Від яких захворювань необхідно вакцинуватись дорослим?
Будучі дорослою людиною ви можете думати, що вакцинацію вже завершено в дитячому віці і дорослим це не потрібно .
Імунізацію проводять не лише дітям. Захист від деяких вакцин, введених у дитячому віці, може з часом знижуватись. Всі дорослі мають проводити ревакцинацію та вакцинацію для запобігати серйозним захворюванням, які можуть призвести до порушення стану здоров’я.

ДИФТЕРІЯ ТА ПРАВЕЦЬ
Дифтерійний токсин, що виділяється при розмноженні збудника, може призводити до розвитку важких ускладнень, в тому числі на серце, які й зумовлюють небезпеку дифтерії (можливі її наслідки: кома, параліч і навіть смерть).
Ускладнення правця: зупинка дихання та серця, пневмонії, розриви м’язів, переломи кісток, компресійні деформації хребта.
Раз на 10 років всі дорослі мають бути ревакциновані від дифтерії та правця вакциною АДП-М (від дифтерії та правця) безкоштовно за місцем декларації.
COVID-19
Найбільш небезпечною ця хвороба є для груп медичного ризику, літніх людей, вагітних. Гостра респіраторна хвороба COVID-19 передається повітряно-крапельним шляхом. Попри те, що і більшості випадків це захворювання перебігає як звичайна “застуда”, воно може призводити до тяжких ускладнень .
На сьогодні первинний курс щеплень від COVID-19 складається з двох доз (або з однієї дози у випадку використання вакцини Jcovden від Johnson&Johnson). За 5 місяців після первинного курсу можна отримати першу бустерну дозу, а за 4 місяці від цієї дози – другу. Вакцинація від COVID-19 є безкоштовною і може бути проведена в будь-якому пункті щеплень вакцинації від COVID-19.
ГРИП.
Вакцинація проти грипу особливо важлива для людей з хронічними захворюваннями, вагітних жінок та літніх людей.
При зараженні вірусом грипу ускладнення розвиваються досить швидко, а перебіг хвороби може бути вкрай важким.
В ході прогресування грипу стан можуть виникати ускладнення через розвиток пневмонії, серозного менінгіту, енцефаліту.
Краще вакцинуватися від грипу до листопада, але якщо Ви спізнилися, це не привід відмовлятись від щеплення — можна зробити це навіть в березні.
Наразі вакцинація від грипу не забезпечується за кошти державного бюджету, тож для проведення щеплення можна записатися до приватного закладу охорони здоров’я або самостійно придбати вакцину в аптеці та звернутися в заклад охорони здоров’я , де ви задекларовані.
ГЕПАТИТ В
На жаль, кожен може інфікуватися гепатитом В. Шляхи передачі: через кров (переливанння крові, стоматолог, манікюр, татуювання, бриття в салоні), через слину, статевим шляхом.
Дорослі, що хочуть вакцинуватися від гепатиту, можуть отримати 3 дози вакцини проти гепатиту В «Енджерикс-B» чи комбінованої вакцини «Твінрикс» проти гепатиту А та гепатиту В.
Наразі вакцинація від гепатиту В не забезпечується за кошти державного бюджету, тож для проведення щеплення можна записатися до приватного закладу охорони здоров’я або самостійно придбати вакцину в аптеці та звернутися в заклад охорони здоров’я, де ви задекларовані.

ВПЛ (вірус папіломи людини).
Рак шийки матки є основною причиною смерті від раку серед жінок в країнах, що розвиваються. Майже ¾ всіх ракових захворювань шийки матки викликані ВПЛ (вірусом папіломи людини) – вірусом, що передається статевим шляхом. Два типи ВПЛ (типи 16 та 18) викликають 70% випадків раку шийки матки.
Також інфікування ВПЛ може призводити й до розвитку інших видів раку – раку ротової порожнини, раку ротоглотки, раку вульви та піхви, анального раку, раку статевого члена. Тож вакцинуватися від цієї інфекції за наявності вакцини можуть як жінки, так і чоловіки.
Для проведення вакцинації можна записатися до приватного закладу охорони здоров’я або самостійно придбати вакцину в аптеці та звернутися в медзаклад, де ви задекларовані.
Кір, епідпаротит, краснуха
Згідно Національного календаря щеплень вакцинація від кору, епідемічного паротиту та краснухи проводиться в 12 місяців та в 6 років комбінованою вакциною КПК. Проте якщо в дитинстві ви не отримали цю вакцину або ви не володієте інформацію про свої дитячі щеплення, ви можете щепитися принаймні однією дозою вакцини КПК (проведення аналізу на наявність антитіл до кору, паротиту та краснухи в цьому випадку не обов’язкове). Для захисту від краснухи достатньо однієї дози вакцини КПК; для оптимального захисту від кору та епідемічного паротиту рекомендовано отримати дві дози КПК з мінімальним інтервалом 1 місяць між дозами. Наразі через обмежену кількість вакцин для планових щеплень дітей для дорослих вакцина КПК доступна лише власним коштом: її можна придбати в аптеці або записатись на щеплення до приватного медичного закладу. Особливо актуальним це щеплення є для жінок, які планують вагітність, адже інфікування краснухою під час вагітності є вкрай небезпечним для здоров’я майбутньої дитини. Щеплення КПК має проводитись щонайменше за місяць до вагітності. Проте важливо пам’ятати, що якщо ви були вакциновані КПК чи будь-якою іншою вакциною на будь-якому терміні вагітності, це не є підставою для переривання вагітності.
Щеплення від інших захворювань
Вакцинація від інших інфекцій (наприклад, від гепатиту А, пневмококової чи менінгококової інфекцій) проводиться за наявності факторів ризику (за станом здоров’я, професією чи необхідністю здійснити подорож в певну країну) чи за бажанням пацієнта у випадку наявності вакцини. В Україні дозволено вакцинацію будь-якою зареєстрованою вакциною.