На теперішній час в Одеській області, як і в усій Україні, триває чергова хвиля підйому захворюваності на COVID-19, яка розпочалась у вересні. Це осіння хвиля, що є базовою і триватиме до весни. Така сезонність зрозуміла, бо коронавірусна хвороба відноситься до гострих респіраторних вірусних інфекцій, яким притаманне осінньо-зимове зростання.

➖ Якщо потижнева захворюваність у вересні становила 700 випадків, то вже у жовтні цей показник склав в середньому до півтори тисячі, тобто зріс більш як у 2 рази.

➖ Зріс і рівень госпіталізації хворих – середньодобова госпіталізація за два останніх тижні склала 41 випадок проти 29 на попередніх тижнях. Однак, необхідно відмітити, що рівень її значно менший, що пов’язано з особливостями штаму Омікрон, який тепер циркулює.

❓ Що це за особливості?

– Короткий інкубаційний період (2-5 днів).

– Незначно виражені респіраторні прояви.

➖ Хочу зауважити, що тяжкий перебіг захворювання спостерігається серед осіб похилого віку із загостренням хронічних хвороб. Подальша інтенсивність росту захворюваності буде залежати від багатьох факторів, таких як кількість внутрішньо переміщених осіб, їх вакцинальний статус, відсоток вакцинованих мешканців області, особливо серед груп ризику, і найголовніше – штаму вірусу, який циркулюватиме, та його особливостей.

➖ Ми продовжуємо проводити моніторинг циркуляції вірусу. Останні результати секвенування зразків в 100% підтвердили варіант штаму «Омікрон», у тому числі генетичної лінії ВА.4, ВА.5.2, ВА.5.2.1.

Нові підваріанти поширюються легше, що пояснюється ослабленням імунітету, а також мутаціями, яких зазнав вірус. Крім того, багато країн зняли обмеження, запроваджені раніше, що дало вірусу більше шансів на поширення.

➖ Ця робота триває. На сьогодні нашою вірусологічною лабораторією готується відправка ще 50 зразків для секвенування і визначення штаму вірусу. Це досить складний і тривалий процес, який дає можливість відслідковувати мутації вірусу та надавати оперативні рекомендації щодо протиепідемічних заходів залежно від циркулюючих штамів.

➖ Наразі вірусологічна лабораторія ЦКПХ забезпечена тест-системами та витратними матеріалами для проведення досліджень методом ПЛР-діагностики. Тестування для хворих безкоштовні і результат надається на протязі доби.

Крім того, в області продовжують функціонувати ще 3 державних лабораторії та лабораторії приватного сектору.

➖ І що стосується обмежувальних протиепідемічних заходів. У зв’язку з веденням воєнного стану в Україні були внесені суттєві зміни у Постанову Кабінету Міністрів №372, яка регламентує ці заходи. Так, на період воєнного стану не встановлюються рівні епідемічної небезпеки (зелений, жовтий, помаранчевий, червоний). Проте фізичним особам і суб’єктам господарювання рекомендується дотримуватися протиепідемічних заходів, спрямованих на запобігання поширенню COVID-19, та отримання повного курсу вакцинації. Тобто всі обмежувальні заходи носять рекомендаційний характер.

➖ Хочу зауважити, що інтенсивність росту захворюваності буде залежати від свідомості населення та виконання простих профілактичних заходів. Це масковий режим, дотримання соціальної дистанції, використання антисептиків, своєчасне звернення за медичною допомогою та дотримання самоізоляції.

➖ Найголовніше – це вакцинація. Вакцини є вдосталь та різних виробників, мережа щеплювальних кабінетів не обмежена.

➖ І ще один важливий момент. Розпочався епідемічний сезон з грипу та ГРВІ і в ситуації, коли можливі відключення опалення та енергопостачання, є великі ризики виникнення цих інфекцій через переохолодження. Тому ми рекомендуємо щеплюватись також проти грипу. Наприкінці жовтня планується постачання протигрипозних вакцин в Україну, які рекомендовані ВООЗ на поточний епідсезон.

Головний державний санітарний лікар Одеської області Віталій ГОНЧАРОВ.

Категорії: Новини