25 квітня в різних країнах світу відзначається Міжнародний день ДНК (World DNA Day) (далі – День). Свято приурочене дню, коли в 1953р. в журналі «Nature» Джеймса Уотсона, Френсіса Кріка, Моріса Уілкінса, Розалінд Франклін та їх колеги опублікували три статті, в яких описали молекулярну структуру дезоксирибонуклеїнової кислоти (далі – ДНК).

Відкриття спіралі ДНК стало для науки революційним. Завдяки виявленню ДНК був розкритий код спадковості, ідентифікований генетичний ризик, розпочато формування запрограмованих властивостей організму, здійснюється оздоровлення спадковості, створюються технології генної інженерії. Визначення структури людських генів стало важливим кроком для розвитку охорони здоров’я. Саме в ДНК зберігається наша генетична інформація, і саме цей тест є одним з найбільш популярних для встановлення родинних зв’язків. Згенеровані за допомогою генної інженерії онколітичні віруси у дослідах здатні вбивати клітини раку. Так, у жовтні 2015р. був затверджений FDA перший медичний препарат розроблений за допомогою генної інженерії на основі генно-модифікованого вірусу Talimogene laherparepvec (T-VEC) для лікування пацієнтів з неоперабельною меланомою здатний вбивати клітини раку. Основні зусилля генної інженерії сільськогосподарських рослин зосереджені на захисті рослин від несприятливих (біотичних та абіотичних) факторів, покращенні якості та зменшенні витрат на зберігання продукції рослинництва, зокрема це підвищення стійкості проти хвороб, шкідників, заморозків, солонцюватості ґрунту тощо, видалення небажаних компонентів із рослинних олій, зміна властивостей білка і крохмалю в пшеничному борошні, покращення лежкості та смакових якостей овочів та ін. Нині в Україні випробовуються трансгенні сорти кукурудзи, цукрових буряків і ріпаку, стійкі проти гербіцидів; кукурудзи, стійкої проти кукурудзяного метелика, а також картоплі, стійкої проти колорадського жука. Як наслідок, створена і система органів, які з залученням спеціалістів (генетиків, селекціонерів, генних інженерів, екологів, медиків, токсикологів) оцінюють трансгенні сорти для визначення потенційного впливу на людину, тварин і довкілля. Лише після таких експертиз сорт допускається до випробування з дотриманням усіх відповідних вимог, прийнятих у Європейському Союзі.

Вперше День ДНК був офіційно проголошений обома палатами Конгресу США (Сенатом і Палатою представників) на честь 50-річчя відкриття подвійної спіралі ДНК та відсвяткований 25 квітня 2003р. Квітень 2003р. був оголошений в США на честь близького до завершення проекту з ідентичною назвою («Геном людини») місяцем, присвяченим геному людини.

Щорічне святкування Дня ДНК було організоване з 23 квітня 2010р. Національним інститутом дослідження геному людини (National Human Genome Research Institute, NHGRI; підрозділ Національного інституту охорони здоров’я в місті Бетесда, штат Меріленд, США) у квітні. Тоді ж декілька організацій проголосили 25 квітня «Міжнародним днем ДНК».

В цей День в навчальних аудиторіях медичних ВУЗів багатьох країн світу проводяться семінари і читаються тематичні лекції для педагогів, студентів, аспірантів і лікарів різних спеціальностей, присвячені тому, наскільки важливі для людства сучасні досягнення медичної генетики, обговорюються нові дослідження.