Інформація,  Сьогодення

Міжнародний день Чорного моря

Чорне море – одне з наймолодших морів Землі, що ще 8тис.років тому було солоним озером. За формою море нагадує овал, довжиною із заходу на схід – близько 1 150км, з півночі на південь – 580км. Найбільша глибина Чорного моря – 2 210м, середня глибина – близько 1 240м. Береги моря давно є улюбленим місцем відпочинку людей з різних країн та континентів.

Чорне море – унікальний водний об’єкт, природно-ресурсні потенціали якого включають до себе все біорізноманіття рослинного і тваринного світу морського середовища, природні мінеральні ресурси, корисні морські копалини, вуглеводні. Так, рослинний світ моря представлений 270 видами багатоклітинних зелених, бурих, червоних донних водоростей; фітопланктон – не менше ніж 600 видами. У Чорному морі мешкає понад 2 500 видів хребетних та безхребетних тварин.

Надзвичайно важливими для екосистеми Чорного моря та існування біорізноманіття є природні умови водозабірного басейну, що є найбільшим у світі та покриває майже третину континентальної Європи (площа – близько 2млн.км2). Чорне море і його води Керченською протокою з’єднуються з Азовським морем, протокою Босфор – з Мармуровим морем, через протоку Дарданелли – з Егейським і Середземним морями, будучи внутрішнім морем басейну Атлантичного океану. У море впадають такі великі річки, як Дунай, Дніпр, Дністер і більш дрібні – Мзимта, Псоу, Бзибь, Ріоні, Кодор, Інгурі, Чорох, Кизилирмак, Єшільирмак, Сакаря, Південний Буг, Камчия, Велека. Щорічний річковий стік в Чорне море орієнтовно становить близько 310 км3, причому 80% цих вод виноситься на північно-західну шельфову частину, переважно Дунаєм та Дніпром.

Майже повна природна ізольованість та гігантський водозабірний басейн перетворили Чорне море у високочутливу до будь-яких антропогенних впливів екосистему, що продовжує змінюватися на наших очах (змінюється рівень моря, змінюються флора і фауна). Протягом останніх десятиліть море перетворилось на одне з найбільш деградованих регіональних морів нашої планети, що призвело до дій міжнародного характеру.

Міжнародний день Чорного моря (далі – День) відзначається 31 жовтня. Саме у цей день у 1996р. шістьма причорноморськими країнами (України, Болгарії, Румунії, Росії, Туреччини, Грузії) було підписано стратегічний план з реабілітації та захисту Чорного моря (BSSAP; далі – План) та вирішено заснувати відповідне екологічне свято. Стратегічний план дій Чорного моря визнавав, що для зменшення впливу забруднення на Чорноморську екосистему необхідні колективні дії усіх країн, що так чи інакше своєю діяльністю впливають на стан Чорноморського басейну. План визначав політичні заходи, дії та графіки, необхідні для досягнення екологічних цілей Бухарестської конвенції (Конвенція про захист Чорного моря від забруднення, 21 квітня 1992р.), спрямованих на скорочення надходження забруднень від джерел, розташованих на суші, безпосередньо морського забруднення та зменшення впливу річкового стоку; відтворення екосистеми Чорного моря та збалансований розвиток причорноморських держав. Cуть Плану полягала у проведенні різноманітних досліджень морського середовища та визначення основних заходів для його покращення.

Екологічні організації причорноморських країн відмічають цей День рядом акцій, направлених на привернення уваги до деградації морського середовища та проведення необхідних заходів щодо запобігання цьому на регіональному рівні. Мета Дня – привернути уваги населення планети до необхідності дбайливого ставлення до природи. Головна теза та тема Дня 2019 – екологія Чорноморського басейну та її збереження.