Епідемічна ситуація в області з інфекційних захворювань залишається нестійкою. Дані моніторингу свідчать, що гострі кишкові інфекції продовжують займати основну питому вагу в загальній структурі інфекційної патології – до 70%.
Однак, необхідно відмітити, що на минулому тижні зареєстровано зниження захворюваності на 20%, яке відмічається як серед дорослих (на 11%), так і серед дітей (на 24%). Не дивлячись на зниження діти продовжують превалювати серед захворілих і складають більш як 65%.
Стосовно факторного аналізу. На минулому тижні значно зменшилась кількість хворих, які пов’язували своє захворювання з вживанням немитих ягід, овочів, фруктів та баштанних культур – з 30% до 19%; відповідно зросла кількість хворих (з 17% до 25%), які вважають причиною свого захворювання вживання готових домашніх страв з порушенням технології приготування і зберігання. Порушували особисту гігієну та правила догляду за дітьми 17% хворих; внаслідок купання у відкритих водоймах, зі слів хворих, захворіло понад 9% осіб.
Випадки захворювань були спорадичними, спалахи не реєструвались.
Видео лікар-епідеміолог відділу епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань — Кушнір Світлана Анатоліївна
Щодо моніторингу холерного вібріону у довкіллі та серед хворих з розладами шлунково-кишкового тракту. За тиждень досліджено 77 проб, 26% з яких були позитивними на холероподібні вібріони, тоді як на попередньому тижні цей показник склав 33%. Зниження відбулось за рахунок морської води, де показник позитивних проб склав 67% проти 82% на попередньому тижні. Сподіваюсь, що тенденція до зниження відсотку позитивних проб триватиме і надалі.
Із 280 зареєстрованих хворих з розладами шлунково-кишкового тракту обстежено на холеру 275 з негативним результатом.
На попередньому тижні ми розповідали вам про таке особливо небезпечне захворювання, як лептоспіроз. На минулому тижні ми знову зареєстрували лабораторно підтверджений випадок лептоспірозу у мешканки м.Одеси, це завізний випадок.
За даними епідрозслідування встановлено, що жінка приїхала на відпочинок у санаторій Закарпатської області, де екскурсійними маршрутами відвідувала місцевості лісових гір та річок, мала контакт з водою, та навіть вживала воду з невідомого джерела, яка зі слів хворої була прозора та чиста. Але ця чистота виявилася дуже оманливою.
Через декілька днів у неї погіршився стан здоров’я, з’явилась блювота, пронос, загальна слабкість. Хвора звернулася по медичну допомогу до місцевої лікарні, де попередньо був встановлений діагноз «гепатит неясної етіології», отримала необхідне лікування. При досліджені сироватки крові фахівцями Закарпатського обласного центру контролю та профілактики хвороб було отримано позитивний результат на лептоспіроз.
Тож у черговий раз закликаю населення — ні в якому разі не вживати воду з відкритих джерел.
Ми проводимо планові моніторингові дослідження на лептоспіроз шляхом відлову гризунів, які є резервуаром лептоспір у природі. Через військову агресію російської федерації та обмеження щодо пересування польовими дорогами, лісами, моніторинг проводився поблизу населених пунктів. Із 234 відловлених гризунів у 7-ми виявлено збудник лептоспірозу.
Крім того, фахівцями Центру пройдено 45 км маршрутами та зібрано понад 500 кліщів, що складає більше 12 кліщів на 1 км маршруту при середньому показнику по Україні 4-6 екземплярів. Це високий показник розповсюдженості кліщів. Крім того, оглянуто понад 160 голів ВРХ, з них з кліщами виявилися до 90%.
Велика кількість кліщів на сільськогосподарських та домашніх тваринах, які з пасовищ переносяться до населених пунктів, створюють ризик виникнення кліщового бореліозу серед населення. За І півріччя із 112 проб досліджених кліщів в 34% отримано позитивний результат на хворобу Лайма.
За підсумками серпня ми зареєстрували 7 лабораторно підтверджених випадків захворювання. А з початку року вже захворіло на бореліоз 17 осіб (6 із них у м.Одесі) і це більше аналогічного періоду минулого року майже у 2 рази.
Ріст бореліозу у нашому регіоні не є виключенням. Аналогічна ситуація спостерігається як загалом по Україні, так і у більшості регіонів (у 18 із 27-ми). За даними Міністерства охорони здоров’я України, лише за 7 місяців захворюваність по Україні зросла більш як на 60%. Зареєстровано майже дві з половиною тисячі випадків захворювання проти 1540 у минулому році.
Це пояснюється сезонним фактором та кліматичними умовами – спекотна та суха погода, що є ідеальними умовами для активності кліщів.
Не всі кліщі переносять збудників небезпечних хвороб, однак укуси кліщів можуть загрожувати людині тяжкими хворобами і їх близько 150 найменувань.
То ж як уберегтися від укусів кліщів?
· Якщо ви зібралися на прогулянку, перш за все, подбайте про відповідне вбрання: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, який прилягає до тіла.
· Для захисту від кліщів використовуйте репеленти з дотриманням вимог інструкції з використання засобу.
· Увага: коли кліщ прикріпляється до вашого одягу, він залишається нерухомим, аж до тих пір, поки ви не припините активно рухатись. Саме після того, як ви припинили рухатись, кліщ починає шукати місце прикріплення. Відчути укус кліща фактично неможливо: від виділяє анастезуючу речовину, яка знеболює укус.
· Ретельно оглядайте себе та своїх близьких кожні 2 години прогулянки.
· Одразу після повернення додому ще раз огляньте дітей, тварин та себе: найкраще це зробити у білій ванній.
· Одяг, який ви зняли, необхідно ретельно почистити або випрати, а потім попрасувати. Те саме зробіть з речами, якими ви користувалися на прогулянці. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.
Що робити, якщо ви все ж виявили кліща?
· Одразу зверніться до лікаря. В травмпункті вам допоможуть витягти кліща та проконсультують щодо подальших дій.
· Якщо поблизу лікаря немає, видаліть кліща самостійно. Для цього можна використовувати спеціальній пристрій для видалення кліщів, що продається у ветеринарних аптеках.
· Якщо нема пристрою, зробіть це пальцями, обгорнутими марлевою серветкою або пінцетом чи петлею з нитки. Витягайте кліща повільно, розхитуючи з боку вбік або викручуючи.
· Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть його стерильною голкою.
· Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом.
Що робити далі?
Видаленого кліща необхідно помістити у флакон, пробірку, інший чистий посуд, покласти туди ж маленький пучечок трави та щільно закрити кришку. У лабораторній мережі проводяться лабораторні дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.
І на завершення. Ви всі знаєте, що для попередження виникнення спалахової захворюваності на кір в області, як і по всій Україні, проводиться catch-up «наздоганяюча» кампанія з вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дитячого населення відповідно до затвердженого Регіонального плану. З початку кампанії вже щеплено понад 6 тисяч дітей, що становить 20% .
За останній тиждень, за даними електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ), в області щеплено більш як 1 600 дітей, тоді як за попередній тиждень було щеплено 1160 осіб.
Необхідно зазначити, що темп імунізації дещо зріс і це пов’язано з початком навчального року та посиленням комунікаційної роботи з батьками щодо необхідності проведення щеплень. Однак відсоток ще низький, і це не дає змогу створити достатній рівень колективного імунітету.
Я у черговий раз закликаю батьків щеплювати дітей проти кору, захистити їх і оточуючих від ризику захворювання.
Інформацію про пункти щеплення в Одеській області можна знайти за покликанням На Одещині триває вакцинація дітей проти кору паротиту та краснухи: в області працює 98 пункти щеплення – Державна установа «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» (oolc.od.ua)