З метою ефективного забезпечення реалізації державної політики у сфері громадського здоров’я та профілактики неінфекційних захворювань ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» долучився до відзначення Всесвітнього дня серця (World Heart Day) та до 29 вересня  поточного року підготував заходи направлені на профілактику та попередження розвитку серцево-судинні захворювань. В  районах Одеської  області та в місті Одесі з 25.09.2023 -01.10.2023 року організовані «Містечка здоров’я» (проведення офлайн – акцій для населення з можливістю інформування про хвороби серця та методи профілактики, перевірка артеріального тиску, безкоштовне консультування щодо здорового способу життя та інше)

В Україні у 2019 році вперше проведено національне дослідження щодо поширеності основних факторів ризику НІЗ, яке відповідає затвердженому Всесвітньою організацією охорони здоров’я поетапному підходу до епіднагляду за факторами ризику НІЗ стандартизованим методом збору даних (STEPS). Результати дослідження дозволять сформувати об’єктивну точку зору на поточну ситуацію щодо поширеності факторів ризику НІЗ серед дорослого населення країни та визначити підходи до профілактики та боротьби з НІЗ в Україні найближчими роками.

 В Україні, як і в інших країнах, неінфекційні захворювання (НІЗ) залишаються основною причиною захворюваності, втрати працездатності та передчасної смертності. Найефективнішим способом зменшити тягар НІЗ є запобігання їх розвитку шляхом вирішення поведінкових факторів ризику, які є причиною НІЗ на рівні загального населення та окремої людини: куріння, вживання алкоголю, надмірне споживання солі, недостатня фізична активність, надмірна вага та ожиріння, а також нездорове харчування.

Основний соціальний і економічний тягар неінфекційних захворювань зумовлені: серцево-судинними захворюваннями, діабетом, онкологічними хворобами, хронічними захворюваннями легень та  психічні розлади. Ці хвороби призводять до тривалої недієздатності, зниження добробуту родин, зменшення продуктивності праці.

  Серцево-судинні захворювання перебувають на першому місці в структурі смертності громадян України. Близько 70% причин смертності припадають на інфаркти, інсульти, серцеву недостатність, ішемічну хворобу серця. Це одні з найвищих у світі показників.

Згідно зі статистикою Асоціації кардіологів України, близько 20 мільйонів дорослих мешканців України страждають на ті чи інші серцево-судинні захворювання.

За даними Світового банку, кожен третій українець у віці від 18 до 65 років має підвищений кров’яний тиск, що збільшує ризики серцево-судинних захворювань. Зростає захворюваність на гіпертонічну хворобу серед молодих чоловіків – на неї страждає кожен п’ятий українець у віці від 18 до 24 років. Це змінює вікову та ґендерну структуру українського населення і має серйозні економічні та соціальні наслідки.

Поради для профілактики серцево-судинних захворювань

Багатьох цих захворювань можна уникнути завдяки змінам у поведінці чи звичках:

  1. Відмовитись від куріння!!! Куріння є однією із головних причин виникнення серцево-судинних захворювань.
  2. Будьте активними!!! Це – ефективний спосіб підняти настрій та уникнути наслідків стресу. Приділяйте 1,5 години кардіонавантаженням щотижня. Займайтеся 30 хвилин 5 разів на тиждень. Це може бути будь-який вид активності,  що змушує вас дихати важче, а ваше серце – битися швидше.
  3. Слідкуйте за вагою. Надмірна вага підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Харчуйтеся здоровою, збалансованою їжею. Щодня їжте овочі і фрукти, а от жирів і цукру якомога менше.
  4. Менше  алкоголю. Не забувайте, що алкоголь калорійний, і його надмірне вживання  не лише може додати ваги, але й збільшує ризики серцево-судинних захворювань.

 Для профілактики та лікування серцево-судинних захворювань  послуги, обстеження та аналізи  можна отримати безоплатно!!!!

Нагадую, що кожен пацієнт, що подав декларацію про надання первинної медико-санітарної допомоги та обслуговування у сімейного лікаря, терапевта, лікаря-педіатра, має право на безоплатний Гарантований державою пакет медичних послуг на первинній ланці. Перелік послуг, які входять до цього пакета, чітко визначений і затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України в березні 2018 року №504  «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги. Отримати ці послуги пацієнт може безоплатно. У цьому пакеті ціла низка послуг, обстежень та аналізів передбачених для профілактики та лікування серцево-судинних захворювань, а також для попередження гострих станів.

Карту медичних закладів, які надають первинну медичну допомогу та мають договір з НСЗУ, можна побачити на  сайті НСЗУ.

Категорії: Інформація