Епідемічна ситуація з вірусного гепатиту А на сьогодні в області благополучна. Реєструються спорадичні випадки захворювання (з початку року лише 2 випадки).

   Вірусному гепатиту А властива сезонність (липень-жовтень) та циклічність підйому з інтервалом 4-6 років. Останній циклічний підйом в області розпочався у 2016 році і тривав 4 роки. Реєструвалась спалахова захворюваність, переважно у загальноосвітніх закладах. Основною причиною спалахів була несвоєчасна ізоляція хворих, недотримання особистої гігієни в осередках та підключення контактно-побутового шляху передачі, що сприяло розповсюдженню інфекції.

    Останній спалах вірусного гепатиту А в області було зареєстровано на початку 2021 року у багатодітній родині, де захворіло всього 17 осіб, з них 16 дітей. Перебіг захворювання був переважно легкий, хворі знаходились на амбулаторному лікуванні. При епідрозслідуванні було встановлено, що це завізний випадок гепатиту, так як сім’я  протягом декількох місяців перебувала на відпочинку у Єгипті і інфікування, з урахуванням інкубаційного періоду, відбулось за кордоном.

    Хочу нагадати, що вірусний гепатит А відноситься до інфекцій з фекально-оральним механізмом передачі, протікає гостро, з короткочасними симптомами інтоксикації та порушеннями функції печінки, характеризується доброякісним перебігом. Інкубаційний період від 10 до 45 днів.

   Збудником є вірус гепатиту А, який потрапляє до організму з їжею або водою і міститься в крові та виділеннях хворого, виділяється з випорожненнями, а зараження відбувається через брудні руки і заражені продукти, воду.

    Джерело інфекції — хворі в переджовтушному і жовтяничному періоді, а також з безжовтяничною формою.

    Симптоми – підвищення температури до 40 ° C, головний біль, болі в м’язах, легкі катаральні явища, одночасно знижується апетит, з’являються нудота, блювота і болі в правому підребер’ї, а також темна сеча і знебарвлений кал, пізніше з’являється жовте забарвлення склер і шкіри. У цей період відзначається поліпшення стану хворого. Жовтяниця може триматися до 1 місяця. Імунітет після перенесеного захворювання пожиттєвий.   

   Як не захворіти на гепатит А!

    Не нехтувати правилами гігієни – обов’язково мити руки та ретельно мити продукти харчування, вживати лише кип’ячену або бутильовану питну воду. 

    Основний метод профілактики гепатиту А – це вакцинація. Вакцинація проти гепатиту А не входить до обов’язкових щеплень згідно з Національним календарем вакцинації. Вакцина рекомендована дітям від 1 року. Вводять її двічі – повторну дозу через 6-12 місяців після першої.

 Інтерв’ю стосовно цього надала журналістам @Суспільне Одеса  експертка, лікарка-епідеміолог Центру Кушнір Світлана 

Категорії: Інформація