Епідемічна ситуація із захворюваності на коронавірусну хворобу (COVID-19), як у світі, так і в Україні продовжує залишатись складною.

 У світі, за даними ВООЗ, кількість заражених склала біля 142 млн осіб, з них 3 мільйони – летальні (2,1%), одужало 85% хворих. У трійці лідерів знаходяться США (32,4 млн), Індія (15 млн) та Бразилія (майже 14 млн).

 На сьогодні Україна посідає шістнадцяте рейтингове місце у світі по кількості заражених коронавірусом і восьме в Європі. Лише за минулу добу було зареєстровано 6500 хворих, 214 летальних випадків.

 Що стосується нашої області, то ми знаходимось у четвірці «лідерів» по кількості захворілих.  

        Так, станом на 19 квітня 2021р. з початку епідемії по в області зареєстровано 126 828 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них діти до 17 років – 5538 (4,4%), медичні працівники – 3804, померло  — 2245 хворих, з них 39 медпрацівників.

        Інтенсивний показник на 100 тисяч населення склав 5353,1 та перевищив показник по країні на 4,4% (5128,0).

         За даними моніторингу вже другий тиждень поспіль ми спостерігаємо тенденцію до зниження захворюваності. Так, за останній тиждень, порівняно з попереднім, захворюваність знизилась на 10%, зареєстровано 6404 хворих проти 7132 на попередньому тижні.

          Зниження відмічається як серед дітей – на 22,6% (178 проти 230), так і серед дорослого населення – на майже на 10% (6226 проти 6902).

          Не дивлячись на зниження захворюваності рівень її залишається ще високим. Лише за 18 днів квітня ми вже зареєстрували понад 18 тисяч хворих, тоді як за увесь березень, а він був піковим місяцем поточного року, було зареєстровано 22 з половиною тисячі захворілих. Тобто розслаблятися не слід.

         Стосовно захворюваності по адміністративним територіям. «Лідерами» залишаються міста Чорноморськ, Ізмаїл, Біляївка, райони Балтський, Подільський, Лиманський, де захворюваність перевищує показник по області в межах  1,3-1,9 рази. Значний рівень захворюваності спостерігається у м.Одесі, Южному та Овідіопольському районі.

         У той же час на деяких адміністративних територіях спостерігається низький рівень інтенсивності епідпроцесу і показники захворюваності нижче середньообласного у 2 і більше рази. Це Ананьївський, Великомихайлівський, Ширяївський, Татарбунарський, Кодимський райони.       

          Продовжує реєструватись групова захворюваність у різних сферах життєдіяльності, насамперед в  закладах охорони здоров’я усіх форм власності, органах влади, суду, правоохоронних органах та в сімейних осередках. Так, на минулому тижні було зареєстровано групову захворюваність у багатодітній родині в с.Фонтанка Лиманського району, де захворіло 8 дітей та батьки. Всі хворі діти та мати госпіталізовані до стаціонарів м.Одеси. Перебіг захворювання середньої важкості.

         За даними критеріїв оцінки епідемічної небезпеки, визначених на державному рівні на підставі щоденного моніторингу захворюваності, вірусологічних досліджень, Одеська область продовжує залишатись у «червоній» зоні з перевищенням цільових показників по чотирьом індикаторам.

          Так, станом на 19 квітня поточного року: 

— рівень захворюваності на грип та гостру респіраторну вірусну інфекцію складає 103,1% від епідпорогу (критерій менше 100%);

— кількість госпіталізованих пацієнтів з підтвердженим та підозрілим випадком COVID-19 складає 62,7% (критерій понад 60%);

— коефіцієнт виявлення випадків інфікування методом ПЛР – 21,5% (критерій понад 20%);

— завантаженість ліжок у закладах охорони здоров’я, що лікують пацієнтів на COVID-19, складає 71,7% (критерій понад 60%);

— кількість тестувань методом ПЛР та експрес-тестами на визначення антигену до COVID-19 на 100 тис. населення  складає 1167 (критерій менш як 300).

           І що стосується лабораторної діагностики. В регіоні намітилась тенденція щодо поступового зменшення кількості проведених досліджень методом ПЛР. За останній тиждень за добу проводилось біля 3100 досліджень, тоді як на минулому тижні більш як  4000. Також зменшилась питома вага позитивних ПЛР — з 34% на початку квітня до 21% на поточному тижні. 

     З початку епідемії в області проведено більш як 533 тисячі досліджень на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції та понад 1000 швидких тестів.

  Дослідження проводять вже 10 лабораторій, з них 5 державні, 5 приватних. Пройшла верифікацію пройшла лабораторія КНП «Центр соціально-значущих хвороб» Одеської обласної ради і підключилась до загальних тестувань.

