Сьогодення

Дирофіляріоз – хвороба, з якою може зустрітися людина.

Дирофіляріоз ( зла нитка ) це тканинний зоонозний гельмінтоз. Захворювання, яке  вражає, як людину, так і тварину, та супроводжується тяжкою патологією усіх систем організму, включаючи головний мозок і очі.  Для нього характерна трансмісивна передача, повільний розвиток, тривалий перебіг. Дирофіляріоз відноситься до природньо-осередкових хвороб.

 У минулому вважалося, що ним хворіють тільки тварини. У першу чергу- собаки, але в останні роки  все частіше стали реєструватися випадки зараження людей. У хворих на дирофіляріоз собак живі личинки знаходяться  у кров’яному руслі . Переносниками хвороби є комарі. А джерелом захворювання, являються наші хатні тварини При укусах хворої тварини комарами живі личинки  потрапляють в організм комара, де протягом 10 днів розвиваються до інвазійної стадії. Зараження людини відбувається через укуси зараженних кровосисних  комарів. За даними державної служби ветеринарної медицини в Одеській області, до 30% собак, які живуть в містах, хворіють дирофіляріозом . На території Одеської області дирофіляріоз реєструється з 1969 року і в останні 5 років має стійку тенденцію до зростання, що пов’язано із значним розповсюдженням паразита серед тварин, широким видовим спектром та чисельністю на території області його переносників – кровосисних комарів, сприятливими кліматичними умовами, високими адаптаційними властивостями гельмінта.    

Основним симптомом при захворюванні, переважно, є пухлина, у місці локалізації якої відчувається сверблячка  і  печія   різного ступеня інтенсивності. Характерним симптомом, також, є міграція гельмінта під шкірою, що має вираз відчуття пересування чи ущільнення пухлини. Інколи хворі скаржаться на головний біль, нудоту, слабкість, підвищення температури тіла, сильний біль в місці локалізації гельмінта з іррадіацією за ходом нервових стовбурів.

У хворих відмічається різноманітна локалізація процесу. Найчастіше це ураження очей – до 55% випадків, у меншому ступені – ураження голови, обличчя, шиї, грудей, живота, статевих органів, верхніх та нижніх кінцівок.

Основний метод позбавлення від паразиту- хірургічний..

Реальну загрозу поширення захворювання на дирофіляріоз серед людей  є висока личинкова щільність комарів – переносників  на водоймах Одеської області – до 30 особин на кв. м. водної площі та велика кількість бродячих собак .

Аналіз епідеміологічної ситуації з дирофіляріозу свідчить про тенденцію до зростання ролі трансмісивних паразитозів в патології населення, у зв’язку з чим заходи особистої профілактики набувають першоступеневого значення. По-перше, це уникнення контактів з кровосисними комахами: використання москітних сіток, відлякуючих ароматичних рідин, репелентів та фумігаторів (при відсутності алергії), скорочення перебування у місцях розповсюдження комарів у темний час доби.

 Своєчасне віявлення дирофіляріозу у домашніх тварин та їх лікування, боротьба з бродячими тваринами, протигельмінтозна профілактика у домашніх тварин.

 До того ж  необхідно боротися з комарами в підвалах жилих будинків, у яких ці паразити можуть знаходитись  увесь рік. З підвальних приміщень житлових будинків комарі потрапляють по вентиляційній системі в квартири.

Профілактика захворювання заключається в винищуванні комарів і обмеженні контакту з ними тварин і людини.

В. о. генерального директора, головний державний санітарний лікар Одеської області Віталій ГОНЧАРОВ.