Вважаючи на те, що розпочато сезон активності членистоногих, і кліщів у тому числі, кожна людина має недобрий шанс зустрітися з ними при різних обставинах – на прогулянці, на природі, на цвинтарі при прибиранні. Напевне, всі хоч раз у житті стикалися самі або були свідками, як друзі в розпачі шукають інформацію про те, що робити і куди нести кліща, якого було видалено після укусу. Існує декілька наказів Міністерства охорони здоров’я України, затверджених у 2005 та 2013 році, які рекомендують проведення досліджень видалених кліщів на наявність збудників інфекційних хвороб. Водночас, в багатьох європейських країнах та США вважається, що для постановки діагнозу обстеження кліща не має значення. Згідно з авторитетними рекомендаціями CDC (Центру з контролю і профілактики захворювань США), результати дослідження кліща не є підставою для прийняття рішення про лікування і навіть профілактику кліщових інфекцій. Навіть якщо досліджуваний екземпляр був інфікований, ризик передання борелій (бактерії, що викликають хворобу Лайма) чи вірусу кліщового енцефаліту є достатньо низьким, і навпаки, отримавши негативний результат, радіти зарано. Тому не втрачайте дорогоцінний час, а іноді й кошти .Краще подбайте про своє здоров’я — проконсультуйтеся з лікарем-інфекціоністом, здайте через певний час кров на дослідження( не менш, як через 2 тижні після укусу) та, за необхідності, почніть терапію. Хвороба Лайма добре лікується на ранніх стадіях. Але, першим критерієм для оцінювання небезпечності укусу є належність видаленого кліща до роду іксодових. Це дослідження, а також перевірку цілісності тіла видаленого кліща проводить ентомолог паразитологічної лабораторії ( наявність фрагментів тіла кліща у рані може бути небезпечним)!
Які захворювання можуть викликати укуси іксодового кліща?
— кліщовий бореліоз (хвороба Лайма),кліщовий вірусний енцефаліт,марсельська гарячка тощо.
Які прояви хвороби Лайма?
— почервоніння на місці присмоктування кліща,головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.
Які прояви кліщового вірусного енцефаліту?
— головний біль, гарячка, нудота, блювота, порушення сну.
При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Заразитися можна не лише під час кровосмоктання кліща, але й якщо випадково його розчавити або розчісати місце укусу. В Україні місцеві випадки кліщового вірусного енцефаліту серед людей раніше реєструвалися майже щорічно в АР Крим та Волинській області. За останні 10 років захворювання на КВЕ в Одеській області не реєструвалися. Марсельською гарячкою людина може заразитися через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон’юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також втираючи в шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні. Випадки захворювання на марсельську гарячку в Україні реєструвалися, в основному, на території АР Крим.
Профілактика укусів кліщів
Кліщі не живуть високо на деревах — вони живуть у траві, кущах, чагарниках,тощо. Вони не можуть літати і стрибати. Ось чому вони, як правило, заповзають на вас, починаючи з ніг, чи чіпляючись за одяг. Ретельно вибирайте місця для прогулянок та пікніків! Коли ви на природі, вдягайтесь так, щоб зменшити ділянки відкритої шкіри. Носіть довгі сорочки з манжетами та брюки заправлені в шкарпетки. Обов’язкове головне вбрання, краще платок. Одяг бажано мати світлих кольорів – на ньому кліща буде легше виявити. Використовуйте репеленти, які призначені для боротьби з кліщами. Повертаючись в приміщення після прогулянки парком,лісом, чи з пікніків, перевіряйте себе та дітей на наявність кліщів. Також, перевіряйте домашніх тварин (навколо вух, наколо носу, під ошийником.Не заносіть в дім зібрані на природі букети чи рослини – це небезпечно! З рослинністю кліщі можуть потрапити до вашої оселі .Використовуйте репеленти ( засоби для відлякування членистоногих), які призначені для боротьби саме з кліщами. Завждиуважно читайте та дотримуйтесь інструкцій з етикетки перед використанням (також ,існують спеціальні репеленти для дітей).
Місця високого ризику включають:
- листяні місцевості, природні парки,трав’яні поля,мішані ліси
Де зазвичайкусаютькліщі?
- волосиста частина голови, область навколо вух, шия, під пахвами, всередині пупка, навколо животу, плечові поверхні,область мошонки, пах,ягодиці, внутрішня та зовнішня поверхня бедер, під колінами.
Як видалити кліща?
У питанні видалення кліща, що вже присмоктався, також існує чимало суперечливої інформації. Не використовуйте марні народні засоби — наприклад, покриття кліща лаком для нігтів, нанесення масла або його нагрівання, щоб кровопивця задихнувся і відпав самостійно. Пам’ятайте, що неправильне видалення підвищує ризик зараження і наражає на небезпеку того, хто надає допомогу. Якщо вирозчавит еінфікованого кліща, борелії, що живуть у нього в шлунку, отримають більше шансів потрапити в рану.
Пам’ятайте:
Обстеження кліща після видалення не є обов’язковим (результати цього обстеження не впливають на подальше лікування та спостереження).
Отже, якщо вивиявили на шкірі кліща. Видаленн якраще довірте професіоналам — зверніться до найближчого травмпункту. Якщо з якихось причин це не видається можливим, CDC радить скористатися пінцетом з тонкими кінцями для того, щоб захопити кліща настільки близько до поверхні шкіри, наскільки це можливо. Потягніть кліща плавно вгору з достатнім зусиллям. Не прокручуйте його і різко не смикайте — так ви можете його розірвати і фрагменти залишаться в ранці. Після видалення ретельно обробіть місце укусу і руки дезінфекційним засобом.
І на останок,
Запобігти захворюваннюня багато дешевше за лікування, бережіть себе!