Сьогодення

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛІКАРІ СВІТУ – ЗА МИР

6 серпня щорічно відзначається Міжнародний день «Лікарі світу – за мир» (далі – День), запропонований організацією «Лікарі світу за запобігання ядерній загрозі» Ця організація виникла в 1980р. у Франції в наслідок відокремлення від знаменитої міжнародної організації «Лікарі без кордонів». У 1984р. незалежний гуманітарний рух «Лікарі світу за запобігання ядерній загрозі» отримав премію ЮНЕСКО, а в 1985р. був удостоєний Нобелевської премії миру за послуги в інформуванні громадськості та схилені свідомості людства на бік миру.

Міжнародний день «Лікарі світу – за мир» в певному сенсі є символічним – відмічається в річницю дня бомбардування японського мирного міста Хіросіми (6 серпня 1945р.) – і служить нагадуванням про цю людську трагедію, про роль лікарів в боротьбі за мир і в запобіганні війни в цілому.

Необхідно пам’ятати, що атомна зброя має декілька ступенів ураження. Навіть ті люди, які отримали меншу дозу радіації і зовні здорові, назавжди залишаються в зоні ризику. По-перше, опромінення викликає генетичні мутації, здатні проявитися при особливих умовах (це неможливо передбачити). По-друге, радіоактивні ізотопи, накопичуючись в організмі, можуть стати каталізатором, який підриває імунну систему, і викликати захворювання, з якими до цього організм легко справлявся. По-третє, опромінення підвищує ризик виникнення ракових пухлин. По-четверте, це найсильніший удар по репродуктивній системі. По-п’яте, наслідки радіаційного удару можуть проявитися в другому, третьому і четвертому поколінні. І, нарешті, соціальний фактор відчуження. При всій толерантності та участі, мало хто піде на ризик створити сім’ю з людиною, яка піддалася опроміненню. В Японії навіть існує таке визначення – «хібакуся», тобто «потерпілий від вибуху». У перші роки після удару ці люди практично стали окремою кастою: їм було складно влаштуватися на роботу, завести нових друзів.

Всього результаті бомбардування міста Хіросіми загинули та пропали безвісті близько 200тис. осіб, поранені та підпали під радіоактивне опромінення більш ніж 160тис.осіб, й по сьогодення жертви цієї події продовжують вмирати від променевої хвороби. А ще через 3 дні атомна бомба з плутонієвим зарядом такої ж потужності була скинута на інше японське місто – Нагасакі…Ф