Рак («онкозахворювання», «злоякісні пухлини», «новоутворення») –збірний термін, що охоплює широку групу захворювань, які можуть вражати будь-які органи та системи організму людини. Однією з характерних рис раку є швидке розмноження аномальних клітин, що розростаються за межі своїх звичайних кордонів і здатних проникати в навколишні тканини, а також мігрувати в інші органи, тобто метастазувати. Поширені метастази – основна причина смерті раку.
Щороку рак розвивається приблизно у 400тис.дітей. Рак стоїть на другому місці після серцево-судинних захворювань серед основних причин смерті; є причиною майже кожної шостої смерті у світі (у 2020р від різних онкозахворювань померло майже 10млн людей). Найбільш розповсюдженими видами раку є рак молочної залози, легень, товстої та прямої кишок і передміхурової залози.
Приблизно третина випадків смерті від раку є наслідком вживанням алкоголю, тютюнових виробів, високим індексом маси тіла, низьким рівнем вживання фруктів та овочів, а також відсутністю фізичної активності. Також факторами ризику раку можуть бути деякі хронічні інфекції, і в країнах із низьким та середнім рівнем доходу ця проблема стоїть особливо гостро. У 2018 р. приблизно 13% випадків раку, діагностованих у всьому світі, були асоційовані з канцерогенними інфекціями, такими як Helicobacter pylori, вірус папіломи людини (ВПЛ), гепатит B, гепатит C та вірус Епштейна-Барра.
За даними ВООЗ, до заходів з профілактики раку відносяться:
· відмова від вживання тютюну;
· підтримка здорової маси тіла;
· здоровий раціон харчування, що включає фрукти та овочі;
· регулярна фізична активність;
· припинення чи обмеження вживання алкоголю;
· вакцинація представників певних груп населення проти ВПЛ та гепатиту В;
· виключення ультрафіолетового опромінення (насамперед, внаслідок впливу сонячних променів або апаратів для штучної засмаги) та/або використання засобів захисту від сонячних променів;
· забезпечення додержання нормативних вимог до безпечного та доцільного використання іонізуючого опромінення в медицині (з метою діагностики чи терапії);
· зниження впливу іонізуючого опромінення у контексті професійної діяльності;
· зниження впливу таких факторів, як забруднення атмосферного повітря та повітря всередині приміщень, у т.ч. радоном (радіоактивним газом, який є продуктом природного радіоактивного розпаду урану та може накопичуватись усередині будівель (житлових приміщень, шкіл, підприємств)).
В даний час близько 30-50% ракових захворювань піддаються профілактиці за умови виключення факторів ризику та здійснення низки науково обґрунтованих стратегій профілактики. Крім того, тягар онкологічних захворювань можна знизити за рахунок раннього виявлення раку та надання пацієнтам належного лікування та догляду. Багато видів раку піддаються лікуванню з високою ймовірністю успіху за умови їх виявлення на ранніх стадіях та проведення належної терапії.
https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/cancer
https://www.cdc.gov/chronicdisease/resources/publications/factsheets/cancer.htm
https://phc.org.ua/news/rak-scho-varto-znati-i-yak-uberegtisy