Сьогодення

Епідемічна ситуація по захворюваності на коронавірусну хворобу (COVID-19) в Одеській області станом на 26.04.2021р.

Міністерство охорони здоров’я України з 24 квітня обновило карантинні зони в країні, і шість регіонів, у тому числі і Одеський, перейшли у «жовту зону».

 В «червоній зоні» залишились 11 областей, у тому числі і м.Київ.

  Жовта зона означає послаблення  карантинних обмежень, але не їх скасування. Деякі обмеження залишаються, а це масковий режим, соціальна дистанція, заборона проведення масових заходів за участю більш як 30 осіб, роботи закладів громадського харчування після 22-х годин та ін.

  На минулому тижні ми прогнозували вихід Одеського регіону із червоної зони і наші прогнози, як ви бачите,  справдились.

Однак, сьогоднішні показники захворюваності не свідчать про санепідблагополуччя. Ми все ще продовжуємо перевищувати інтенсивний показник по України – на 3,8%; індикаторні показники епідемічної небезпеки знаходяться практично на рівні цільових:

– рівень захворюваності на грип та гостру респіраторну вірусну інфекцію складає 90,3% від епідпорогу (критерій менше 100%);

– кількість госпіталізованих пацієнтів з підтвердженим та підозрілим випадком COVID-19 складає 57,9% (критерій понад 60%);

– коефіцієнт виявлення випадків інфікування методом ПЛР – 19,7% (критерій понад 20%);

– завантаженість ліжок у закладах охорони здоров’я, що лікують пацієнтів на COVID-19, складає 61% (критерій понад 65%);

– кількість тестувань методом ПЛР та експрес-тестами на визначення антигену до COVID-19 на 100 тис. населення складає 995,0 (критерій менш як 300).

Епідемічна ситуація у світі також залишається складною і за даними ВООЗ, кількість заражених склала біля 148 млн осіб, з них більш як 3 мільйони – летальні (2,2%).

Лідерами залишаються  США, Індія, Бразилія та країни Євросоюзу.

 Україна знаходиться на шістнадцятому місці у світі по кількості заражених коронавірусом і на восьмому – серед країн Європи.

  Що стосується Одеської області, то ми посідаємо дванадцяте місце по кількості захворілих.  

        Станом на 26 квітня 2021р. з початку епідемії в області зареєстровано 131 509 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них діти до 17 років – 5698 (4,3%), медичні працівники – 3895, померло  – 2416 хворих, з них 40 медпрацівників.

        Про важкість перебігу свідчить рівень смертності на 100 тисяч населення, який склав 101,9. З початку епідемії помер кожний 54-й хворий.  За неповний квітень померло 586 осіб. Всі померлі мали супутні захворювання, середній вік їх – 60 років.

        Нажаль, зареєстровано 2 летальних випадки серед дітей у Біляївському та Овідіопольському районах. Це діти 14 та 11 років, які мали хронічні захворювання нирок та опорно-рухового апарату. Причина захворювання – контакт з лабораторно підтвердженими хворими.

        Що стосується летальності серед медичних працівників, то із загальної кількості летальних випадків кожний 60-й був медичним працівником.

        Квітень місяць має всі шанси стати піковим по захворюваності та смертності від COVID-19.

        І про дані моніторингу станом на поточну дату. Вже третій тиждень поспіль спостерігається тенденція до зниження захворюваності. Так, за останній тиждень, порівняно з попереднім, захворюваність знизилась на 21,4%, зареєстровано 4681 хворого проти 5961 на попередньому тижні.

          Зниження відбувається переважно за рахунок дорослого населення – на 28,3% (4516 проти 5795). Однак, захворюваність серед дітей залишилась практично на рівні (165 проти 166). Урівноважують захворюваність серед дітей молодші вікові групи, в той час як серед дітей 15-17 років, вона зросла майже у 2 рази. Чому так відбувається зрозуміло – молодь, перебуваючи на дистанційному навчанні, тісно спілкується. Саме зараз ця вікова група є рушієм активності епідпроцесу, а із скасуванням дистанційної форми навчання  та настанням свят вони можуть сприяти черговому підйому захворюваності.

           Що стосується захворюваності по адміністративним територіям, то тут ситуація не змінилась. «Лідирують» міста Чорноморськ, Ізмаїл, райони Балтський, Подільський, Лиманський, де захворюваність перевищує показник по області в межах 1,3-1,9 рази. Значний рівень захворюваності спостерігається у містах Одесі, Теплодарі, Южному, Б.Дністровському.

           Низький рівень інтенсивності епідпроцесу спостерігається в Ананьївському,Великомихайлівському, Саратському, Миколаївському,Захарівському, Ширяївському, Татарбунарський та  Кодимському районах.       

          Стосовно лабораторної діагностики. Триває тенденція щодо поступового зменшення кількості проведених досліджень методом ПЛР. Протягом останнього тижня за добу проводилось біля 2600 досліджень, тоді як два тижні тому ми проводили до 4000 досліджень. Також зменшилась питома вага позитивних ПЛР – з 34% на початку квітня до 14% на поточному тижні. 

     З початку епідемії в області проведено біля 550 тисяч досліджень на COVID-19 методом ПЛР, які проводять 10 лабораторій. Крім того, закладами охорони здоров’я первинної ланки за добу проводиться біля 1000 швидких тестів, з яких 20% позитивні.

     Ми продовжуємо роботу по визначенню штаму, який циркулює в нашій області. Наразі очікуємо результати секвенування зразків, які були надіслані до референс-лабораторії (м.Київ) на початку квітня.

      На сьогодні нам чітко відомо, що на території України циркулює Британський штам коронавірусу, в двох областях –  Південно-Африканський, який розповсюджений вже в сорока країнах світу.

       І вже маємо інформацію про поширення на території Європейських країн нового Індійського варіанту, який на сьогодні обумовив різкий підйом захворюваності в Індії, яка знаходиться на другому місці у світі по кількості захворілих, та Бразилії і США.

     В Індії на протязі тижня реєструється понад 300 тисяч хворих щодоби та високий рівень смертності через недостатню кількість кисню, ліжок госпітальних баз.

     Індійський штам містить у собі відразу дві мутації, які ускладнюють імунну відповідь організму на вторгнення вірусу. Цей штам небезпечний для дітей, молоді і викликає важкі стани, які потребують госпіталізації. Симптоми цього штаму: нудота, біль у животі, порушення слуху, діарея, кашель, прояви на шкірі та в області рота.

    Тобто загальні ризики зберігаються і є всі передумови чергового підйому захворюваності.

     Попереду свята. Зрозуміло, що люди вже втомилися від постійних обмежень і хочеться свята. Але хочемо застерегти населення – ми маємо справу з не керованою повітряно-крапельною інфекцією і будь-яке скупчення людей без засобів індивідуального захисту створює небезпеку зараження. Тому закликаємо утриматись від святкування у великих компаніях та участі у масових заходах, бажано святкувати родиною  – на свіжому повітрі; утриматись від дальніх поїздок громадським транспортом; не нехтувати засобами індивідуального захисту та антисептиками. Для спілкування та привітань із святами доцільно застосовувати сучасні дистанційні засоби зв’язку.

    Будьте здорові.

В.о. генерального директора, головний державний санітарний лікар Одеської області  Віталій ГОНЧАРОВ.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *