Тютюнопаління – одне з найбільш поширених видів побутової токсикоманії, найпоширеніша у всьому світі шкідлива звичка. Залежність від тютюну внесено в Міжнародну класифікацію хвороб.

Сьогодні у світі налічується 1,5 млрд курців.

Нікотин є своєрідним стимулятором нервової системи, що має патологічний вплив на організм особливо у розвитку ракових хвороб.

Викурювання однієї цигарки завдає організмові такої ж шкоди, як і 36-годинне перебування на загазованій автомагістралі. Серед людей віком від 30-40 років, які полюбляють цигарки, інфаркти трапляються в 5 разів частіше, ніж серед тих хто цієї шкідливої звички не має. Жінки, які палять, у 10 разів частіше залишаються безплідними, у чоловіків розвивається імпотенція. Курці, як правило, скорочують своє життя на 15-20 років.

Саме цигарки стають основною причиною смерті та інвалідності в усьому світі і забирають більше життів, ніж СНІД, туберкульоз, материнська смертність, дорожньо-транспортні пригоди та ін. разом узяті. Епідемія тютюнопаління в XX столітті забрала з життя понад 100 млн. чоловік. За даними ВООЗ існує більш ніж 25 захворювань, перебіг яких погіршується під впливом куріння (серцево-судинні, легеневі та онкологічні захворювання). У світі 90% смертей від раку легенів, 75% – від хронічного бронхіту і 25% – від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням; кожні десять секунд на планеті вмирає один запеклий курець (до 2020 року цей рівень може підвищитися до однієї людини за три секунди). Якщо така ситуація продовжуватиметься й надалі, то 500 млн людей (9% населення світу) ризикує померти від куріння.

В Україні палить близько 11,5 млн жителів, з них – 9,1 млн чоловіків (60%) та 2,5 млн жінок (11,2%). Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років – постійні курці. Більш, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.

Слід зазначити, що не всі курці навіть при добрій поінформованості про згубну дію тютюнопаління на здоров’я усвідомлюють всю тяжкість наслідків вживання тютюну для свого здоров’я, або вважають, що хвороба їх не торкнеться, або звичка палити настільки сильна, що в людини немає можливості від неї відмовитися. Однак, частина курців, розуміючи конкретну небезпеку для здоров’я, пов’язану з вживанням тютюну, хочуть кинути палити.

Поради доцента кафедри сімейної медицини Буковинського державного медичного університету Тетяни Казанцевої тим, хто хоче кинути курити:

—  визначайте день припинення куріння – назвіть його Днем здоров’я (бажано, щоб він був у межах 2-х тижнів з моменту прийняття рішення);

—  у період до повної відмови від куріння (1-2 тижні), приймайте аскорбінову кислоту (вітамін С) по 200-300 мг в день;

—  попросіть родичів, знайомих, друзів підтримати Вас у цьому починанні, ще краще розпочинати відвикати від куріння разом з кимось із своїх друзів;

—  попросіть своїх знайомих категорично відмовляти вам у проханні закурити;

—  на пропозицію знайомих закурити – відмовляйте;

—  поступово зменшуйте кількість викурених цигарок на одну-три штуки.

—  намагайтеся до кінця не викурювати цигарку, оскільки в її останній частині міститься найбільше шкідливих речовин;

—  збільшуйте інтервал між курінням;

—  не робіть глибоких затяжок;

—  не залишайте в кімнаті недокурки, викидайте їх одразу;

—  щонайменше на 2-3 тижні виключайте зі свого раціону міцний чай, каву, гострі й солоні продукти, вживайте більше рослинної їжі, соків, мінеральної води та не переїдайте – це допоможе легше перенести утримання від куріння.

—  більше часу проводьте на свіжому повітрі;

—  перестаньте купувати цигарки, а щоразу просіть їх у когось із перехожих (поступово відчуватимете від цього ніяковість та й людям це швидко набридне);

—  при бажанні закурити займіться справою, або ж замініть цигарку жувальною гумкою, а не цукерками, сухарями;

—  кидайте курити раз і назавжди, не торкайтеся до цигарок навіть з метою «експерименту».

Консультування та медикаменти можуть більш ніж подвоїти ймовірність того, що спроби курця кинути палити увінчаються успіхом.

Користуючись нагодою, просимо вас пройти опитування, яке допоможе визначити рівень залежності від тютюнопаління, за посиланням: http://surl.li/lgsnw

Джерело: http://surl.li/lgosg