Як ви пам’ятаєте, я обіцяв вас повідомити про результати секвенування 12-ти зразків   носоглоткових мазків від хворих на  COVID-19, які були направлені до референс-лабораторії Центру громадського здоров’я МОЗ України в були відібрані на протязі лютого поточного року  від хворих з тяжким перебігом хвороби COVID-19.

  Дослідження проводились у референс-лабораторії  ВООЗ (м.Лондон) з метою визначення геному вірусу SARS-COV-2.  ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» 05 квітня 2021р. повідомив про результати дослідження цих зразків, згідно яких встановлено циркуляцію штаму вірусу SARS-COV-2 «Британський варіант —  «UA»variant» серед мешканців Одеської області.

   Таке стрімке зростання захворюваності наприкінці лютого і пояснюється циркуляцією саме Британського варіанту коронавірусу, який, як я казав, є більш агресивним, з коротким інкубаційним періодом, важким перебігом хвороби та високою летальністю. За даними МОЗ України Британський штам циркулює вже у всіх регіонах України.

   Крім того, в двох областях зафіксовано вже Південно-Африканський штам.

    На теперішній час він розповсюджений в сорока країнах світу. Найбільш широке розповсюдження зафіксовано в Африці, Великобританії, Австралії, Європі, з великою кількістю заражених в Бельгії та Австрії.

    За даними експертів Південно-Африканський штам небезпечніше Британського, так як набуває мутацій, які сприяють повторному зараженню людей. Він більш заразний і широко розповсюджений серед молоді.

    Саме циркуляція нових штамів викликає тяжкість клінічного перебігу захворювання серед осіб, які мають супутні захворювання, про що свідчить високий рівень завантаженості ліжок, особливо тих, що підключені до кисню.

    Хочемо зауважити, що в такій ситуації критерієм до госпіталізації є клінічний стан хворого та розвиток ускладнень. Ми часто чуємо, що до критеріїв відносять наявність позитивного ПЛР-тесту та результату КТ-діагностики. 

    Не будемо наводити приклади, в яких лікарнях таке практикується, але така норма в алгоритмах відсутня. Хворий госпіталізується відповідно до важкості клінічного перебігу.    В подальшому, в умовах стаціонару, здійснюється лабораторне обстеження та клініко-інструментальні дослідження.

  В доповнення до циркуляції коронавірусів хочемо зазначити, що Центром здійснюється постійна робота щодо визначення циркуляції й інших вірусів респіраторної групи. Так, із 296 обстежених на минулому тижні хворих, 37,5% мали позитивний результат і переважали респіраторні віруси. Сезонний коронавірус склав 28% від усіх позитивних результатів,  риновірус — 26%. На інші віруси прийшлося 46% (парагрип, РС-, адено-, бока-, метапневмовірус).

    На минулому тижні було виділено вірус грипу А не субтипований, тобто це не пандемічний і не сезонний грип. Тому виділений штам буде направлено до референс-лабораторії  Центру громадського здоров’я (м.Київ) для подальшого вивчення.

     Такий моніторинг дуже важливий, це дає змогу прогнозувати зростання захворюваності та своєчасно запроваджувати відповідні заходи реагування.

      Ще хочемо зупинитись на такому питанні. На сьогодні в області проводиться підготовка до здійснення серо-епідеміологічного дослідження напруги імунітету до коронавірусу. Наразі триває підготовчий етап, визначені адміністративні території – це Одеський та Подільський райони (всього 17 населених пунктів). Створюються бригади закладів охорони здоров’я, які будуть здійснювати відбір сироваток крові від здорового населення, відповідно до заздалегідь складеного маршруту та графіку.

     Очікуємо подальших вказівок від Міністерства охорони здоров’я щодо старту заходів.

      Хочемо зазначити, що Міністерством охорони здоров’я України було наголошено, що пік захворюваності пройдено. Але ситуація дуже хитка через можливе підключення нових мутуючих штамів.

     На сьогодні область залишається у «червоній» зоні  і це дає нам змогу стримувати епідемічний процес. В цілому по країні в такій зоні знаходиться 13 регіонів, що свідчить про ще високу інтенсивність епідемічного процесу.

   Важливим і актуальним в такій ситуації залишається дотримання обмежувальних карантинних заходів на кожній адміністративній території та контроль за їх виконанням.

   Попереду у нас багато свят. Саме зараз від свідомості кожного з нас залежить здоров’я близьких та оточуючих. Пам’ятайте, що джерелом інфікування є хвора людина. Поширенню інфекції сприяє недотримання самоізоляції, як хворими та к і контактними особами.

   Тому в черговий раз наголошуемо – у випадку захворювання негайно звертайтесь до лікаря, не займайтесь самолікуванням. Носіть маски, дотримуйтесь соціальної дистанції, уникайте місць скупчення людей та користуйтесь антисептиками.

        Будьте здорові!

В.о. генерального директора, головний державний санітарний лікар Одеської області  Віталій ГОНЧАРОВ.


0 комментариев

Добавить комментарий

Заполнитель аватара

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *