Діабет (інша назва – цукровий діабет; далі – ЦД) є метаболічним захворюванням, що проявляється тривалим підвищенням рівня глюкози в крові вище норми, та з часом призводить до серйозних пошкоджень серця, судин, очей, нирок та нервів. ЦД може призвести до ускладнень та спричинити: ниркову недостатність, втрату зору, ампутацію кінцівок, пошкодження нервів, вдвічі збільшити ризик серцево-судинних ускладнень (інфаркт, інсульт). 

Фактори ризику появи ЦД: спадкова схильність; ожиріння; хвороби, в результаті яких відбувається ураження бета-клітин (панкреатит, рак підшлункової залози, захворювання інших залоз внутрішньої секреції, провокуючим фактором у цьому випадку може бути травма); різноманітні вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит і деякі інші захворювання, включаючи грип); стрес; вік (чим старша людина, тим більше є підстав захворіти на цукровий діабет), низька фізична активність, атеросклероз, гіпертонічна хвороба.

За даними ВООЗ майже 422 млн людей у всьому світі страждають на ЦД. За прогнозом Міжнародної діабетичної федерації до 2030 року кількість людей з ЦД зросте до 600 млн. 

У 2020р. в Україні було зареєстровано 1 млн. 400 тис. осіб хворих на ЦД, з них близько 190 тис. пацієнтів – інсулінозалежні, з них понад 7,5 тис.діти. Істинна поширеність захворювання у 2-2,5 рази вища. ЦД займає ІІІ-тє місце за поширеністю після серцево-судинних захворювань та онкологічних хвороб. За даними ВООЗ, ЦД збільшує смертність в 2-3 рази і скорочує тривалість життя. Майже 3 % первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на ЦД. Найбільш поширеним, переважно серед дорослого населення, є ЦД ІІ типу. Він виникає, коли організм стає стійким до інсуліну, розвивається інсулінорезистентність. За останні десятиліття поширеність цього типу ЦД значно зросла у багатьох країнах світу.

Ризик серцево-судинних захворювань (далі – ССЗ) збільшується з переходом пацієнтів з інсулінорезистентного стану до порушеннь толерантності до глюкози і до ЦД ІІ типу. ЦД ІІ типу є серйозним фактором ризику ССЗ, який на сьогоднішній день вважається еквівалентом серцево-судинного ризику. Тому, хворі на ЦД піддаються такому ж ризику серцево-судинних ускладнень, що й особи, які вже попередньо перенесли інфаркт міокарду.

Симптоми ЦД:

 • підвищена спрага, сухість у роті; 
 • слабкість, постійне почуття втоми;
 • затуманений зір;
 • оніміння кінцівок, поколювання в руках та ногах;
 • повільно заживають порізи та виразки;
 • різка втрата ваги;
 • часте сечовипускання.

Ці симптоми є узагальненими. Вчасне діагностування та профілактика зменшують ризик розвитку діабету! Якщо Ви довгий час спостерігаєте такі зміни в організмі, звертайтеся до сімейного лікаря для подальшої діагностики. 

Слід зазанчити, що перед тим, як у людини розвивається ЦД ІІ типу, вона часто має «переддіабет». При цьому рівень глюкози в крові підвищується, але не настільки, аби діагностувати хворобу. Інколи лікарі називають такий стан порушенням толерантності до глюкози. Переддіабет зазвичай має безсимптомний перебіг. Для діагностики лікарю потрібно зробити декілька тестів, а також перевірити рівень глюкози в крові. Переддіабет підвищує ризик розвитку ЦД ІІ типу та ССЗ. Серед факторів ризику переддіабету виділяють надмірну масу тіла чи ожиріння, генетичну схильність, низьку фізичну активність, гестаційний діабет у минулому тощо. 

Знаючи про ризики та профілактику захворювання можна вберегти себе та прожити довге життя завдяки вчасно розпочатому лікуванню. 

Поради з профілактики розвитку ЦД: 

 1. стежте за вагою – доведено, що втрата надмірної ваги сприяє поліпшенню здоров’я, в той час, якщо у Вас ожиріння чи надмірна вага, ризик захворіти на діабет зростає; завдяки заняттям спортом та втраті зайвої ваги, ризик діабету зменшується на понад 50%;
 2. збільшіть фізичну активність – регулярні фізичні навантаження допоможуть Вам позбавитися зайвої ваги, знизити рівень цукру в крові, підвищити чутливість до інсуліну; це можуть бути, як вправи на свіжому повітрі (прогулянки, скандинавська ходьба, біг, гімнастика та інш.), так і йога, тай-чи, танці, фітнес вправи (вдома чи групові заняття), силові вправи у тренажерному залі, тощо;
 3. дотримуйтеся здорового харчування – при виборі типу харчування для профілактики або при діабеті потрібно проконсультуватися зі спеціалістом та враховувати Ваші індивідуальні особливості, щоб не зашкодити організму; пам’ятайте, що дієти для похудіння, знайдені в Інтернеті, від подруг, можуть позбавити Вас необхідних нутрієнтів та призвести до розвитку ЦД;
 4. споживайте більше клітковини та цільнозернових продуктів (їжте більше овочів, фруктів, горіхів, крупи) – це допомагає зменшити ризик діабету, покращити контроль рівня цукру в крові, знизити ризик серцевих захворювань;
 5. утримуйтесь від куріння та зловживання алкоголем – чим більше Ви курите, тим більший ризик діабету (куріння може призвести до підвищення цукру та резистентності до інсуліну), а надмірна кількість алкоголю також впливає на ризик розвитку хвороби;
 6. вчасно звертайтеся до лікаря – у разі погіршення стану або довготривалих симптомах, звертайтеся до сімейного лікаря. 

Не потрібно боятися. Пам’ятайте, Ви можете керувати своїм станом здоров’я! Здоровий спосіб життя, фізичні вправи, правильне харчування дозволить вам жити повноцінно.

Категорії: Інформація