Міжнародний день пам’яті людей, які померли від СНІДу.

З ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я щорічно в третю неділю травня проходить Міжнародний день пам’яті людей, які померли від СНІДу. Цей день – символ підтримки тих, хто живе з ВІЛ / СНІДом, та пам’яті тих, кого вже немає з нами.  ВІЛ-інфекція – це інфекційне захворювання, що викликається вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Вірус вражає клітини імунної системи, викликаючи їх загибель. У зв’язку з цим імунітет людини падає і поступово ВІЛ-інфекція переходить в свою останню стадію – СНІД.

СНІД – синдром набутого імунодефіциту. При СНІДі ослаблений організм стає схильний до захворювань, з якими імунна система здорової людини зазвичай справляється.

Джерелом інфекції – є хвора людина.

ВІЛ передається: при незахищеному статевому контакті, при попаданні вірусу в кров у випадках використання нестерильного інструментарію, при наданні медичних і косметологічних послуг, переливання зараженої донорської крові та її компонентів, при внутрішньовенному вживанні наркотиків, від ВІЛ-інфікованої матері до дитини (під час вагітності, пологів, під час грудного вигодовування).

ВІЛ не передається: комахами, не передається при побутових контактах (обіймах, рукостисканні, спільному прийомі їжі, відвідуванні басейну).

Найбільше ризикують інфікуватися люди, що вживають наркотичні препарати, чоловіки, які практикують сексуальні стосунки з чоловіками, а також люди, що мають незахищені сексуальні контакти.

Ознаки та симптоми.

Симптоми ВІЛ варіюються в залежності від стадії інфекції. Протягом декількох перших місяців особи, які живуть з ВІЛ, як правило, найбільш заразні, але багато хто з них дізнаються про свій статус лише на більш пізніх стадіях інфекції і можуть бути розповсюджувачами вірусу в тому випадку, якщо не отримують лікування. Протягом декількох перших тижнів після ВІЛ інфікування будь-які симптоми можуть бути взагалі відсутні або може розвинутися грипоподібна хвороба, що супроводжується високою температурою, головним болем, висипом і болем в горлі.

У міру того, як ВІЛ-інфекція поступово послаблює імунну систему, у інфікованої людини можуть з’являтися інші ознаки і симптоми, такі як опухлі лімфовузли, втрата ваги, висока температура, діарея і кашель. За відсутності лікування можуть розвинутися серйозні захворювання, такі як туберкульоз, гострі бактеріальні інфекції та онкологічні захворювання, зокрема саркома Капоши і лімфоми.

Важливо пам’ятати! ВІЛ-інфекція відноситься до повільних хронічних інфекцій. Інфіковані люди живуть довго, залишаючись при цьому на протязі всього життя джерелом інфекції. Визначити за зовнішнім виглядом інфікована людина чи ні, неможливо. В даний час зустрітися з ВІЛ-інфікованою людиною може кожен.

За 2020 рік в Одеській області на ВІЛ-інфекцію обстежено 55438 осіб, з них з позитивним результатом – 909 (1,6%). Взято на диспансерний облік 3315  ВІЛ-інфікованих  осіб з вперше встановленим діагнозом. Станом на 01.01.2021 року  під наглядом перебуває 20403 особи. Померло всього 205 осіб.

Заходи профілактики ВІЛ-інфекції:

•не вживати наркотики;

• використовувати тільки індивідуальні предмети особистої гігієни – бритви, зубні щітки, манікюрне приладдя;

• робити манікюр, педикюр, татуювання, пірсинг тільки в спеціалізованих установах;

• відмова від випадкових статевих зв’язків, особливо з людьми, які вживають наркотики;

• при сексуальному контакті з партнером, ВІЛ-статус якого ніхто не знає, використовувати засоби бар’єрної контрацепції.

В даний час, завдяки останнім досягненням в розширенні доступу до лікарських препаратів антиретровірусної терапії, життя ВІЛ-позитивних людей стало більш тривалим і більш здоровим. За спостереженнями медиків, отримані підтвердження того, що антиретровірусна терапія запобігає подальшій передачі ВІЛ.

На сьогоднішній день ВІЛ – інфекція залишається невиліковним захворюванням, але досягнуті успіхи в лікуванні, направленому на придушення активності вірусу, дозволили перевести це захворювання в розряд хронічних, тим самим, значно продовжити життя ВІЛ-інфікованих людей. Але найголовніше в профілактиці ВІЛ-інфекції – виключення ризикованого способу життя. Кожна людина може зберегти своє здоров’я, контролюючи свою поведінку і свої вчинки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *