться;

• виникає слабкість чи оніміння у правій або лівій частині тулуба та кінцівках.

❗️ Зверніть увагу, що інколи інсульт може проявитися лише інтенсивним головним болем.

Якщо ви помітили хоча б один із цих проявів, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно викликайте екстрену допомогу! Що швидше пацієнту нададуть фахову допомогу, то більші його шанси уникнути важких ускладнень.