У жовтні в світі проводиться щорічна міжнародна кампанія охорони здоров’я – Місяць боротьби з раком молочної залози, що був заснований на початку 1980-х років з метою підвищення обізнаності щодо раку молочної залози, раннього виявлення для покращення прогнозу та виживання хворих на рак молочної залози та підтримки окремих людей і сімей, уражених цією хворобою, а також збір коштів на дослідження, профілактику та лікування. Окрім того, 19 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з раком молочної залози, а 20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози.

Ці кампанії служать нагадуванням про важливість регулярних оглядів грудей і маммографії для виявлення раку молочної залози на ранній стадії, що краще піддається лікуванню. Це стало глобальним рухом, який сприяв підвищенню обізнаності та покращенню результатів для пацієнтів з раком молочної залози.

Рак молочної залози – це захворювання, при якому аномальні клітини молочної залози ростуть безконтрольно та утворюють пухлини. Якщо їх не зупинити, пухлини можуть поширитися по всьому тілу та призвести до летального результату. Клітини раку молочної залози спочатку появляються в молочних протоках та/або часточках молочної залози, що виробляють молоко. Найбільш рання форма (in situ) не загрожує життю. Ракові клітини можуть поширюватися в сусідню тканину молочної залози (інвазія). Рак молочної залози може поширюватися на інші частини тіла (метастазувати) та викликати інші симптоми. Часто найпоширенішою першою виявленою ділянкою поширення є лімфатичні вузли під пахвою, хоча можливо наявність ракових лімфатичних вузлів, які неможливо промацати. З часом ракові клітини можуть поширюватися на інші органи, включаючи легені, печінку, мозок і кістки. Коли вони досягають цих місць, можуть з’явитися нові симптоми, пов’язані з раком, такі як біль у кістках або головний біль. Метастази можуть призвести до смерті.

Рак молочної залози може мати комбінацію симптомів, особливо коли він прогресує. Більшість людей не відчуватимуть жодних симптомів, коли рак ще запущений.

Симптоми раку молочної залози можуть включати:

  •     ущільнення або ущільнення грудей, часто без болю;
  •     зміна розміру, форми або зовнішнього вигляду грудей;
  •     ямочки, почервоніння, ямки або інші зміни на шкірі;
  •     зміна зовнішнього вигляду соска або шкіри навколо соска (ареоли);
  •     аномальна або кров’яниста рідина із соска.

За даними ВООЗ:

      у 2020р у всьому світі було діагностовано 2,3 млн жінок з раком молочної залози та від раку грудей померло 685 тис. людей;

      приблизно половина всіх випадків раку молочної залози вражає жінок, у яких немає конкретних факторів ризику, крім статі та віку;

      рак молочної залози зустрічається в кожній країні світу;

      приблизно 0,5-1% випадків раку молочної залози зустрічається у чоловіків.

За даними Асоціація економічної соціології США (АЕСС) , кожна 8 жінка зазнає раку молочної залози протягом свого життя.

Смертність від раку молочної залози не змінювалась у період з 1930-х до 1970-х років, коли було основним способом лікування було лише хірургічне втручання (радикальна мастектомія). Поліпшення виживаності почалося з 1990-х років, коли було запроваджено програми раннього виявлення раку молочної залози, а також комплексних програм лікування, включаючи новітні медичні методи лікування. Лікування залежить від особи, типу раку та його поширення. Лікування поєднує хірургічне втручання, променеву терапію та медикаменти. На сьогодні ракові пухлини в молочній залозі з більшою ймовірністю піддаються успішному лікуванню, якщо вони невеликі і не поширилися на сусідні лімфатичні вузли.

Тому, якщо Ви виявили у себе аномальне ущільнення у молочній залозі, Ви повинні негайно звернутися до лікаря. Не займайтеся самолікуванням.

 Все про діагностику та лікування раку грудей вам підкаже спеціальний чат-бот “Лікуйся”. Він створений для тих, хто зіштовхнувся з діагнозом “Рак молочної залози”. Чат-бот зорієнтує в безоплатних медичних послугах онкоцентрів. Це стосується як діагностики онкологічних захворювань, так і лікування.

Чат-бот “Лікуйся” діє у двох месенджерах – вибирайте зручніший для вас:

у Telegram: https://t.me/likuysia_bot

у Viber: https://chats.viber.com/likuysia

Категорії: Інформація