
Бабезіоз (піроплазмоз) – один з найбільш розповсюджених у світі протозоозів тварин, який все частіше реєструється у людини. Для пацієнтів з імунодефіцитом захворювання на бабезіоз супроводжується тяжкою течією, часто з летальними наслідками. У Європейських країнах на теперішній момент зареєстровано більш 50 випадків підтверджених захворювань на бабезіоз людини. На північному-сході в США щорічно реєструється до 2000 випадків зараження людини. На території бувшого Радянського Союзу описані 3 випадки бабезіозу, які закінчилися смертю хворих.
Бабезіоз – трансмісивне захворювання, яке передається людині від тварини через укус кліща. В науковій літературі описані поодинокі випадки вертикальної передачі бабезіоза від матері до плоду, при трансплантації органів. В США зареєстровано більше 200 випадків цієї інвазії через донорську кров, 12 з яких з летальними наслідками.
Збудники хвороби – найпростіші роду Babesia. Це облігатні (обов’язкові) паразити, які локалізуються в еритроцитах хребетних тварин. Цикл розвитку бабезій проходить з зміною двох хазяїв: проміжний хазяїн – кліщ, де проходить статтєвий цикл розвитку, а в різних хребетних тваринах (остаточних хазяях) — поза статєвий цикл розвитку. При укусі кліща зі слиною паразити потрапляють в кров, де збудники активно розмножуються поділом надвоє й руйнують еритроцити, викликаючи симптоми хвороби схожі на захворювання малярією. Виражена клінічна картина відмічається у людей з різко зниженим імунітетом. На тлі повного здоров’я симптоми у людей можуть бути відсутні. Протікання бабезіозу і прогноз залежать від виду збудника та імунного статусу пацієнту.
Інкубаційний період складає 1-3, іноді до 6 тижнів, після укусу зараженим кліщем. Хвороба починається з різкого підвищення температури до 40 0С, трусу, який зміняється профузним потовиділенням. Інтенсивний гемоліз еритроцитів приводить до розвитку гемолітичної анемії, з’являється жовтяниця, може розвитися поліорганна недостатність, іноді з ураженням головного мозку. Пацієнта у такому стані необхідно госпіталізувати. Клінічні прояви бабезіозу неспецифічні, можуть бути прийняті за признаки вірусної інфекції або малярії. Діагноз встановлюється при лабораторному підтвердженні – виявленні паразитів крові при мікроскопічному дослідженні препаратів крові товстої краплі та тонкого мазка, забарвлених за Романовським–Гімза. ПЛР дозволяє виявити і розшифрувати ДНК бабезі й в крові – це найточніший з усіх існуючих методів. При лікування бабезіозу необхідно проводити специфічну та симптоматичну терапію.
Основні заходи профілактики захворювань, що передаються кліщами,в тому числі і бабезіоз – уникати зустрічі з потенційними скупченнями іксодових кліщів; при перебуванні на відпочинку на природі треба одягати світлий одяг з довгими рукавами, а брюки мають бути заправлені в шкарпетки; взуття повинно бути закритим; щогодини необхідно проводити само огляд, огляди дітей і домашніх тварин на наявність кліщів; за можливості використовувати ліцензовані акарицидні засоби.