Кожна людина має свої сильні сторони та здібності, які допомагають їй впоратися з життєвими викликами. Легкий чи навіть помірний стрес – це звична реакція на негативний досвід чи взаємодію з іншими людьми, яка може проявитися такими емоціями, як сум, злість, тривога чи страх.

Стрес, який триває протягом довгого часу, є вираженим чи негативно впливає на щоденне життя особи, може бути ознакою проблем з психічним здоров’ям.

В 2022 році   Першої леді України Оленою Зеленською  та Проєктним офісом ініційовано створення  Національної програма психічного здоров`я та психосоціальної підтримки. https://mon.gov.ua/ua/news/golovni-pidsumki-realizaciyi-nacionalnoyi-programi-psihichnogo-zdorovya-ta-psihosocialnoyi-pidtrimki

  В 2023 році створений Координаційний центр з психічного здоров`я при Кабінеті Міністрів України для реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Мета програми – сформувати оптимальну модель надання психологічних послуг населенню, сприяти формуванню в суспільстві культури піклування про ментальне здоров’я, дати розуміння та показати інструменти, які допоможуть українцям дбати про свій психічний стан. https://eduhub.in.ua/news/vseukrajinska-programa-mentalnogo-zdorov-ya-ti-yak

Проблеми у сфері психічного здоров’я – дуже поширені; за оцінками дослідження Глобального тягаря захворювань (англ. «Global Burden of Disease») станом на 2017 рік понад 970 мільйонів людей мали проблеми у сфері психічного здоров’я. Проблеми психічного здоров’я можуть значним чином впливати не тільки на здоров’я та добробут тих, хто їх має, але й на сім’ї, друзів та громади, в яких живуть ці особи. Стигма, пов’язана із психічними розладами, є поширеною в усіх сферах суспільства. Люди з такими проблемами часто стикаються з дискримінацією, порушенням своїх прав та соціальною ізоляцією зі сторони широкого загалу, систем соціального забезпечення та освіти, а іноді й зі сторони системи охорони здоров’я. В результаті цього, багато людей із проблемами у сфері психічного здоров’я не мають доступу до навчання, працевлаштування чи забезпечення житлом, а також стикаються з труднощами у доступі до охорони здоров’я.

Універсальне охоплення медичними послугами (англ. «Universal Health Coverage») має на меті забезпечити всіх людей доступом до високоякісних, ефективних медичних послуг із такими витратами, які не створюють фінансових ускладнень для людей, що користуються цими послугами, не залежно від того, де вони проживають. Це – основний фокус Цілей сталого розвитку ООН і він відображає ключову роль, яку відіграє належний стан здоров’я (включаючи психічне здоров’я та добробут) в економічному та соціальному розвитку нації чи громади. Універсальне охоплення медичними послугами є одним із трьох пріоритетів 13-ї Загальної програми роботи Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Спектр інтервенцій

Обговорення психічного здоров’я: Ці заходи націлені на зменшення рівня стигми та дискримінації довкола станів, пов’язаних із психічним здоров’ям, зменшення соціальної ізоляції та покращення доступу до допомоги. Обговорення психічного здоров’я у громаді може водночас зменшити стигму та покращити доступ до допомоги, покращуючи розуміння психічного здоров’я та проблем, пов’язаних із психічним здоров’ям, у громаді та наголошуючи на особистих правах особи і надаючи інформацію про те, куди звертатися за допомогою.

Промоція психічного здоров’я та профілактика: Ці заходи та інтервенції спрямовані на покращення психічного здоров’я у громаді, а також профілактику розвитку проблем із психічним здоров’ям. Серед заходів – пропагування здорового способу життя, життєвих навичок, інтервенцій для опікунів та навчання самодопомоги для надавачів послуг у громаді, а також запобігання самогубствам та вживанню психоактивних речовин.

Підтримка людей зі психічними розладами: Ці заходи та інтервенції спрямовані на підтримку людей із проблемами з психічним здоров’ям у громаді. Серед заходів – ідентифікація проблем із психічним здоров’ям, залучення людей зі психічними розладами, та побудова стосунків із ними, психологічні інтервенції, скерування для отримання подальшої допомоги чи послуг.Відновлення та реабілітація: Ці заходи та інтервенції спрямовані на сприяння відновленню та реабілітації людей з психічними розладами у громаді, щоб вони могли вести повноцінне, змістовне та продуктивне життя. Серед заходів та інтервенцій виділяють такі: супровід у громаді; підтримка в питаннях професійного навчання, освіти та забезпечення житлом ; соціальне відновлення та відчуття зв’язку з іншими; а також самодопомога та підтримка осіб з подібним досвідом (рівний-рівному).