Інтервенції з психічного здоров’я і психосоціальної підтримки для впровадження в громадах за підтримки проекту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я»
Дбати про себе означає мати внутрішню силу звернутись за психосоціальною підтримкою тоді, коли в цьому є потреба. Наслідками стресу можуть бути неприємні спогади про минулі події, що супроводжуються тривогою, занепокоєнням, почуттям смутку і самотності. Все це заважає у повсякденному житті, може призводити до тривоги і депресії, конфліктів з оточуючими на роботі і вдома.
Проєкт USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я» допомагає скористатися науково обгрунтованими програмами психічного здоров’я і психологічної підтримки людям, які пережили психотравмуючі події внаслідок жорстокої війни проти України.
«Програма дій з подолання прогалин у сфері психічного здоров’я Всесвітньої організації охорони здоров’я» — mhGAP.
mhGAP — це програма Всесвітньої організації охорони здоров’я спрямована на підвищення доступу до послуги з охорони психічного здоров’я шляхом залучення медичних працівників, які не є фахівцями з психічного здоров’я. Цей курс призначений для працівників первинної медичної допомоги ( сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів, медичних сестер/ братів).
Мета програми – розширити доступ до послуг психічного здоров’я для загального населення, шляхом навчання фахівців первинної ланки виявляти і надавати допомогу людям з поширеними психічними розладами, наприклад депресією, тривогою, посттравматичними стресовими розладами, суїцидальною поведінкою, розладами, пов’язаними зі вживанням психоактивних речовин. Послуги надають фахівці, які пройшли цикл 5 – денного очного тренінгу та 6 – місячну супервізію.
Результат проходження програми mhGAP — надання фахової медичної допомоги населенню, що мають поширені психічні розлади. Можливість надання медичних послуг в рамках нового пакету програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».
На сьогодні навчання за програмою Всесвітньої організації охорони здоров’я mhGAP пройшли та отримали сертифікати — 28 000 медичних працівників у тому числі 13 000 сімейних лікарів по всій Україні.

У фокусних громадах Одеської області ( Роздільнянська міська громада та Маяківська сільська громада) пройшли навчання за програмою mhGAP – 56 медичних працівників. Загальна кількість фахівців, які отримали сертифікати за програмою mhGAP в Одеській області – 201 фахівець первинної медичної допомоги.
Програма СЕТА (The Common Elements Treatment Approach) – це програма психологічної підтримки людей, які зазнали значного психотравмуючого впливу, що реалізується ГО «Слова Допомагають» була розроблена спеціально для вирішення цих проблем ( https://wordshelp.org/ ) .
У першу чергу вона спрямована на допомогу внутрішньо переміщеним особам, ветеранам, членам сімей ветеранів і військовослужбовців та усім, хто зазнав негативного впливу війни. У більшості випадків отримання послуг СЕТА призводить до швидкого поліпшення стану, без використання медикаментів або необхідності звертатися до психіатра.
Програма СЕТА розроблена з використанням науково доведених методик (когнітивно-поведінкової терапії – КПТ) групою з досліджень психічного здоров’я університету Джонса Гопкінса, США. Включає такі ключові елементи: протистояння страхам і травматичним спогадам; оцінка та планування безпеки; втручання щодо зловживання психоактивними речовинами; управління тривогою тощо. Елементи можуть комбінуватися залежно від потреб пацієнта.
Доведена ефективність: СЕТА є програмою, ефективність якої доведена через дослідження в Україні. За результатами дослідження доведено, що отримання 5-8 сесій за програмою СЕТА ефективно знижує рівень депресії, тривожності, постравматуючого стресу, покращує загальний стан і функціювання учасників.
За результатами роботи команди СЕТА Україна, за квітень – червень 2023 року проведено 3627 сесій, 818 клієнтів отримали допомогу на індивідуальних сесіях. Завдяки програмі СЕТА в Україні зріс середній показник оцінки психічного благополуччя з 3.3 балів до 8.2 балів.
Для отримання допомоги, інформація за покликанням https://t.me/ceta_ukraine.
#дбаюпросебе
#тияк
USAID Ukraine — USAID Україна;
Європейський інститут політики громадського здоров’я – ЄІПГЗ