Інформація

ОБЕРЕЖНО! ЗРОСТАННЯ РІВНЯ ТРАВМАТИЗМУ ДІТЕЙ ВНАСЛІДОК ВИПАДІННЯ З ВІКОН

Статистика дитячого травматизму за останні 5-6 років все більше лякає дитячих лікарів – серед дорожньо-транспортних пригод, побутових опіків та інших нещасних випадків, що можуть статися із маленькою людиною, зростає кількість випадків травматизму внаслідок випадінь дітей із вікон. З приходом теплої погоди, коли вікна відкривають для провітрювання приміщень, зростає й кількість нещасних випадків, особливо серед дітей віком від 1-го до 6-ти років. З появою пластикових вікон, що оснащені москітними сітками, у дорослих людей склалася не відповідаюча реальності уява достатньої зачиненості та захищеності приміщень для можливості самостійного перебування в них дитини. Однак в теплу пору року на сьогодні цей вид травм складає чверть всього травматизму. Так, за попередню добу в Україні було зареєстровано 4 випадки випадіння маленьких дітей з вікон, 2 з яких завершились смертю.

Як правило, це були діти, залишені в приміщені без нагляду дорослих (навіть, якщо дорослий вийшов в іншу кімнату на декілька хвилин), або під наглядом літніх чи неповнолітніх осіб. У більшості випадків постраждалі отримують важку травму, що супроводжується пошкодженням нервової системи, кінцівок, кісток, внутрішніх органів, внаслідок чого дитина довго не може відновити своє здоров’я або залишається інвалідом на все життя. Часто реєструються випадки, коли малюк помирає на місці або по дорозі в лікарню.

З метою попередження нещасних випадків необхідно додержуватись елементарних правил безпеки:

– Не привчайте дитину стояти на підвіконні навіть у вашій присутності, навіть якщо вікно зачинено. Поясніть дитині, що не можна на підвіконні гратися, і чому (в доступній для дитини цього віку формі).

– Не залишайте вікна відкритими (навіть якщо на вікнах встановлені москітні сітки), якщо вдома маленька дитина. Москітні сітки не призначені для захисту від падінь, а, навпаки, сприяють трагедії, бо дитина відчуває себе в безпеці, спираючись на неї, як на вікно. Роз’ясняйте це своїй дитині.

– Не ставте біля вікон меблі та інші предмети, які можуть допомогти дитині залізти на підвіконня. Винесіть з кімнати всі меблі (предмети), які дитина зможе пересунути самостійно до вікна. Інколи буває достатньо кількох секунд, аби малюк відчинив вікно та випав.

– Ніколи не кричить на дитину, яка вже залізла на підвіконня та дивиться вниз. Крик може її налякати і спричинити падіння! Треба спокійно покликати дитину, спонукавши підійти до вас, зацікавити її.

– Обов’язково встановіть спеціальний фіксатор (блокуючий замок, ручку з ключем) на вікно, що дозволяв би відкривати створку в режимі провітрювання, але блокував її повне відкриття. Надійно ховайте ключ блокіратора від своєї дитини.

– Встановіть решітки на вікна. Просвіт між прутами не повинен перевищувати половини поперечного розміру голови дитини (не більше 10 см). Однак пам’ятайте, що, на випадок пожежі, решітка повинна відкриватися на наважках, і замикатися навісним замком, ключ від якого треба зберігати високо над підлогою (щоб не добрався ваш малюк), але недалеко від відповідного вікна (щоб у разі пожежі довго не шукати).

– Не підходьте близько до відкритих вікон, до бортиків балконів, коли тримаєте дитину на руках. Ви можете спіткнутися, дитина може різко смикнутися на руках, що може також призвести до трагедії.